Skocz do zawartości

Upgrade do ok 2000 zł - trzy zestawy, który wybrać?


Recommended Posts

 Cześć!

1) https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=766898 - 1700 zł z i5

2) https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=766881 - 2000 zł z i5

3) https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=766901 - 2000 zł z i7

 

Po nowym roku planuje w miarę przyszłościowy upgade. Chciałbym zostawić obudowę - SILENTIUM PC Gladius M40, zasilacz thermaltake smart se 630w i dysk hdd (chociaż mam obawy jak długo wytrzyma ma w końcu już prawie 7 lat). Karta 1660ti - planuje wymianę pewnie na jesień lub jak ceny będą bardziej normalne. Rozdzielczość 1080p.

  • Pytanie, który zestaw najbardziej opłacalny / który byście osobiście wybrali?
  • Czy boxowe chłodzenie wystarczy czy lepiej kupić jakieś do 100 zł (czy na boxowym będzie bardzo się grzać lub hałasować?)
  • Jaki rzeczywiście wpływ na wydajność mają wysokie Mhz RAMu?
  • Jakieś uwagi na któryś z zestawów? Będę wdzięczny za wskazówki 
Link to post
Share on other sites

Szybkość ramu jest istotna jedynie na płycie z490 . Na b460 ustawia się maksymalnie na tyle ile pozwala procesor . W tym wypadku na 2933mhz . 

Jak miał bym wybierać dla siebie to brał bym pierwszy zestaw . Choć pewnie bym zmienił ram może i płytę . Jak chcesz mieć ten zestaw bardzo długo to może i7 się sprawdzić , choć zawsze da radę z biegiem czasu zrobić podmianę . 

Zestaw drugi dla mnie bez sensu , dopłata 400 do niezauważalnej różnicy . 

 

Oczywiście są jakieś różnice w szybkości ramu , ale między 2933 , a 3400 np to będzie powiedzmy 1-2% . Do tego dochodzą jeszcze timingów ramu . Mniejsze zamaskują różnicę w MHz . 

A no i jeszcze zaopatrz się w SSD . Nawet jakiś 250gb , HDD sobie zostaw na magazyn . 

Zasilacz też masz już pewnie stary i nie najwyższych lotów . 

Chłodzenie możesz sobie kupić w każdej chwili jak będzie za głośne boxowe . Każdy ma inny próg bólu .

Link to post
Share on other sites

@jakub1t Drugi zestaw z i5 zawiera już dodatkowe chłodzenie które można wyrzucić (-100) i ssd. Ponadto mam ramy na 3733 stąd ta cena. 

Różnica między 1 a 2 to niecałe 300 zł a mam ram 3733 vs 2666 jeśli mowa o i5 - więc różnica może być widoczna?

 

Zestaw z i7 z kolei to brak ssd na ten moment i taktowanie ram 2933. Różnica miedzy i7 z 2933 a i5 z 3777 będzie znikoma albo na korzyść i7 już na ten moment?

Zawsze jest opcja B czyli wymiana pozniej na i7 11 gen ale ceny pewnie za kilak lat beda wysokie a oplacalnosc niska

 

Link to post
Share on other sites

Sorry , szybko przeleciałem te zestawy i nie zauważyłem SSD i chłodzenia . I7 da Ci korzyść tylko w obliczeniach , w grach różnicy na słabszej karcie nie będzię (mowa o 1660ti) , a i przy mocniejszej różnie może być . Zależy od gry . Jak kasa jest ograniczeniem to lepiej oszczędzić w tym wypadku na płycie i i7 biorąc i5 na tańszej . Lepiej dołożyć do brakujących rzeczy typu SSD czy chłodzenia . Może też będziesz mógł wtedy kupić coś lepszego niż 1660ti co da największy wzrost FPS .

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, 3ndurek napisał:

Na płycie jak nie wczyta w UEFI profilu XMP będzie miał 2133MHz z automatu. Tanie B460 też nie wszystkie mają opcję XMP i trzeba z ręki ustawić MHZ/CL, a i też zależy to od samej pamięci.

 

 

Skąd to info? Z tego co mi wiadomo to żadna b460 nie posiada OC ram, tylko z490

i7 na b460 - standardowo ram idzie na 2933mhz

i5 na b460 - idzie na 2666mhz

i7 / i5 na Z490 - z XMP można ustawić wyższe taktowanie

 

Kwestia rozbija się o i7 + 2933mhz RAM vs i5 + 3733mhz RAM

Wydaje mi się, że opcja B460 + i7 jest ok. To czy będę miał prawie 3000 mhz ram czy 3733 już aż takiej różnicy nie zrobi a i7 zostanie na długo. W przypadku i5 to wtedy wrzucam z490 i szybszy ram i decyduje sie na upgrade kiedyś tam na i7/i9 11gen.

 

Buda, zasilacz i monitor - wszystko podane w pierwszym poście.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Fatx napisał:

i7 na b460 - standardowo ram idzie na 2933mhz

i5 na b460 - idzie na 2666mhz

Nie idzie i nie pisz głupot, mam 10700K na Z490 Tomahawk i bez wczytania XMP RAM 3733MHz leciał na 2133MHz, to samo z i5 10400F na B460 A PRO pamięć 3000MHz leci na 2133MHz.

 

Godzinę temu, Fatx napisał:

Z tego co mi wiadomo to żadna b460 nie posiada OC ram, tylko z490

No i co z tego, jak płyta wspiera max 2666MHz i działa to gdy kupimy RAM 2666MHz i tam jest zapisany już profil XMP ustawień.

RAM 2666MHz i Asrock B460 Pro 4

bios-asrock-b460-pro4-6.jpg

 

Godzinę temu, Fatx napisał:

Wydaje mi się, że opcja B460 + i7 jest ok. To czy będę miał prawie 3000 mhz ram czy 3733 już aż takiej różnicy nie zrobi a i7 zostanie na długo.

Pod FHD to 10600KF pod OC + RAM 3733MHZ i zabawa z timingami, 10700F ma sens jak ktoś nie chce kręcić i to tak bardziej opcja pod 1440p, tu szybki RAM w 1080p robi swoje i wysoki zegar procesora.

 

10700F i boxowy cooler? :roll:

Godzinę temu, Fatx napisał:

Buda, zasilacz i monitor - wszystko podane w pierwszym poście.

Modelu monitora brak, sama rozdzielczość nic tu nikomu nie mówi, możesz mieć 60Hz i tu szkoda pakowac się w RTX 3060TI.

 

Poza tym SE630W to nie jest dobra jednostka, to nie trzyma napięć przy większym obciążeniu, na dodatek nowy to on nie jest, grupowa regulacja, kijowe kondensatory, to nie jest jednostka pod takie GPU, to pobiera lekko dwa razy tyle prądu co ten 1660TI.

 

17 godzin temu, Fatx napisał:

dysk hdd (chociaż mam obawy jak długo wytrzyma ma w końcu już prawie 7 lat)

Jak ten PSU ma tyle co ten HDD to jest do zmiany pod RTX 3060TI.

Buda tez dorzucić wentyle lub ją wymienić.

Link to post
Share on other sites

Może źle się wyraziłem. Tak czy siak - 2666mhz to max dla i5 na B460 i 2933mhz dla i7.

Dużo i7 zyskuje na szybkich RAMach vs 2933mhz?

Z tego co wiem to i5 10400 jest chłodny na boxowym, ewentualnie hałaśliwy dla niektórych. Jak jest z i7?

 

Na razie kart nie ruszam. Jak będzie nowa to i PSU nowe wleci. Monitor AOC 24' 75Hz ale to już mniejsza o to. Na razie nie myślę na zmianie. Najważniejsza kwestia wymiany platformy bo siedzę na i5 4570. i7 10700 mnie ciagnie tym, że jednak jest to zakup na przyszłość i nie muszę się martwić już o wymianę. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...