Skocz do zawartości

Dysk SSD - optymalizacja na najnowszym Windows - potrzebna?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Szanowni benchmarkowicze!

 

Zwracam się z wątpliwością, na którą nie znalazłem odpowiedzi na forum (przejrzałem tematy z działu do roku wstecz).

 

Pytanie odnośnie tzw. "optymalizacji" dysku SSD. Czy robiąc świeżą instalację systemu Windows 10 (żadne klonowanie, przenoszenie itd.) wymagana jest nadal optymalizacja (czyli jakby to powiedzieć, poprawianie systemu)?

 

Czy Windows 10 w wersji 20H2 (najnowszy) jest już na tyle zaawansowany, że "wie" że instaluje się na dysku SSD i włącza/wyłącza wszystko co potrzebne? Czy jednak nadal trzeba instalować np. SSD Fresh i poprawiać system?

 

Pytam ponieważ, Windows cały czas się rozwija i programiści MS na pewno widzą, że dyski SSD stały się praktycznie systemowym standardem, stąd logiczny nasuwa się wniosek, że zaimplementowali w swój system odpowiednie zalecenia. Pytam również dlatego, że większość "za i przeciw" optymalizacji jest z kilku lat wstecz, kiedy dyski SSD nie były tak powszechne.

 

Szczególnie proszę o odpowiedź eksperta z zakresu dysków

@kokosnh

ale i wszystkie inne wypowiedzi przyjmę z uwagą :-)

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

żadna akcja nie jest potrzebna, na Windows 10 wszystko jest dobrze. 

 

jedynie możesz pomyśleć nad sposobem instalacji, tzn bootujesz na uefi instalkę windy i powinna ci zainicjować SSD w GPT. 

 

Przy SSD M.2 NVMe nie ma zwykle wyboru (są tylko 3-4 modele gdzie da się to zrobić też po staremu, no sam mam taki :D , ale nowe płyty wspierają bootowanie na M.2 tylko w UEFI, więc się adapterami PCI-e -> M.2 trzeba podpierać i sprawdzać czy płyta wspiera legacy boot ROM na złączach PCI-e. Takie tam ciekawostki)

Przy SSD na SATA AHCI możesz sobie wybrać (o ile medium instalacyjne obsługuje dany typ bootowania). 

 

Pamiętaj jedynie żeby najlepiej był tylko jeden dysk (ten na który instalujesz system) w PC. Wtedy nie ma szans, że cokolwiek się źle zainstaluje (np zainstalujesz bez partycji rozruchowej na systemowym SSD, będzie ona na innym dysku).

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

@kokosnh

 

Dziękuję za merytoryczną odpowiedź!

 

Takie miałem właśnie przypuszczenia - że najnowsze Windowsy mają już wszystko zaimplementowane z "defaultu". 

Oficjalne narzędzie od Microsoftu - MediaCreationTool - przygotowuje pendriva również w UEFI - tak więc po przestawieniu w BIOSIE na "UEFI" instalacja bez problemu idzie na GPT.

 

Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

Czy ktoś wie, co oznacza funkcja "Ograniczanie dysku" w narzędziu "Optymalizowanie dysków" dostępnym w systemie Windows 10?

Na dyskach HDD to narzędzie robi defragmentację plików, a na SSD jakieś ograniczanie - co to znaczy?

Link to post
Share on other sites

moje pierwsze skojarzenie tak jak wyżej @zbiku90, przetłumaczyli tak TRIM-a. 

12 godzin temu, AudiAWX napisał:

Zasadniczo nie można defragmentować dysków SSD

jak się uprzesz to można (nie na Windows 10), tylko efekt tego nie będzie ciekawy :D Nie, nie próbujcie... 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...