Skocz do zawartości

Spalona RTX 3070?


Recommended Posts

Witam serdecznie. Od czwartku byłem szczęśliwym posiadaczem RTX 3070 w wersji Gigabyte Gaming OC. Ogólnie karta produkowała sporo ciepła, ale nigdy nie wchodziła powyżej 70 stopni. Dzisiaj podczas grania w Cyberpunk2077 komputer zfreezowało i jedyną opcją, żeby go wyłączyć było odłączenie od prądu. Po odczekaniu parunastu sekund włączyłem komputer i nie POST-uje, diody na płycie głównej stają na kroku "GPU". Dodatkowo można było poczuć delikatny spalenizny, co nie pozostawia mi złudzeń na temat do z kartą się stało. 
 

Karta "przeżyła" 25h w stresie, bo tyle narazie mam nagrane w CP2077 i raczej jedyne co mi pozostaje, to reklamacja. Ale co poszło nie tak? Czy mogłem w jakiś sposób tego uniknąć? A może po prostu wadliwy egzemplarz? Wcześniej miałem GTX 1050, a potem GTX 1660ti i obie żyły bardzo długo.

EDIT:
Jeszcze dodam specifykację: SeaSonic SSR-750FX 750W, 3900x, 32 gb ramu 3200mhz.

Edytowane przez wirher
Link to post
Share on other sites

Wydaję mi się że na zagranicznych forach był temat że seasonic wyprodukowany przed którymś rokiem ma problemy z wydajnymi kartami. Oczywiście mogła to też być wina wadliwej sztuki karty.

EDIT: Tutaj przykładowy temat: https://linustechtips.com/topic/1093286-why-you-shouldnt-buy-a-seasonic-focus-plus-goldplatinum/

Edytowane przez xardas228
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, janek20 napisał:

Jeśli mechanicznie nie uszkodziłeś to wada produktu.


Traktowałem lepiej niż niemowlaka, jak to każdy nowy sprzęt :D.

 

9 godzin temu, xardas228 napisał:

Wydaję mi się że na zagranicznych forach był temat że seasonic wyprodukowany przed którymś rokiem ma problemy z wydajnymi kartami. Oczywiście mogła to też być wina wadliwej sztuki karty.

EDIT: Tutaj przykładowy temat: https://linustechtips.com/topic/1093286-why-you-shouldnt-buy-a-seasonic-focus-plus-goldplatinum/


Mój egzemplarz był zakupiony w 2018-06, więc powinien być już po poprawkach, zresztą z tego co widzę to bardziej powinien się komputer wyłączać pod obciążeniem, a nie palić kartę od razu. Chociaż teraz zasiałeś mi ziarno niepokoju i może pomyślę o wymianie na jakiś "mocno sprawdzony" model.

 

Nie napisałem tego w oryginalnym poście, ale na starej karcie graficznej komputer działa.

Edytowane przez wirher
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Trzeba dla pewności sprawdzić tego RTXa w innym komputerze z wystarczająco mocnym zasilaczem.


W jaki sposób wystarczająco mocny zasilacz pozwoli uruchomić się karcie, która nie POSTuje? Wydaje mi się, że nie ma dla niej już nadziei, szczególnie zważając na zapach spalenizny (no chyba, że to jakaś nowa implementacja dymu wolumetrycznego).

Z tego co patrzę, zalecany PSU do tej karty to 550W, wydaje mi się że mam i tak sporo zapasu.

Edytowane przez wirher
Link to post
Share on other sites

Jasne że masz duży zapas PSU, też tak uważam. Po prostu sprawdziłbym jeszcze w kompletnie innym zestawie żeby mieć 100% pewności przed odesłaniem na rękojmię. Chociaż jak na starej karcie działa i poszedł dym to raczej wątpliwości nie ma w tym przypadku. Trzymam kciuki żebyś dostał z powrotem jak najszybciej ;)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Jasne że masz duży zapas PSU, też tak uważam. Po prostu sprawdziłbym jeszcze w kompletnie innym zestawie żeby mieć 100% pewności przed odesłaniem na rękojmię. Chociaż jak na starej karcie działa i poszedł dym to raczej wątpliwości nie ma w tym przypadku. Trzymam kciuki żebyś dostał z powrotem jak najszybciej ;)


Niestety nie mam drugiego PC, ani znajomego u którego mógłbym to sprawdzić .Po zachowaniu karty i czytaniu internetu przez jakies 8 godzin, to ewidentnie coś spalone na PCB. Nie trzymaj kciuków za prędkość realizacji, tylko żeby sklep/serwis nie kombinował :P. Temat wyczerpany, dzięki i pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Sam mam taką samą kartę czyli Gigabyte Gaming OC RTX 3070 i zasilacz Seasonic Focus GX 750W 80 Plus Gold.

Również gram w Cyberpunk i u mnie karta nie przekracza 62 stopni. Mam nadzieję że to nie wina tych zasilaczy ale narazie odpukać nic złego nie zauważyłem w zachowaniu karty.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj dostałem info, że dostanę zwrot pieniędzy za kartę - deal słaby, bo jak kupowałem to za 3050zł, a teraz widzę, że cena osiąga jakieś chore poziomy. Mi się wydaje, że problem bardziej leży po stronie karty niż zasilaczy, aczkolwiek dla pewności kolejna moja karta będzie działać już z nowym zasilaczem, bo wolę dmuchać na zimne. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wirher napisał:

Dzisiaj dostałem info, że dostanę zwrot pieniędzy za kartę - deal słaby, bo jak kupowałem to za 3050zł, . 

A co to za spryciarze (jaki sklep) bo widać cwaniaczki zamiast wymienić kartę to wolą oddać hajs bo teraz 3070 po 4 tys i więcej chodzą(więc potencjalnie sporo by stracili cebuli) . Januszowy sklep na 100% czyżby Proline ;) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, MariuszB35PL napisał:

A co to za spryciarze (jaki sklep) bo widać cwaniaczki zamiast wymienić kartę to wolą oddać hajs bo teraz 3070 po 4 tys i więcej chodzą(więc potencjalnie sporo by stracili cebuli) . Januszowy sklep na 100% czyżby Proline ;) 

Media Expert ¯\_(ツ)_/¯

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...