Skocz do zawartości

Instalacja Windowsa 10/ew. 7 na Dell Optiplex 755 na ssd z pendrive


Recommended Posts

JAk w tytule

mam W10 64bity zgranego na pendrive rufusem a obraz ze strony microsoft z iso

jak to zainstalować? pogubiłem się w tych uefi itd. co poustawiać.

dysk ssd w tym Dellu jest zamontowany (wczesniej był hdd) na sata

chcę zainstalować albo W10 albo W7 i chciałbym,zeby kod systemu operacyjnego wczytał się w płyty głównej tylko nie wiem jaki tam windows był i do czego jest klucz.

 

Pomóżcie prosze, będę mega wdzięczny bo nie miałem do czynienia rufusem/nowym systemem na starszych urządzeniach tego typu.

 

RAM jest 8GB jak coś a procesor Core 2 Quad 8300 czy jakoś tak

Link to post
Share on other sites

W zasadzie nic nie trzeba było kombinować, tylko sklonować stary HDD na SSD i byłoby po temacie.

 

"Zaszyty" klucz Windows powinien zostać automatycznie wykryty i użyty podczas instalacji systemu operacyjnego. Jest też opcja jego odczytu z pomocą narzędzi/programików np. RWEverything. Posiadając stary HDD też można odzyskać klucz używając np. Magical Jelly Bean Keyfinder, gdzie wybieramy opcję Load Hive i wskazujemy folder Windows ze starego HDD.

 

Co do Rufus'a to masz w zasadzie 2 opcje (schematy partycjonowania, jeśli dobrze pamiętam) utworzenia bootowalnego pendrive: MBR (BIOS) i GPT (UEFI) i w zależności co jest ustawione w BIOS (raczej będzie MBR/BIOS) to tworzysz odpowiedni pendrive, wkładasz do portu USB w Dellu, bootujesz z niego i instalator powinien wszystko wykryć poprawnie - nawet, jeśli nie wykryje klucza, to można kontynuować instalację (opcja Nie posiadam klucza bodajże) i po zakończeniu instalacji Windows, można odczytać klucz w/w RWEverything a następnie go użyć do aktywacji.

Link to post
Share on other sites

Tak, można sklonować HDD na SSD w kieszeni USB. Programów jest przynajmniej kilka - ja używam Minitool Partition Wizard Free, który automatycznie przystosowuje dysk docelowy, jeśli jego pojemność jest inna od źródłowego (jest też opcja ręcznego ustawienia partycji).

Link to post
Share on other sites

Póki co udało mi się zainstalować windowsa... okazało się,że faktycznie w rufusie trzeba przestawić na bios i poszło.

Teraz mam inny problem - z kluczem.

Na pewno ten komp (bo to biurowy dell) wychodził z oryginalnym systemem wbitym w bios.

Nie wiem czy tam było xp czy vista czy może w7 a czy potem ewentualnie w7 ktoś zaktualizował do w8 czy w10... chce na nim postawić to, do czego jest klucz w biosie.

 

Wszelakie piękne aplikacje z google działają... ale wszystkie pokazują ten chyba testowy 30 dniowy klucz windowsa zamiast tego, co jest w bios.

 

Da się to jakoś sprawdzic? najlepiej chyba coś bootowalnego z pendrive odpalić ,zeby mi się wyświetlił klucz i do czego tego klucz jest tj. do której wersji windowsa(bo jeszce dochodzi kwestia czy to Pro czy Home no i kwestia czy x64 czy nie).

 

Spróbuje jeszce tak bo ładnie windows się zainstalował itd ale jak to nie przejdzie to klonowanie mnie czeka

 

ale wychodzi na to,że muszę się tego i tak i tak nauczyć bo w drugim kompie mam podobną sytuację tylko,żę tam jest i5 4gen  ale też bałagan z systemem.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, under555 napisał:

Na pewno ten komp (bo to biurowy dell) wychodził z oryginalnym systemem wbitym w bios.

Core 2 quad to późna vista / wczesna 7. Klucz jest zakodowany w UEFI (a może gdzieś indziej na płycie?) dopiero od czasów win8 i więc wątpię że uda ci się cokolwiek zdziałać tym bardziej że masz tam zwykły, stary bios. Jeśli naklejka licencyjna jest zerwana to duża szansa że ktoś przeniósł licencję na inny komputer.

Link to post
Share on other sites
W dniu 9.12.2020 o 04:15, RalfNwn napisał:

Posiadając stary HDD też można odzyskać klucz używając np. Magical Jelly Bean Keyfinder, gdzie wybieramy opcję Load Hive i wskazujemy folder Windows ze starego HDD.

 

Zainstaluj ten keyfinder, podepnij stary HDD i spróbuj wyciągnąć klucz ze starego dysku/systemu przy użyciu opcji "Load Hive". Plusem tego rozwiązania, że zwykle pokazuje klucz licencyjny i wersję systemu dla którego jest przeznaczona licencja .

Link to post
Share on other sites

podpiąłem ten dysk po usb 2.0 w obudowie i nie chce mi ani ten dell pc ani mój laptop zbootować systemu z niego (chciałem uruchomić windows po usb ,żeby keyfinderem klucz pobrać) a keyfinder wyrzuca błąd jak daję load hive z poziomu mojego systemu chcąc z dysku zewnętrznego pobrać klucz.

 

próbowałem też  RWEVERTHING ale nie ma zakładki MSDM w ACPI

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, under555 napisał:

podpiąłem ten dysk po usb 2.0 w obudowie i nie chce mi ani ten dell pc ani mój laptop zbootować systemu z niego (chciałem uruchomić windows po usb ,żeby keyfinderem klucz pobrać)

 

Stary dysk HDD z Optiplexa wrzucasz w obudowę USB i podpinasz do uruchomionego już laptopa/PC jak pendrive - powinieneś widzieć partycje z tego starego HDD, w tym systemową z katalogiem Windows (jeśli nie ma, to trzeba w Zarządzaniu Dyskami zmienić/przypisać tej partycji wybraną literę). Odpalasz keyfinder'a, wybierasz opcję load hive i wskazujesz folder Windows z tego starego HDD.

 

 

10 godzin temu, under555 napisał:

próbowałem też  RWEVERTHING ale nie ma zakładki MSDM w ACPI

 

Jeśli klucz byłby faktycznie zaszyty, to RWEverything powinien go znaleźć.

 

 

10 godzin temu, under555 napisał:

keyfinder wyrzuca błąd jak daję load hive z poziomu mojego systemu chcąc z dysku zewnętrznego pobrać klucz

 

Dziwne, może posypał się ten dysk HDD? Jaki błąd wyrzuca keyfinder?

 

 

Ostatecznie można zainstalować ten HDD w Optiplexie, jak to było oryginalnie, uruchomić system, zainstalować keyfindera i spróbować odzyskać klucz. Albo po prostu wykonać klonowanie HDD -> SSD, jak to powinno być zrobione od początku.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...