Skocz do zawartości

Klawiatura w budżecie do 350 zł


Recommended Posts

Cześć,
 
Patrząc na działanie swojej wiekowej już klawiatury (z której notabene jestem bardzo zadowolony), gdzie niestety niektóre klawisze nie zawsze załapują i muszę poprawiać masę błędów poszukuje klawiatury. Niestety ta jest jeszcze z czasów, gdzie nie było "mechaników", tylko zwykłe klawiatury więc nie bardzo ogarniam obecny rynek. Napisze może jakieś przemyślenia i to, co znalazłem w internecie. Jak może ktoś z Was ma te klawiatury i mógłby mi napisać parę słów albo coś doradzić będę wdzięczny.
 
Budżetowo chciałbym ogarnąć się do 350 zł (ewentualnie małe widełki). Klawiatura funkcyjna tj. zarówno do normalnej pracy przy komputerze, jak i pogrania w gry (gram głównie w weekendy, ale zazwyczaj wtedy siadam na dłużej). Nie wiem, czy mechanik (podobno są wysokie klawisze) jest w tym wypadku ok, podobno tez są głośne. Fajnie jakby klawiatura była podświetlana. Najlepiej białe lub do wyboru (chyba to się RGB nazywa). Zależy mi na tym, abym mógł wybrać jakieś poziomy jasności tego podświetlenia, móc je wyłączyć lub włączyć. Fajnie jakby podświetlane były litery, a nie klawisze na zasadzie podświetlenia od spodu, które przebija się bokami klawiszy - takie cuda widziałem i to jest katastrofa jakaś. Widziałem na YT gdzieś, że są jakieś migania, zmiany barwy, to świeci i mruga - jak to standard to ok, ale niespecjalnie mi to jest potrzebne.
Powiedzcie mi co to są te makra? Dobrze rozumiem, że to np. wykonywanie określonej sekwencji klawiszy po wciśnięciu określonego? To by mi w sumie się przydało do pracy, jeżeli umie obsłużyć np. kombinację wciśnięcia SHIFT+A i po tym SHIFT+W (jakby dwa skróty klawiszowe następujące po sobie). Jakbym mógł ustawić jeszcze przerwę między wciśnięciami tych kombinacji to już bomba. To są jedynie dedykowane klawisze, czy mogę to przypisać do dowolnego?
Chciałbym mieć dodatkowe klawisze i jestem do tego przyzwyczajony, ale nie do wszystkich. W zupełności wystarczy mi stop/play, następny/poprzedni utwór, wyciszenie i regulacja głośności (najlepiej pokrętło, jestem do tej funkcji szczególnie przyzwyczajony i ciężko byłoby mi się przyzwyczaić do jakiegoś skrótu np. SHIFT+F4). Takich klawisze jak otwarcie komputera, kalkulatora itp. nie potrzebuję.
 
Nie wiem, jak to wygląda z głośnością tych klawiatur, czy są mega głośne, czy da się wytrzymać podczas pisania. Znalazłem z ciekawych Genesis RX85 i Sharkoon SGK5. Wydają się być całkiem w porządku - moze ktoś ma i mógłby napisać kilka zdań, lub może polecicie coś innego?
 
Dzięki za pomoc, pozdrawiam
Link to post
Share on other sites

Właśnie mechanik z tymi podświetleniami to katastrofa bo klawisze wysokie i przebija.
Zamiast monitora widzę klawiaturę, złości to ostro.
Kup Logitech g213 i olej te stukadła co walą jak maszyna do pisania starodawna.

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, AudiAWX napisał:

Właśnie mechanik z tymi podświetleniami to katastrofa bo klawisze wysokie i przebija.
Zamiast monitora widzę klawiaturę, złości to ostro.
Kup Logitech g213 i olej te stukadła co walą jak maszyna do pisania starodawna.

 

Jeszcze jakieś złote porady? Podświetlenie, które rozlewa się na "plate" występuje wyłącznie w klawiaturach typu "float-design", bo po prostu nie są zabudowane, jak choćby model na filmie, ale to już pewnie przerasta twoją wiedzę, co?

 

@arlid

"Niestety ta jest jeszcze z czasów, gdzie nie było "mechaników""

Otóż, klawiatury membranowe to efekt uboczny coraz większej dostępności komputerów osobistych, kiedy ich status się zmienił i niemalże każdy mógł takowy nabyć, uszczuplono również produkcję peryferii, tym samym zaczęto produkować proste w działaniu i niedrogie w fabrykacji, popularne "membranówki".

Sławetne komputery osobiste, jak IBM PC/AT, pracowały z dołączoną klawiaturą IBM Model F, wykorzystującą przełączniki "Buckling Spring", których metoda działania jest bardzo prymitywna - odkształcająca się sprężyna, aktywowała kontakt na obwodzie drukowanym.

155px-Bucklingspring-animation-300ms.gif

Poszukiwanie oszczędności w procesie produkcyjnym, zaczęło się już dawno temu, w przypadku Commodore 64 o którym każdy choć raz słyszał.

Wykorzystywane w nim przełączniki, to Mitsumi KKR Type, które nazwane zostały już hybrydowymi - miały wiele wspólnego z dzisiejszymi klawiaturami z gumowymi kopułami - membranowymi, gdyż w niektórych wariantach przełączników zrezygnowano zupełnie z PCB.

Ilość przełączników nie-membranowych minionych dekad, przytłacza.

Wspomnieć warto o przełącznikach magnetycznych, które stosowane były szczególnie w komputerach o zastosowaniu militarnym - nieprawdopodobnie trwałe, podobny rodzaj przełącznika zastosowano w polskim Elwro 800, który opierał się jak w ich przypadku - na kontaktronach.

 

Powracając do wyboru klawiatury.

Pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę, to tworzywo "keycapsów".

W niemalże każdej klawiaturze na naszym rynku, spotkasz się z wszelako stosowanym plastikiem ABS, którego właściwości są nietrwałe - po kilkunastu miesiącach klawisze mogą zacząć się wycierać, producenci wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, zaczęli zastępować je tworzywem PBT ale... licząc za nie absurdalne kwoty, a ich jakość jest on-pair z zestawami za 15$ z Aliexpress.

Od zawsze wybór klawiatury mechanicznej rozpoczynał się tak naprawdę od przewertowania ofert pozakrajowych, otrzymywałeś produkt lepiej wykonany w niższej cenie, jakbym nie usprawiedliwiał klawiatur Corsaira czy Razera, od zawsze były to produkty na miarę odzieży w sieciówkach.

 

Akko 3087 z wysyłką z polski:

 > https://bit.ly/2JvXfYh

Otrzymujesz klawisze z tworzywa PBT, oraz czcionkę nałożoną w procesie "dye-sublimation" - powinna utrzymać się na "keycapsach" przez co najmniej kilka lat.

Stabilizatory na wzór Cherry, które sprawdzają się nad wyraz dobrze, zalecałbym przesmarowanie ich nawet smarem litowym - poprawi to gładkość i niweluje stukot.

Przełączniki to "Tactile" - mają wyczuwalny punkt aktywacji, pozwalają pisać bez błędów będąc przy tym niegłośnymi przełącznikami, inkorporują zatem zalety przełączników klikających i linearnych.

Wadą jest wyłącznie iluzoryczna gwarancja i brak podświetlenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...