Skocz do zawartości

Co tu robić, modernizować czy myśleć o nowym zestawie na wiosnę? przemyślenia


Recommended Posts

Witam serdecznie w okresie, gdzie to co dobre jest trudne do dostania a cała reszta ma wypasione marże:)

 

Ale do sedna mam taki zestawik

i5-2500k | MSI GTX 580 OC TWIN FROZR | Scythe Mugen 3 | MSI p67A-gd65 | Kingston HyperX 2x4GB 1600Mhz CL9 XMP | SSD OCZ Solid 3 60GB | SSD GOODRAM IRDM PRO 240 GB | WD Caviar Black 1TB 3,5" | WD Caviar Red 2TB | OCZ MODXSTREAM 500W | Revoltec Seventy 2 | XONAR ST (na PCI), monitor DELL 2713hm (pożyczony z pracy na czas nieokreślony)

 

90% to granie (strategiczne/ekonomiczne, MMORPG (WARFRAME, EVEONLINE, GUILD WARS2), ew może diablo4 za rok, reszta to grafika rastrowa i wektorowa z doskoku (photoshop, coreldraw, niedługo może illustrator oraz indesign), 1% żona grasująca po internecie:))

 

OPCJA 1: jest sens modernizować tą padakę? wtedy co? jakieś 2500k wymienić na 2600 czy tam jakiegoś xenona i do tego 5500XT (bo używki np. 1070ti czy tam RX580 nie ma sensu, wszystkie będą po gwarancji) i udawać, że jest dobrze, czekać na AMD i jego nową podstawkę (pewnie z rok czasu)

 

czy ewentualnie

 

OPCJA2:

Zrobić przymiarkę i szykować się na wiosnę, jak się trochę uspokoi chora sytuacja z cenami oraz dostępnością ciekawszych pozycji.

 

Jeżeli tak to co możecie mi zaproponować, ew co macie do powiedzenia:

-zasilacz gold, jakiś dobry bez lipy, może być z lekkim zapasem o ile to wskazane / tutaj rozważam np. Seasonic Focus GX 550W lub 650W

-dobra buda, która nie będzie wpadać w drgania np. od dysku HDD (w obecnej WD blacka musialem uczepić na gumowych szelkach własnej roboty, aby buda nie wpadała w wibracje), dobra wentylacja, najlepiej bez wentyli fabrycznych (wtedy coś dokupić) albo z fabrycznymi dobrej jakości, RGB i inne bajery mnie nie interesują, ma być cisza i spokoj bez grzania temp

/tutaj rozważam zależnie od funduszy Fractal Design Meshify C Solid Side / Lian Li Lancool II / Lian Li Lancool 215/ Phanteks Eclipse P500A / Phanteks Eclipse P400A

- grafika i proc celowałbym w  modele o średnich albo niskich TDP (2-3 reballingi mojego fermi GTX 580 każą mi o tym wspomnieć), proc myslalem 5600x a grafika 3060ti lub odpowiednik AMD, droższych modeli raczej wolalbym nie kupować, a ew. wymienić grafę np. przed końcem gwarancji

- chłodzenie na proca zależnie od funduszy Cooler Master Hyper 212 Black Edition / Gelid Phantom CC / Scythe mugen 5

- ram, 16GB 3600@CL16 myślę że będzie w sam raz / np. G.Skill Ripjaws V albo Patriot Viper Steel

- mobo, się zastanawiam czy iść w pełne ATX i brac jakaś cena/jakośc czy brac coś w mniejszym formacie ale lepszej jakości (bo w sumie dodatkowe sloty ram, czy PCIE raczej do niczego mi sie nie przydadza)

- dyski narazie bym zamontował goodrama IRDM PRO 240GB na system i najważniejsze programy/gry, a HDD dał na magazyn, potem dokupił jakieś dobre NVMe, conajmniej 1TB

- szkoda mi xonara ST - jest na PCI, więc pies pogrzebany, chyba tutaj najlepiej będzie jakiegoś DAC zewnętrznego ze wzmacniaczem słuchawkowym i tyle, jak ciekawy się kupi to i pod TV może będę podpinał

- monitor, przyzwyczaiłem się do 27" (mam w domu i w pracy) i raczej przy tym bym chciał zostac, 1440p@60hz obecnie, ale mysle nad zmianą, zeby nie było smużenia i dobra kalibracja fabryczna, ze jak trafi się praca domowa z projektami to zeby to jakos wyglądało, a nie czerwony to różowy czy inne bajer, i tutaj wiem ze bez szalu, ale ok 2-2,5tys mniej wiecej chcialbym przeznaczyc

 

Się rozpisałem ale liczę, że dacie radę ogarnąć lekturę i coś podpowiedzieć, żebym mógł to wszystko sobie poukładać :)

Dzięki z góry za porady i poświęcony czas :)

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja bym tu tylko zostawił dyski, reszta do zmiany.

 

Ewentualnie teraz żeby coś pograć zmienił kartę na używanego RX 570/GTX 1060.

 

5600X obecnie cena zbyt wysoka, może na wiosnę będzie taniej, nie wiadomo jak to wyjdzie, oby ceny kart wróciły do jako takiej normalności, ale patrząc jakie są kolejki za kartami i jak to jest rozkładane to nie zdziwiłbym się by takie ceny jak teraz były do marca/kwietnia.

 

Z PSU polowałbym na promkę w proline, 650W jest z ładnym zapasem pod RTX 3060TI, jak na teraz za 405zł https://proline.pl/zasilacz-modularny-xpg-core-reactor-650w-80-gold-corereactor650g-bkceu-p1394469 jakościowo niewiele ustępuje to Focus GX, wersja 750W za 449zł, GX 750W to 600zł czyli już ładna różnica.

Link to post
Share on other sites

Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat przedstawionych propozycji

 

1) Jak się powinno mniej więcej dobierać moc zasilacza, wiedząc ze np. poluje się na karty graficzne do TDP ok 240W max, bo w głównej mierze to one najbardziej decydują o zapotrzebowaniu na moc oraz uwzględniając fakt ze komputer pracuje średnio 4-16h/dziennie i albo praca biurowa albo full gaming oraz chcąc wykorzystać w najefektywniejszy sposob jego sprawnosc, wiem ze pytam o skrajne przypadki ze raz pracuje na pelnym gwizdku a raz podgrzewa jedynie wodę ale moze cos na ten temat mozesz powiedziec czy w takim wypadku 650W jest optymalne?:)

czy XPG reactor 650W gold, czy jest na tyle dobry ze nie warto doplacac np. do seasonica focus GX?

2)Czy zasilacze w/w klasy sa na tyle dobre ze mozna olac dodatkowe zabezpieczenie w postaci listwy przeciwprzepieciowej? czy warto jednak dokupic cos extra, oraz druga sprawa jezeli w tym momencie przy kazdym wlaczeniu/wylaczeniu kompa wylaczam calosc z listwy bo jak sie okazuje w trybie standby ciagnie mi to ok 10W (PC, MONITOR, głośniki), jezeli tak to jaka listwa bedzie dobra do czestego pstrykania :)

3)Zakup calej budy pewnie bedzie na wiosne, bo ceny i dostepnosc wnętrzności kiepska, czy waszym zdaniem procesor 5600x jest najbardziej przyszlosciowy w tym momencie biorac pod uwage wydajnosc w grach procesorozaleznych, głównie strategicznych czy tez macie inne propozycje (rozwazalem tez zaleznie od budzetu 2700x lub 3700x)

4)Czy jesteście w stanie polecić jakies chlodzenie proca pod intel/amd (bo w sumie nie do konca bedzie wiadomo na czym bedzie platforma), ktore nie jest przesadnie drogie (nie jest na wyrost), ale zapewni optymalne temp, cicha prace, oraz jak najmniej problemow, z w miarę zywotnym wentylem oraz dodatkowo o ile to mozliwe moze taki model gdzie producent dba o uzytkownikow i jak np. wychodzi nowa podstawka to potrafi dać jakies zestawy do adaptacji takiego chlodzenia i czy to jest argument warty uwzglednienia?

5) Buda, stabilna szczegolnie nogi, zeby nie przenosila wibracji na blat stołu (mozna dac filcowe podkladki tak jak mam teraz, ale po co, wolalbym aby producent o tym pomyslal) oraz fajnie by było aby dawała radę utrzymać HDD w ryzach (montaż koniecznie poziomowo) bez zbędnych wibracji:)
fabrycznie dobre wentylatory, najlepiej 140mm, ostatecznie 120mm, ew jakies lipne zeby myslec od razu o wymianie o ile reszta warta zachodu, przemyslany cable managment, filtry przeciwkurzowe z wygodnym dostępem, uwzględniająca mozliwosc montazu wysokiego chlodzenia, cisza i chłód - ale to to taka podstawa:)
ciekawy design, bo np. taki fractal nudny z zewnątrz, no chyba ze waszym zdaniem w obecnych czasach powinno się zwracac uwagę na coś innego

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...