Skocz do zawartości

RTX 3060 Ti, a moc zasilacza poniżej rekomendacji


Recommended Posts

Cześć. 

 

Niby dziś mam odebrać 3060 Ti w wersji Aorus Master, lecz martwi mnie trochę to czy zasilacz będzie w stanie funkcjonować z tym GPU. Zasilacz to Seasonic Focus Gold 550W. Po instalacji karty w komputerze mam zamiar od razu zabrać się za undervolting.  Niby rekomendowana moc zasilacza dla wersji FE to 600W przy jakimś procesorze Intela z TDP 165W, a ja na pokładzie mam Ryzena 3700X. Mam do was dwa pytania:

Jak duże są szanse na to, że ta kombinacja podzespołów będzie funkcjonować uwzględniając wcześniej wspomniany undervolting? Znikome, pół na pół czy raczej nie mam o co się martwić?

Czy komuś z was udało się uzyskać stabilność systemu z zasilaczem o niższej mocy niż rekomendowana przez producenta? A jeśli tak to podzielcie się proszę swoim doświadczeniem. Dziękuję. 

Link to post
Share on other sites

Jak nie masz dużo dysków i wiatraków i pierdół a procek nie kręcony i będzie undervolting to na moje oko bez problemu pociągnie. Oni z tymi mocami rekomendowanymi to niezły przestrzał mają. Wydaje mi się, że biorą pod uwagę osoby, które nie mają pojęcia o sprawności zasilacza i podają po prostu zawyżone moce dla pały która włoży zasilacz np. bez certyfikatu 80 PLUS. Przecież sprawność takiego 600W bez ceryfikatu a 600W Titanium to jest kolosalna różnica.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, bonuz napisał:

podają po prostu zawyżone moce dla pały która włoży zasilacz np. bez certyfikatu 80 PLUS. Przecież sprawność takiego 600W bez ceryfikatu a 600W Titanium to jest kolosalna różnica.

Tu nie o sprawność się rozchodzi, 600W bez 80 plus pociągnie z gniazdka pod pełnym obciążeniem np. 800W i to wszystko. Chodzi głównie o linię 12V, weźmy na przykład takiego akygę AK-B1-600, zasilacz za 130zł. Niby 600W mocy łącznej a na linii 12V która zasila procesor i grafikę marne 312W.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Tu nie o sprawność się rozchodzi, 600W bez 80 plus pociągnie z gniazdka pod pełnym obciążeniem np. 800W i to wszystko. Chodzi głównie o linię 12V, weźmy na przykład takiego akygę AK-B1-600, zasilacz za 130zł. Niby 600W mocy łącznej a na linii 12V która zasila procesor i grafikę marne 312W.

Linia 12V jak najbardziej ważna ale to czasem nie jest tak, że zasilacz 600W pobiera 600W a oddaje mniej odpowiednio do sprawności?

1000 WATT MOCY CIĄGŁEJ

Idealny do overclockingu

Dzięki masywnej konstrukcji linii 12 V, Power Zone może dostarczać aż do 996 W na linii 12 V, co stanowi 99,6% mocy całkowitej.

To cytat ze strony mojego PSU. Sprawność tylko Bronze, ale ja rozumiem, że pobiera 1000W za ktore płacŕ ale przekaże ok. 85%. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Nie rozumiem jak mógłby pobierać dużo więcej niż 1000W.

Link to post
Share on other sites
Cytat
  • Recommended PSU
    6‎50W

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N306TAORUS-M-8GD/sp#sp

 

Za specyfikacją zalecają nawet 650w, ale producenci zalecają więcej niż trzeba żeby uwzględnić tych co kupują zasilacze średniej półki i maja 10900k po OC, a Ty masz porządny Seasonic:)

 

Tu zalecają https://www.guru3d.com/articles_pages/palit_geforce_rtx_3060_ti_dual_oc_review,5.html

minimum 500w-550w dla zwykłej 3060 ti, a np dla Strixa 600w, także jakbyś planował OC to wtedy tez lepiej mieć minimum 600w, ale tak to spokojnie starczy Ci Twoje 550w nawet bez undervoltingu.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

do autora, patrz sie na linię 12v ile może na niej zapewnić mocy, porządna 500 czy nawet 450tka ogarnie takiego 3060ti z niekręconym procem, przecież niektóre modele tych kart są na 1x8pin z zablokowanym power limitem

mój SPC 550w gold ma na 12-tce 528w, więc ja takie info o minimum 650w jakis noname-ów zlewam, bo i spokojnie mógłbym nawet 3080tke podłączyć

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Mam od ponad dwóch tygodni rtx 3070 x trio, działa w parze z 3600 @4.2 na tym samym zasilaczu. Żadnych problemów nie uświadczyłem. Max co mi pokazało ok 450W w stresstestach, w grach realnie 300-350W mi ciągnie (z vsync).

 

 

Edytowane przez Sir R
Link to post
Share on other sites

Sorki panowie. Edytowałem swój ostatni post, ale zmiany się nie zastosowały. No więc monitor nie otrzymywał sygnału bo dodatkową wtyczkę zasilającą podłączyłem niestarannie i karta po prostu nie chciała ruszyć na 8 pin. Aż wstyd się przyznać. :x Wczoraj trochę testowałem tą kartę, miałem mało czasu, ale nawet i bez undervoltingu zasilacz dawał radę. 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.12.2020 o 06:08, AudioVideoGraphic napisał:

Zasilacz to Seasonic Focus Gold 550W.

 

 

Ten zasilacz nie spoci się nawet z 3080 i kręconym ryzenem. Nie wiem po co te cyrki. Zabezpieczenia ma ustawione wysoko powyżej 600W. Ciągła praca na poziome 450W to dla niego spacer w parku. 

Link to post
Share on other sites

@szachmat

 

Nie ma co dramatyzować. 3060Ti to 8nm, ma sporo cuda etc ale tdp to bodajże poziom 2070s. Nawet jak pociągnie te 250W czy więcej nie powinno być tragedii. Jeśli nie ogarnie, zakupisz nowy zasilacz. Imo na 99% sobie poradzi z tym gpu.

 

Druga sprawa Seasonic coś nakombinował z podobnymi zasilaczami, i tam mogą się aktywować ocp etc, są zbyt nisko ustawione, a te poprawione mogą dawać wysokie skoki napięcia - "ripple".

 

Ogólnie z tym seasoniciem bym tylko uważał na 3080@OC i ogólnie nowe gpu z 300W+ tdp, Vega. One niby biorą te <350W ale gry to nie syntetyk, potrafią skoczyć z poborem nagle do np 450W+ przez parę ms i to przez to większość zasilaczy 550W się wykrzaczy, a tylko te naprawdę topowe się obronią.

 

Link to post
Share on other sites

co wy tak panikujecie z tymi rtx 3060ti? wczoraj robiłem max OC (oczywiście mam wersję z 1x8pin więci powew limit ostro skręcony) to mi pokazało ledwo 210w przy 3dmark time spy - tą kartę to by i dobry 450 sopkojnie ogarnął, to nie rtx 3080 Tuf co ponad 400 potrafi łyknąć, opanujcie mózgi panowie

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites
W dniu 4.12.2020 o 07:56, zbiku90 napisał:

Tu nie o sprawność się rozchodzi, 600W bez 80 plus pociągnie z gniazdka pod pełnym obciążeniem np. 800W i to wszystko. Chodzi głównie o linię 12V, weźmy na przykład takiego akygę AK-B1-600, zasilacz za 130zł. Niby 600W mocy łącznej a na linii 12V która zasila procesor i grafikę marne 312W.

Jak coś to znalazłem odpowiedź na dręczące mnie pytanie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3007890.html

PSU o mocy 700W i sprawnosci na poziomie np. 90% pobiera maksymalnie 700W z gniazdka ale dostarczy podzespołom maksymalnie 630W.

Link to post
Share on other sites

To źle tam piszą, bo tak naprawdę to jest na odwrót, generalnie to jak podają 500w przy 80% wydajności to z gniazdka weźmie 625w jeśli komputer by pobierał 500w. Jakby komp pobierał 200w to z gniazdka 250w.

Druga sprawa to moc zasilaczy zwłaszcza tych no name często podawana jest np 700w, ale to jest moc łączna, najważniejsza jest moc na linii 12v gdzie taki no name ma 450w np a no sesonic 550w ma na linii 12v 540w. I jak ktoś się nie zna to uzna że ten 700w jest lepszy. Pomijając już jak się różnią w innych aspektach.

Krótki filmik, ale można znaleźć tego dużo więcej na YT:

 

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, bonuz napisał:

Jak coś to znalazłem odpowiedź na dręczące mnie pytanie

Oj coś czytanie ze zrozumieniem dzisiaj u ciebie kuleje :D

Pobierał on będzie tyle, ile potrzebuje sprzęt do niego podłączony plus straty wynikające ze sprawności energetycznej - jak na przykładzie wyżej.

Cytat z moderatora z elektrody. Więc jest tak jak pisałem i Wróbel powyżej potwierdził, zresztą tylko tak jest logicznie.

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, zbiku90 napisał:

Oj coś czytanie ze zrozumieniem dzisiaj u ciebie kuleje :D

Pobierał on będzie tyle, ile potrzebuje sprzęt do niego podłączony plus straty wynikające ze sprawności energetycznej - jak na przykładzie wyżej.

Cytat z moderatora z elektrody. Więc jest tak jak pisałem i Wróbel powyżej potwierdził, zresztą tylko tak jest logicznie.

To już zgłupiałem totalnie xD Czyli niepotrzebnie zasilacz zmieniałem bo miałem 700 GOLD a teraz mam 1000 BRONZE xD Sorry za to zamieszanie w takim razie! :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...