Skocz do zawartości

Generalny upgrade zestawu z 2015r z płynnym budżetem


Recommended Posts

Witam, cześć i czołem.

W związku z nadchodzącą premierą CP2077 i moim rosnącym zainteresowaniem domowymi drukarkami 3D, postanowiłem zrobić upgrade obecnej stacjonarki. Niestety, moje rozeznanie na podzespołach zatrzymało się na 2015 roku (nie licząc małego zamieszania związanego z wypuszczeniem Ryzenów), kompletnie więc nie wiem co jest teraz opłacalne i zdaję się całkowicie na waszą łaskę.

 

PC będzie używany głównie do gier i tworzenia modeli do druku 3D. Zależy mi przede wszystkim na tym, aby był wydajny i cichy (dosyć jęczenia przez pół pokoju, że "za głośno chodzi"!), do tego CP płynnie z RayTracingiem. Niestety, jeśli chodzi o kwestię finansową, nie jestem w stanie określić dokładnego limitu. Prosiłbym więc o 2 wersje - obecne 1920x1080 na którym działam, oraz - jeśli ktoś stwierdzi że warto - opcję ze zmianą monitora na rozdzielczość 2560x1440.

 

Mój obecny sprzęt to:

Procesor: Intel Core i5-4460 3.20GHz
Płyta główna: Gigabyte GA-B85M-D3H
Karta graficzna: Zotac GeForce GTX 970, 4GB DDR5 (256 Bit)
Pamięci: Uzupełnię po powrocie do domu, generalnie 16GB (2x8GB)
Dysk SSD: Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
Obudowa: Zalman Z3 
Zasilacz: Thermaltake Smart SE Modular 530W

Chłodzenie: SilentiumPC Fera 2 HE1224 (SPC094)

Monitor: Eizo FS2434

 

       

Na pewno z powyższego zestawu wypada obudowa, przy takiej specyfikacji jest zdecydowanie za mała (karta ledwo się zmieściła) i czasem pojawiały się problemy z wysoką temperaturą. W związku z powyższym zastanawiam się również nad wymianą chłodzenia (być może na ciecz). Coś z wyżej wymienionych części warto zatrzymać?

 

Wymiana za 10.000 nie wchodzi w grę, ale myślę że do około 7.000 jestem w stanie podziałać (choć wiadomo, im mniej tym lepiej przy dobrym stosunku jakość/cena).

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady.

 

Edytowane przez JColds
Link to post
Share on other sites

Jak już tak sięgniesz po RTX 3070, to warto jednak iść w 1440p. 

W budżet masz CPU 8/16, 16 GB DDR4 3200 pod OC, NVME 1TB, zasilacz z zapasem i dobre chłodzenie na GPU.
Jak chcesz pod grafikę pod jakiś rendering, to warto dorzucić do https://proline.pl/procesor-intel-core-i9-10900f-comet-lake-2-8-ghz-s-1200-box-p7113567

https://proline.pl/koszyk/c7657a84

Link to post
Share on other sites

Ram które posiadam to Kingston HyperX Fury Red 16GB (2x8GB) DDR3 1866MHz CL10.

 

Akurat w rendering nie będę się zagłębiał, przynajmniej nie mam tego w planach. Z tego co widzę, to w porównaniach Ryzen'y 7 (3700X i 3800X) wypadają lepiej niż wrzucony do koszyka Intel, jest jakiś konkretny powód takiego wyboru?

 

Swoją drogą, wychodzi na to że wymieniam wszystko. Ile orientacyjnie wynosi cena aktualnego pudła?

 

Link to post
Share on other sites

Wydajność bardzo zbliżona do siebie. Wszystkie modele to 8/16 więc z tym jest looz. Czy Intel i7 czy Ryzen 7 ... wedle własnego uznania. Jeżeli chodzi już o więcej rdzeni i wątków, to raczej i9 10900F. W 1440p nie będzie praktycznie żadnej różnicy w grach, który byś procesor nie wybrał. 

Popatrz po allegro w aukcjach zakończonych po ile schodzą Twoje bądź podobne podzespoły. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...