Skocz do zawartości

Wymiana mobo + cpu bez stawiania systemu od nowa

Recommended Posts

Panowie i Panie (choć to mało prawdopodobne), takie pytanie: reinstalować Win10 przy zmianie mobo i cpu (przesiadka z chipsetu B250 na B460)? Googlowałem temat i zasadniczo można przeczytać, że Win10 dobrze radzi sobie z uporządkowaniem sterowników po zmianie płyty główne, że sam wszystko sobie pobiera i instaluje (jedyne co ponoć trzeba zrobić ręcznie przed  zmianą sprzętu to odinstalować stery od chipsetu, karty sieciowej i zintegrowanej dźwiękowej). Prawda to? Wiem, że zawsze bezpieczniej postawić nowy system, że będzie odchudzony, czysty, śniący, pachnący i w ogóle, ale komp, o którym tu piszę, służy prawie wyłącznie do grania i system nie jest zaśmiecony, mój net jest wolny, a mnie zwyczajnie się nie chce i trochę też jestem ciekaw, na ile system sam sobie wszystko poukłada. Macie jakieś świeże doświadczenia w tym temacie?

Powiem Ci tak - przełożyłem SSD z lapka Asusa GL703GS do stacjonarki na płytę Asusa Maximus XII Extreme. Jakież było moje zdziwienie, kiedy system uruchomił się i normalnie się zalogowałem. Tak więc widać, że można. Ale nigdy tego nie praktykuję. Nowy sprzęt - nowa instalacja. Zresztą i tak menedżer urządzeń pokazywał jakieś chyba kwiatki. Więc wybór należy do Ciebie. Chcesz mieć pewność, że nie ma syfu żadnego z poprzedniego systemu na nowym sprzęcie - instaluj od nowa. To góra godzina roboty (bez programów) dla wprawnego komputerowca.

Że można to wiem, nawet Win7 potrafił wstać na nowej płycie, chodzi mi o to, na ile Win10 jest dobry w uporządkowaniu bałaganu po starym hardware. No nic. Myślę, że przełożę sprzęt i zobaczę, jak to się zachowa, ręcznie się pobawię w czyszczenie sterowników do starych urządzeń. Reinstalacja zawsze pozostaje opcją.