Skocz do zawartości

AX10 vs Archer C80, jaki odbiornik ?


Recommended Posts

Cześć

Przymierzam się do kupna nowego routera. Posiadam od niedawna światłowód. Po podłączeniu przez kabel osiągam średnie prędkości 300 Mbps / 47 Mbps. Mieszkanie w bloku 70m2.

Koszt routera + odbiornika (najlepiej na kablu, usb) chce wydać do 500 zł.

Przez lata służył mi Tp-link i pewnie dalej chciałbym związać się z tą firmą.

Zastanawiam się nad AX10 bądź c80. Niby wifi6 nie potrzebuje, ale chce sprzęt na lata. Tylko ta wydajność AX10 nie powala. Czy rzeczywiście wifi 6 jest potrzebne ?

Co do odbiornika to chyba jako jedyny z TP-linka pasuje mi Archer T9UH. Duża przepustowość, dzięki kablowi mogę się trochę zbliżyć do routera.

A może ktoś z Was poleci inną dobrą konfigurację na lata. Dzięki

Link to post
Share on other sites

AX10 jest dość słabym ruterem. Z wyjątkiem AX kompletnie nic za nie nie przemawia. Ma dość słaby zasięg i prędkości mocno spadają już w okolicach 5m od rutera. Przy 5GHz i ok 5-6m odległości realne prędkości są poniżej starego modelu A9, który obsługuje standard AC, w przypadku 2,4 GHz jest jeszcze gorzej, bo AX10 przy tej częstotliwości oferuje tylko standard N do 300 Mbit (realnie ciężko jest na nim wyciągnąć 100 Mbit).

Jeżeli zależy Ci na WiFi6, to niestety dobre rutery zaczynają od ok. 600 zł jak np. AX50. Nie jest on jakimś super urządzeniem, ale ciężko o coś tańszego z AX, co będzie miało znośny zasięg i dobre transfery.

Jeżeli wybierasz między AX10 i C80, to nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba brać C80.

Jeśli chodzi o kartę sieciową, to przy twoim łączu bym się zastanawiał nad TP-L T2U Plus, albo żeby mieć pewność, że nie będzie ona wąskim gardłem, to T4U. Za dobry przedłużacz USB 3.0 zapłacisz mniej niż 30 zł. Zanim kupisz przedłużacz, to sprawdź jak karta działa bez niego, bo czasem efekt może być odwrotny od zamierzonego. Zazwyczaj poniesienie dwa razy większych wydatków, nie przynosi dwa razu lepszych efektów :)

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...