Skocz do zawartości

Karta do i5 3570K (OC?)


Recommended Posts

Witam, ostatnio padła mi karta hd6970 i szukałem alternatywy do okazyjnego giercowania.

Wpadł mi w ręce za friko 3570k i zastanawiam się czy po jego oc i wymianie karty na coś pokroju RX5500XT albo GTX 1650 Super będzie na styk?

Obecny sprzęt:

MSI Z68A-GD65

OCZ ZT 550W

i5 3570k

8gb ddr3

Goodram Iridium Pro 240GB

Win7

Komputer służy na co dzień i starsze gierki. Zamierzam kupić monitor 24"fhd (na większy nie mam i tak miejsca). 

Karta to koszt ok 1000zł a najtańsza opcja z przejściem na nową platformę ok 2000 (karta+płyta + proc + ram). Nie wiem czy jest taki sens w moim przypadku.

A jeśli już koniecznie zmiany to najlepiej na intela bo chłodzenie będzie mi pasowało :)

Edytowane przez tumoris
Link to post
Share on other sites

Chyba nie nowego ? 

No to teraz możesz sam potestować , ale blokują cię 2 rzeczy . Mało ram do coraz większej ilości tytułów . I tylko 4 stare gołe rdzenie . Co też czasem przytnie Ci grę . 

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Sprzedawaj tego 3570k i kupuj xeona 4 rdzenie 8 wątków, ceny od 180pln (wersja v1 ram 1333) V2 od 250 ram 1333/1600

Za i5 około 150dostaniesz a cpu 4/8 pomimo mniejszego taktowania niż i5 po oc lepiej sobie poradzi z rx580 w nowych grach.

Link to post
Share on other sites

To w takim razie co warto tam pakować? Np e3 1270? Ramu jednak jest 12gb zapomniałem że kiedyś mi wpadły kostki. Co do tytułów raczej mam na myśli pograć czasem w coś od mniej więcej teraz - wstecz w fullhd komfortowo. Jakoś specjalnie nie mam już czasu na wyczekiwanie i ogrywanie nowości. Oczywiście nie mówię że nie ale nic pewnego. No chyba żeby faktycznie wziąć coś pokroju i3 10100F i do tego bebechy a wszystko co mam posprzedawać.

Edytowane przez tumoris
Link to post
Share on other sites

Pamięci są 1600 8gb i 1333 4gb także chodzą na 1333. Ogólnie rozglądałem się ale jak widziałem ceny tych lepszych procesorów do tej płyty to jest straszne :D Gdzie właśnie takiego nowego i3 można kupić za niespełna 400zł. Jestem w stanie kupić nowe tylko czy faktycznie da radę się zmieścić w +- 1000zł za procesor płytę i ram żeby to miało jakiś sens.

Link to post
Share on other sites

Nastąpił zwrot wydarzeń i kupiłem w komputroniku i5 10400f za 659. Teraz pozostaje ram i płyta. Widziałem że się przewijają tutaj dwie płyty msi i gigabyte. Pewnie kupie w proline tylko co wziąć?  te płyty mają mało złącz dla wentylatorów, najlepiej byłoby 3 lub 4. Najtaniej taka byłaby Asrock B460 phantom. 

Link to post
Share on other sites

No to może głos rozsądku w tej chwili, zwłaszcza, że rok temu przesiadałem się z i5 3570k 4,5Ghz i też rozważałem xeona.

Cpu jest szybki, ale blokują go 4 rdzenie. 8GB ram to kolejny ogranicznik. Żadne kurła xeony czy inne pierdoły - szkoda kasy.

W dniu 25.11.2020 o 19:54, olo163 napisał:

200 pln to straszna cena? za i5 dostaniesz 150

Za stare padło? tak.

 

Płyta jest stara. Elektrolity i inne elementy - ku waszemu zdziwieniu - zużywają się i sam byłem tego świadkiem na z77 g43, gdzie po 7 latach zaczynała mieć problemy z trzymaniem tego samego OC. 

 

 

10400f - jeśli cena jest przystępna - to dobra decyzja. Chętnie poczytam co piszecie o płytach do niego.
a, i ram możesz kupić gorszy, w końcu to intel...

 

 

PS. żeby nie było totalnego offtopu - do i5 3570k kupiłem 1660 Super. To był błąd. W FHD karta była ograniczeniem dla tego CPU, a grałem w : Metro Exodus, Dirt Rally 2.0, Shadow of the Tomb Raider. W mooocno procesorowych miejscach, gdzie 4 rdzenie w cpu dawały o sobie znać - powstawały dropy, lagi i td.
ale w każdej innej scenerii, gdzie CPU nie było ciśnięte do deski, GPU było ograniczeniem. Oddałem je na zwrot, a kupiłem RX 5700. Miałem wydajność większą w porównaniu do 1660 Super, ale nie tak wysoką, jak po zmianie platformy. Wniosek: Czy warto dawać 5700 do 3570k na 4,5Ghz? Nie, jeśli nie mamy w planach upgradu platformy. A w tym momencie - 4 rdzenie, 8gb ram - jest to zalecane.
W takim razie, jeśli hipotetycznie zostajemy przy 3570k - bo nie potrzebujemy rdzeni - i musimy dobrać GPU - brałbym coś pokoju 1660 Super. Tak będą dropy i tak, ale karta nie będzie się marnowała.

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites
39 minut temu, Bichits napisał:

W takim razie, jeśli hipotetycznie zostajemy przy 3570k - bo nie potrzebujemy rdzeni - i musimy dobrać GPU - brałbym coś pokoju 1660 Super. Tak będą dropy i tak, ale karta nie będzie się marnowała.

Po co kupować kartę za 1200 aby mieć dropy? Można sprzedać i5 za 150 dołożyć 50, kupić xeona 4/8 i grać na 1660s bez dropów. Dodatkowo z tego co pamiętam (100% pewności nie mam) to na z68 da się podnieś mnożnik o 4 oczka nawet na procesorach bez K.

 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, olo163 napisał:

dołożyć 50, kupić xeona 4/8

Ile to da? W ilu grach? Przy 8GB ramu czy 16?

 

6 minut temu, olo163 napisał:

z68 da się podnieś mnożnik o 4 oczka nawet na procesorach bez K

udowodnij :D nie pamiętam takich cudów. To było 9 lat temu, może coś mi umknęło z pamięci. Na pewno BCLK kręciło się lepiej niż dzisiaj - tj. bywały sztuki co 113Mhz robiły i tak ludzie kręcili zablokowane cpu.

@Edita

Tam chyba można było na sztywno ustawić mnożnik z Boosta. Ale jak było na prawdę i jak to zrobić, tego już nie powiem, bo nie pamiętam. To nie ma dzisiaj znaczenia.

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Bichits napisał:

To było 9 lat temu, może coś mi umknęło z pamięci.

No pewnie Ci umknęło , z reguły wszystkie i5 i7 bez K podbijały mnożnik o 4 bez problemu na p67 z 68 z77 .Ale za to z xeonami może być inaczej . Rebelmind miał prooblem z tego co pamiętam . Może się wypowie .

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Bichits napisał:

udowodnij :D nie pamiętam takich cudów

Najprościej wpisz na YT podkręcanie non K cpu z68 lub podobnie,

tu pierwszy lepszy filmik obejrzyj od około 12 minuty do 16tej. i5 2400 bazowy zegar 3.1 turbo 3.4 podkręcony do 3,8 na z68 czyli +4 oczka od maksymalnego mnożnika turbo. Oczywiście tak jak z każdym OC jest w tym potrzebne trochę szczęścia i loterii. U jednych może być ok a u kogoś na 3,8 może być bluescrenn i pójdzie 3,7. Jak poszukasz to takich filmów i poradników jest sporo.

Overclocking Non-K Intel Processor & Radeon GPU - i5-2400 & RX 470: How To & Benchmarks - YouTube

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...