Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Posiadam zestaw:

i5 7600k

1080 gaming X msi

z270 gaming m5 msi

goodram irdm pro 2x8gb 3600mhz

m2 500gb

Zastanawiam się nad upgrade, myślę że w tym momencie najbardziej niedomaga procesor, mimo że podkręcony do 4.8ghz. Używam go głównie do gier(apex, cs, overwatch, zaraz cyberpunk) ale również do programów obliczeniowych typu solver.

I tu pojawia się pytanie: bardziej opłacałoby się kupić używany i7 z tej generacji? Jest oferta i7 6700k ze skalpem za 780zł

Czy może lepiej kupić coś tańszego ale z nowej generacji procesorów wraz z płytą główną w budżecie 1500zł całość+/-

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam !

Link to post
Share on other sites

Mam od jakiegoś czasu podobną zagwozdkę. Regularnie obserwuję oferty sprzedaży używek I7 7700 i ceny są idiotyczne. Zresztą sam wiesz. Moim zdaniem inwestowanie ok 800 zł w używany procek 4R/8W jest bez sensu, kiedy nowy i3 10100f można bez łaski kupić za połowę tej kwoty.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ram masz ok więc może zostać. Jeżeli budżet to wspomniane 1500± pln to rozważyłbym takie opcje:

 

* i5-10400f + tania B460 (zostaje Ci troche kasy w portfelu ale Ram leci 2666 max), ok 1050 pln

 

* i5-10400f + najtańsza Z490 (drożej ale Ram Puszczasz 3600), 250 pln drożej

 

Jeżeli dorzucisz 150-200 PLN do budżetu to:

* i7-10700f + B460

* i5-10600kf + Z490

Link to post
Share on other sites

 

 

i5-10400f + najtańsza Z490 (drożej ale Ram Puszczasz 3600), 250 pln drożej

Niby spoko pomysł, ale te najtańsze Z490 to straszne dziadostwo (bo mówimy pewnie o AsRocku). Testowali je na Hardware Unboxed i te płyty mają na tyle słabe sekcje zasilania, że nie nadają się na nic poza serię i5, bo pod obciążeniem zrzucają taktowanie cpu do bazowego poziomu albo całkiem się wysypują, tzn. reset kompa.

Ja rozważam taką opcję: i3 10100f + przyzwoite mobo na B460 (np. MSI Tomahawk za ok 580 zł). Procek budżetowy ale płyta ogarnie nawet i9ki. Protip: i3 10100f będzie w przyszłym tygodniu w owocowym sklepie w promce za 199zł. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To ja się tu podczepię.

Mam i5 6600k z krait gaming 3x z190 + fortis 3.

Ramy savage 3k MHz cl15

rtx 2060 ventus oc.

 

Celować w ten sam zestaw? 10400f+ jakaś płyta główna pod to? Czy może co innego.

Fajnie by było gdyby to był jakiś procek, na którym będzie można albo polatać przez dłuższy czas (wymiana gpu).

Z góry dziękuję :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Hmm. Jak myślisz. Jest sens wymiany 6600k @OC 4,2 na 10400f?

A dostaje twój procek zadyszki? Jeśli nie, to raczej sensu nie ma.

 

 

Jaka płyta by miała do tego dojść pod moje kości?

Zależy jaki masz na płytę budżet. Z grubsza, z tego co się orientuję, zysk z szybszych ramów na płytach Z490 to ok. 5%, jeśli planujesz w przyszłości kupować procka z serii K, to być może jest jakaś logika w kupnie płyty na Z490 i takiego 10400F z planem późniejszej wymiany procka. Natomiast jeśli nie zamierzasz się bawić w OC i wystarczy ci procek z zablokowanym mnożnikiem, to dopłata do Z490 względem B460 dla możliwości puszczenia szybszych ramów nie ma sensu. Jak na mój rozum lepiej brać porządne mobo na B460 niż taniochę Z490, ale to tylko moja opinia...

 

 

A wiesz jakie jest skalowanie Solvera wraz z liczbą rdzeni?

Ty nas tu Rebel nie obrażaj... 

Link to post
Share on other sites

Hmm. No w grach typu bf procek nie wyrabia. Ogólnie gry z dużą ilością graczy. A co polecacie z b460? Nie będę

robić oc, bo niektóre gry tego nie lubią :D

Ogólnie odnoszę wrażenie, że oc w dzisiejszych tytułach rodzą więcej problemów niż pożytku :/

Kwoty jakiejś konkretnej nie mam na to przeznaczonej. Po prostu bym to kupił, a swój zestaw sprzedał i tyle. Szkoda, żeby rtx 2060 się marnował.

Aaa no i bym zapomniał. Monitorek co prawda mam 60hz, ale w ultra wide hd i o ile grafa sobie radzi bez problemu, to procek po prostu nie wyrabia.

Edytowane przez neckol
Link to post
Share on other sites
A co polecacie z b460?

MSI Tomahawk B460 - wypas pod ten chipset z dodanym przez MSI kontrolerem do obsługi USB 3.2, którego B460 natywnie nie wspiera i co ważne porządna i dobrze chłodzona sekcja zasilania, dzięki której ta płyta ogarnie każdy procesor 10. generacji i prawdopodobnie 11. też.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Odkopuję temat. :mlotek:

Sytuacja wyglądała tak, że w domu praktycznie nie przebywałem, więc zrezygnowałem z zakupu.

Z racji tego co się odpierdziela i prawdopodobnie wzrostu cen, zmuszam się do kupna procka i płyty w tym momencie.

 

Rtx 2060, zasilacz 550W (cx550 jeśli mnie pamięć nie myli), ram savage 3k mHz cl15 2x8GB.

Można teraz dorwać i5 10400f poniżej 600 zł.  Czy może coś innego? Chcę w pełni wykorzystać rtx'a. Po wymęczeniu tego sprzętu będzie kupowany nowy cały PC.

Jaka do tego płytka? Jak wygląda sprawa z chłodzeniem, warto coś dokupić?

Z góry dziękuję :)

Link to post
Share on other sites

10400f do rtx 2060 będzie dobrym połączeniem.

RAM żeby w pełni wykorzystać to płyta na B560 lub Z490. Dość drogie są więc ewentualnie coś na B460, ram zejdzie na 2666mhz ale można spróbować zacieśnić timingi.

Chłodzenie no to standardowo, poniżej SPC Fera lub odpowiednika nie warto schodzić jeśli zależy na względnej ciszy. Gelid Phantom jest świetnym wyborem jeśli się zmieści, przy 10400f będzie się nudzić więc powinien być niesłyszalny.

 

Link to post
Share on other sites

Z B460 w promce można wyrwać ASRock B460 Pro4 (wychodzi taniej niż mortar) - nie mogę znaleźć porównania płytek :(

@Rebelmind Proponujesz coś z 560? Jest sens brania 560, skoro z góry zakładam, że ten PC nie będzie już modyfikowany?

EDIT: z tego co widzę to mortar i pro4 kosztują jednak tyle samo

Edytowane przez neckol
Link to post
Share on other sites

Aorus w swoich płytach B560 ma umożliwić nie tylko OC Ramu, ale też Cpu! Przy czym o ile nie planujesz procka z "k" oraz przebolejesz niepolecany sklep to łap tego golasa:

 

https://www.net-s.pl/produkt/msi-b560m-pro-socket-1200-ddr4-up-to-64gb-6xusb-20-6xusb-32-1225154;20-c-10?

Link to post
Share on other sites

Ten golas jest chyba aż za goły  :D

sekcja zasilania się nie będzie gotować? 

Dwa sloty ramu trochę bolą . Niby na tą chwilę 16 ramu jest wystarczające, aczkolwiek wszystko dąży do tego, że zaraz będzie wymagane więcej. 

Sam cholipka nie wiem :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...