Skocz do zawartości

Wymiana monitora 27" na większy


Recommended Posts

Hej

 

Obecnie mam monitor Iiyama ProLite X2783HSU. Super sprzęt z matrycą AMVA - w zasadzie niczego mu nie brakuje, ale że kończy mu się powoli gwarancja to rozglądam się za czymś nowym.

 

Może już ktoś to przechodził tutaj i doradzi mi jaki monitor kupić, aby był taki jak ten obecny jeśli chodzi o matrycę. TN odpada zupełnie, a IPS to cóż - nie wiem bo nie miałem.

 

Jednak idąc nieco "do przodu" wolałbym żeby nowy monitor był nieco większy - tak max 32" i miał lepszą rozdzielczość z odświeżaniem minimum 75 Hz.

 

Mój budżet to ok 1200 zł, zastosowanie filmy, internet i sporadycznie gry fps.

 

Coś ktoś? :)

Link to post
Share on other sites

Zobacz tego Philipsa:

 

https://www.komputronik.pl/product/521571/philips-328b6qjeb.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo

 

Trochę ponad budżet, ale jak za monitor większy niż 27' to i tak niewiele.

Masz rozdzielczość QHD, 75hz, 10bit matrycę, IPS. Mam trochę lepszą wersję z tej linii (z HDR i USB C) i jestem bardzo zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Zobacz tego Philipsa:

 

https://www.komputronik.pl/product/521571/philips-328b6qjeb.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo

 

Trochę ponad budżet, ale jak za monitor większy niż 27' to i tak niewiele.

Masz rozdzielczość QHD, 75hz, 10bit matrycę, IPS. Mam trochę lepszą wersję z tej linii (z HDR i USB C) i jestem bardzo zadowolony.

 

UWAGA !!! Opinia subiektywna , nie każdy będzie miał te same objawy. Miałem obie wersje tego monitora i ogólnie byłbym zadowolony . Po tygodniu użytkowania mogę stwierdzić. NIE. Nie bierz tego Philipsa !!!!!!  . Krótko. Monitor bardzo dobrze wykonany, dobre plastiki i moim zdaniem fajne dotykowe sterowanie OSD ( chociaż wiekszość akurat to gani w tym monitorze) . Matryca..hmm i tu są plusy i minusy jak zawsze. IPS. Bardzo ładny obraz, kolory świetne a te 10 bit to zwykłe 8+FRC. Co ciekawe ten philips jak na IPS ma wrecz swietny czarny kolor i niemal brak srebrzenia !!!!! Niestety obraz na Philipsach ma niesamowicie agresywne świecenie, którego nie da się nijak zbić ustawieniami ,tak że po 2 h pracy/gry/przeglądania netu mnie osobiście oczy po prostu bolą od tej lampy. Oczywiście 32 cale to super sprawa jednak nie do rozdziałki 2560x1440. Jeśli TYLKO , oglądasz filmy ( lepiej jednak nawet na 42 tv ) grasz w gry to tak. Będziesz zadowolony. Jeśli jednak dużo przeglądasz net , robisz coś np. amatorsko w grafice, cadzie itp. programach to sobie odpusć. 2560X1440 to za mała rozdziałka do 32 cali. Czcionki wyglądają źle i są rozmazane co powoduje szybkie męczenie i ból oczu. Jak 32 to tylko UHD. Moim zdaniem najlepszy wybór to 27 2560X1440 i coś 144 Hz. Obraz brzytwa, herce robia robotę nawet w windowsie.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

No właśnie tak jakoś do IPS to podchodzę z dużą rezerwą. Sporo się naczytałem o różnicach i jednak wolałbym matrycę typu VA.

Patrzyłem też na monitory panoramiczne i w sumie też wyglądają zachęcająco ale wtedy to raczej tylko FHD.

Ok. 32 cale to UHD no i koniecznie ponad 60 Hz.

 

Ten Philips i tak ma tylko 60 Hz właśnie.

Link to post
Share on other sites

No właśnie tak jakoś do IPS to podchodzę z dużą rezerwą. Sporo się naczytałem o różnicach i jednak wolałbym matrycę typu VA.

Patrzyłem też na monitory panoramiczne i w sumie też wyglądają zachęcająco ale wtedy to raczej tylko FHD.

Ok. 32 cale to UHD no i koniecznie ponad 60 Hz.

 

Ten Philips i tak ma tylko 60 Hz właśnie.

 

Prawda jest taka ,ze nie zawsze to co duze jest lepsze. Matryce IPS tak jak i VA maja zalety i wady. Problem czarnego koloru dla jednych uciążliwy dla innych bez znaczenia. To nie jest tak ,ze go nie ma. Jest i to dobry, jednak we znaki daje się podświetlenie matrycy..oczywiście im większa jasność monitora  tym bardziej to widać zwłaszcza na jednolitych ciemnych tłach....podczas normalnego użytkowania mało drażni. VA natomiast smuży i mnie osobiście nic tak nie denerwuje jak właśnie smużenie i tearing koloru czarnego podczas scrollowania stron internetowych. Sumując zalety i wady osobiście wybieram zawsze IPS . Na twoim miejscu brałbym albo 32 UHD minimum 75 Hz albo 27 2K >144 H na IPS. proponuje jednak zamówić sobie 2 monitory, ja tak zawsze robię , przecież masz 14 dni na zwrot. Patrz tylko , aby nie niszczyć naklejek, kabli , obchodzić się jak z jajkiem , potestować , wybrać spakować i zwrócić a sobie zostawić lepszy. Sam jestem ciekaw co wybierzesz. Pisz jak dotrą chętnie poczytam. A co do Philipsa...ma 75 Hz. Tzn standardowo 60 ale od razu w  sterowniku nvidii wybierasz rozdziałke 2560x1440  i 75 Hz +10bit kolor. Co do ultrapanoram....29 maleństwo. Jak już,  to 34 cale ( na wysokość odpowiednik 27 2560x1440 )  za to znacznie szerszy i tu rozdziałka to MUSOWO 3440X1440.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem wstępną listę swoich faworytów - wszystkie to VA (IPS odpuszczam) ~32" i UHD z wyjątkami.

Przyznam, że AOC i LG to moi faworyci. Martwi mnie tylko zakrzywiony ekran w AOCu. Monitor będę miał na 2-osiowym ramieniu nie na nóżce ale nie wiem czy nie będzie robił problemów podczas oglądania filmów we dwoje :/. I jak zakrzywienie będzie wpływało na przeglądanie neta?

Czy ktoś przy okazji doradzi... bo co prawda przy mojej obecnej specyfikacji to średnio ale jak w przyszłym roku przejdę na Ryzena 5 3600 (o ile ceny przestaną szaleć) to czy jest sens przyszłościowo ładowanie się w monitor 144Hz UHD? I czy ten Ryzen podoła wtedy w takich grach jak WoT czy Borderlands 3 (a o Cyberpunka na razie nie pytam ;) ) tak żeby widać było te wyższe fpsy?

 

 

LG 32GK650F-B 1ms 144Hz - 1330 rtvagd
https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/lg-32gk650f-b.bhtml

Philips E-line 325E1C/00 75Hz (zakrzywiony) - 1100
https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/philips-monitor-philips-31-5-325e1c-curved-va.bhtml

Lenovo D32q-20 75Hz - 1100
https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd,rozdzielczosc!2560-x-1440:2560-x-1080,strona-3.bhtml

Lenovo D32qc-20 75Hz - 1300
https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd,rozdzielczosc!2560-x-1440:2560-x-1080,strona-3.bhtml

Acer ED323QURAbidpx 144Hz (zakrzywiony) - 1500
https://www.morele.net/monitor-acer-ed323qurabidpx-um-je3ee-a01-4141631/

AOC CQ32G1 144Hz (zakrzywiony) - 1500 (Ultra HD)
https://www.morele.net/monitor-aoc-c32g1-4716157

AOC C32G1 144Hz (zakrzywiony) - 1100 (Full HD)
https://www.morele.net/monitor-aoc-c32g1-4716157

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy ktoś przy okazji doradzi... bo co prawda przy mojej obecnej specyfikacji to średnio ale jak w przyszłym roku przejdę na Ryzena 5 3600 (o ile ceny przestaną szaleć) to czy jest sens przyszłościowo ładowanie się w monitor 144Hz UHD? I czy ten Ryzen podoła wtedy w takich grach jak WoT czy Borderlands 3 (a o Cyberpunka na razie nie pytam ;) ) tak żeby widać było te wyższe fpsy?

 

Jakie GPU? Ogólnie do 4K i 144Hz trzeba mocarnego sprzętu. Teraz nawet RTX 3090 w tytułach AAA tylu klatek nie wyciągnie w większości przypadków.

Ja mam R3600 i RTXa 2060 Super i to jest dobry set do gier AAA w QHD i okolic 60kl/s.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jakie GPU? Ogólnie do 4K i 144Hz trzeba mocarnego sprzętu. Teraz nawet RTX 3090 w tytułach AAA tylu klatek nie wyciągnie w większości przypadków.

Ja mam R3600 i RTXa 2060 Super i to jest dobry set do gier AAA w QHD i okolic 60kl/s.

Jest w sygnaturce :) GTX 1080

Link to post
Share on other sites

No to coś mniej więcej na poziomie RTXa 2070/2060S. Ja bym celował w QHD, 4K to za wysokie progi na taki sprzęt, nawet do 60FPS.

 

Tu masz Borderlandsów 3 na różnych ustawieniach w FullHD i QHD na GTXie 1080 i i9 9900KS , i w QHD na najwyższych ustawieniach jest ok. 60FPSów (6.13 w filmiku)

 

Link to post
Share on other sites

No i jest właśnie tak jak myślałem od początku - że 144Hz mi się po prostu nie przyda do grania dlatego wolałbym celować w 75Hz ale dużego wyboru mimo wszystko nie ma.

 

 

Problem z tymi Hz jest taki ,ze lepiej mieć te > 100 Hz niż 60. Miedzy 60 a 75 praktycznie zero różnicy, ale miedzy 60/75 a 100 /120 nie wspominając o 144 czy wiecej to już jest przepaść. Po pierwsze te herce dadzą ci olbrzymi komfort w codziennym użytkowaniu komputera. Wszystko scrolluje się , przesuwa płynniuteńko i gładko po ekranie , strony internetowe, okienka windows, praca z programami itp, itd. To ,ze ci sprzęt w grach nie da 144 kl to co za problem grać tyle ile ci wyciąga? Jak zauważysz problem monitor 144 możesz sobie przełączyć na 60 czy 75 Hz  :P ,  ale gwarantuje ,ze tak szybko jak przełączysz tak szybko włączysz z powrotem wysokie odświeżanie ekranu.

Ogólnie trzymaj się zasady. 27 cali 2560x1440 , 32 cale 3840x2160 UHD. Odświeżanie maksymalne na jakie cie stać z tym ,ze odpusć 60 Hz.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Problem z tymi Hz jest taki ,ze lepiej mieć te > 100 Hz niż 60. Miedzy 60 a 75 praktycznie zero różnicy, ale miedzy 60/75 a 100 /120 nie wspominając o 144 czy wiecej to już jest przepaść. Po pierwsze te herce dadzą ci olbrzymi komfort w codziennym użytkowaniu komputera. Wszystko scrolluje się , przesuwa płynniuteńko i gładko po ekranie , strony internetowe, okienka windows, praca z programami itp, itd. To ,ze ci sprzęt w grach nie da 144 kl to co za problem grać tyle ile ci wyciąga? Jak zauważysz problem monitor 144 możesz sobie przełączyć na 60 czy 75 Hz  :P ,  ale gwarantuje ,ze tak szybko jak przełączysz tak szybko włączysz z powrotem wysokie odświeżanie ekranu.

Ogólnie trzymaj się zasady. 27 cali 2560x1440 , 32 cale 3840x2160 UHD. Odświeżanie maksymalne na jakie cie stać z tym ,ze odpusć 60 Hz.

Teraz naszedł mnie dylemat bo jeśli monitor będzie miał 1440p to grając w bardziej wymagającą grę będę musiał ostro zejść z ustawieniami żeby grać w miarę komfortowo :/. Oczywiście skalowanie do 1080p na monitorze 1440p to abberacja więc nie wchodzi nawet w grę.

Swoją drogą dwa lata temu jakieś, po awarii monitora byłem zmuszony używać telewizora 32" FHD i szczerze mówiąc nie było jakiejś tragedii więc jeszcze się zastanowię czy faktycznie jest sens dopłacać do 1440p pół stówy przy np takim AOC'u żeby potem cierpieć na ilości FPS... ale ten AOC wpadł mi w oko i na nim się skupię w najbliższym czasie tak czy siak. Może będzie jakaś promka na BF :o:menda:  :D  (oczywiście żart)

Link to post
Share on other sites

 

 

Swoją drogą dwa lata temu jakieś, po awarii monitora byłem zmuszony używać telewizora 32" FHD i szczerze mówiąc nie było jakiejś tragedii

 

Dużo zależy w jakiej odległości od monitora siedzisz. Ja np. mam tak zrobione stanowisko ze siedzę ok 1 metra od ekranu, miałem wcześniej 27' 1080p i było ok, ale siedząc w typowej "biurkowej" odległości piksele widać  na takim monitorze.

Link to post
Share on other sites

Teraz pozostała kwestia znalezienia kupca na stary monitor i wtedy wezmę jeden z tych (w/g faworytów) :

- AOC CQ32G1 1ms 144Hz VA - 2K + curved (1800R)

cena trzyma się od 2 tygodni na poziomie 1476 zł

- MSI Optix G32C4 165Hz VA - FHD + curved (1500R) - podejście "budżetowe" bo to 1080p

cena też stała 1299 zł

- Iiyama G-Master GB3266QSU-B1 144Hz VA - 2K + curved (1800R) - podejście "można zaszaleć"

cena 1579 zł niezmiennie od dłuższego czasu

- AOC Q34E2A 75Hz IPS - 2560x1080 + flat. To już opcja na zasadzie "czegoś pośrodku".

cena 1099 zł też od dłuższego czasu.

Ktoś ma któryś? Ktoś może jeszcze dodać jakąś inną rozsądną opcję?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Koniec końców skorzystałem z obniżki 6% i kupiłem Iiyamę.

 

https://iiyama-sklep.pl/803-monitory-iiyama-g-master-red-eagle-monitor-iiyama-g-master-gb3266qsu-b1-32-144hz-1ms-va-wqhd-zakrzywiony-ekran-flickerfree-4948570117383.html

 

Jak ktoś jest ciekawy to chętnie zrobię recenzję jako typowy laik-użyszkodnik :menda:.

Jeśli ktoś ma konkretne pytania odnośnie tego modelu to postaram się rzetelnie odpowiedzieć jak tylko do mnie dotrze - prawdopodobnie już w poniedziałek ale bardziej obstawiam wtorek.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...