Skocz do zawartości

Uniwersalny monitor - grafika, film, gry


Recommended Posts

Witam,

Rozglądam się za nowym monitorem do pracy (z grafiką ) oraz gier pod RTX 3070 lub 3080.

 

Obecnie korzystam z Dell U2312HM (Full HD 1920x1080p, 60 hz, IPS , sRGB 96,9% ). 

 

Zależy mi na:

 

matrycy matowej, IPS lub MVA?, najchętniej z

- sRGB powyżej tego co oferuje mój obecny, 97% + ale tu chyba każdy ma już więcej ( Adobe RGB mile widziane, ale nie chcę też wydawać powyżej 3k więc zakładam że nieosiągalne )

- mile widziane odświeżanie gamingowe (144 hz + ? )

- Rozdzielczość 2k lub 4k, wielkość bez znaczenia 22 " + (opytmalnie do rozdzielczośći)

 

Pytanie:

 

- cóż to DCI-P3: 98% i jak to się ma do sRGB i Adobe RGB?

 

Zupełnie nie wiem od czego zacząć, gdyż ostatnio research robiłem 10 lat temu. W związku z tym prosiłbym o poradę wraz z propozycją.

 

Moj typ:

 

Dell S2721DGF 

Link to post
Share on other sites

Sam bardzo długo myślałem nad tym dellem, bo stałem przed takim samym wyborem jak Ty w tym momencie. Ostatecznie wybór u mnie padł na tego LG. Ostatnio czytałem, że Delle (nie wiem, czy to wina parti, czy ten typ tak ma) mają jakiś problem z kalibracją itd. Ze Swojego jestem bardzo zadowolony. Nie zawiodłem się na nim wcale. Do grania czy obejrzenia jakiegoś filmu wieczorkiem sprawdza się bardzo dobrze. Zakup godny polecenia. Gsync działa bez problemu. Oba te monitory są bardzo zbliżone do siebie. Warto, żebyś spojrzał sobie jeszcze na recenzję w internecie tej dwójki, bo są to dwa modele godne uwagi w tym przedziale cenowym około 2 tysięcy. Może któryś niuans Cię przekona do jedngo z nich :)
https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za podzielenie się przemyśleniami i propozycję.Poczytam o tym LG. Być może ktoś jeszcze coś doda?

 

Nie trzymam się sztywno zakresu cenowego, jeśli będzie warto, dopłacę. Monitor ma być na lata. Z doświadczenia wiem, że Dell spełnia te kryteria (nie jest to EIZO, ale cena/jakość/trwałość jest ok), nie wiem natomiast jak wypada na tym polu LG, często jednak występuje w kategoriach nisko budżetowych poza nielicznymi wyjątkami jak z każdą marką.

 

Szukam sprzętu pewnego i nie chciałbym dostać na starcie jakąś wadliwą sztukę (ludzie piszą że tak bywało z LG - dostać tą właściwą to szansa 1/5 ). W dzisiejszych czasach pewnie spore wyzwanie, ale może się uda. 

 

Tak nawiasem, czy jest w ogóle szansa pogodzić te 2 obszary - grafika( 90% webowa)  i gaming - w 1 monitorze nie płacąc przy tym 5+k ? Czy lepiej zapomnieć i wybrać 1 z 2?

Edytowane przez wedrowycz
Link to post
Share on other sites

Sam bardzo długo myślałem nad tym dellem, bo stałem przed takim samym wyborem jak Ty w tym momencie. Ostatecznie wybór u mnie padł na tego LG. Ostatnio czytałem, że Delle (nie wiem, czy to wina parti, czy ten typ tak ma) mają jakiś problem z kalibracją itd. Ze Swojego jestem bardzo zadowolony. Nie zawiodłem się na nim wcale. Do grania czy obejrzenia jakiegoś filmu wieczorkiem sprawdza się bardzo dobrze. Zakup godny polecenia. Gsync działa bez problemu. Oba te monitory są bardzo zbliżone do siebie. Warto, żebyś spojrzał sobie jeszcze na recenzję w internecie tej dwójki, bo są to dwa modele godne uwagi w tym przedziale cenowym około 2 tysięcy. Może któryś niuans Cię przekona do jedngo z nich :)

https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html

 

  Z tego co widzę to nie potrzebujesz monitora do profesjonalnej obróbki zdjec i grafiki do reklam czy wydruku. Wiec ładowanie > 3 tys mija się z celem. Mam tego LG i to dobry monitor. Do 2k jakoś nie widzę konkurencji , powyzej to albo GB AORUS FI27Q (ale tam czarny jeszcze gorszy niż na LG :) albo niedoceniony BENQ ex2780q. Jak ktoś wspomniał DELL to ta sama matryca nanoips co w LG. Moim zdaniem LG ci styknie jednak miej na uwadze, zalety i wady, jak piękne kolory, dużo możliwości ustawień obrazu , matryca 144 ( robi robote w grach i w codziennym użytkowaniu) , taką sobie czerń, srebrzenie i winietowanie. Kup monitor masz 14 dni na zwrot. Jeśli cie stać kup 2 lub trzy i wybierz najlepszy , resztę zwróć.

Edytowane przez Dunny
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

  Z tego co widzę to nie potrzebujesz monitora do profesjonalnej obróbki zdjec i grafiki do reklam czy wydruku.
 

 

Tak, zgadza się, na ten moment, aczkolwiek nie chciałbym zamykać sobie furtki, pod warunkiem że nie będę musiał słono dopłacać, bo w takim przypadku poprostu zmienię kiedy zajdzie taka potrzeba.

 

Co do reszty:

 

1) Najważniejsze - ma nie męczyć wzroku.

2) Winietowanie - nie lubię/nie chcę/jak najmniej - ale rozumiem że cudów nie ma co oczekiwać po IPS.

3) Czerń najlepiej głęboka + pełna skala szarości, ale podobnie jak wyżej nie oczekuję za wiele po IPS i godzę się z tym że będzie  gorzej niż MVA np.

4) kolory - nie lubię sztucznie podbitych i przesyconych, jak najbliżej neutralnych.Delikatnie tak, w grach pewnie fajnie..

5) 144 Hz ++ ale nie upieram się, chciałbym poznać poprostu nowinki technologiczne :)

 

Sporo tych zachcianek i założe się że nielicznemu gronu uda się coś zaproponować pod tą listę ale... może pod taką będzie łatwiej: ma nie męczyć wzroku, ładne kolory (tylko nie wypalające oczu), kontrast i jasność ot tyle

 

 

@@Loki1997, Nie, na 90% odpada, wole mieć coś uniwersalnego.

Link to post
Share on other sites

Na szybko, jaka jest różnica między LG 27GL83A-B a LG 27GL850-B ?  Ten pierwszy w dużo bardziej atrakcyjnej cenie link do Rtings

Coprawda nie jestem przekonany do LG, ale ten Dell też nic szczególnego...

co tu wybrać? jest jeszcze Gigabyte Aorus FI27Q ale boje się tych game'rskich konstrukcji 

Edytowane przez wedrowycz
Link to post
Share on other sites

Zdecydowalem się na Dell S2721DGF  w cenie 1828zł. 

Naczytałem się o LG i moje obawy wzbudził fakt że jest spora szansa że trafi się wadliwy model (trochę mniejsza przy Dell'u ). W przypadku obydwu słaby kontrast i czerń :/ ale nic lepszego na IPS-ie nie znalazłem (są lepsze ale gdzie indziej wypadają gorzej). Oby trafił do mnie egzemplarz nie męczący wzorku (nadzieja w nowym firmware).

Link to post
Share on other sites

Dojechał do mnie jednak LG 27GL850-B wcześniej. Jestem po jakichś 2 godzinach testów.

Subiektywnie, całkiem przyjemne kolory,ale odnoszę wrażenie że mocno podkręcone. Duże nasycenie i kontrast chociaż całkiem poprawne na pierwszy rzut oka.

Backlight niestety występuje w lewym dolym rogu - pytanie do posiadaczy, jak jest u was? Przejmować się tym czy raczej standard?

Test eizo https://www.eizo.be/monitor-test/ przeszedl bez problemu. Martwych pikseli nie widu.

Co mnie niepokoi trochę to bół oczu (narazie mały, ale też nie tak długo siedzę)

 

Poniżej załączniki - na kolory wiem nie ma co patrzeć :)

IMG-2617.JPG

IMG-2618.JPG

IMG-2624.JPG

IMG-2627.JPG

Link to post
Share on other sites

Dell S2721 DGFA (po lewo), LG  27GL850-B (po prawo)

Subiektywnie Dell, ocieplone barwy, mniej męczące dla oka. LG bardziej akuratne, skala szarości dużo lepsza, podkręcone kolory i backlight nieco większy. Być może komuś się przyda. Ustawienia standardowe (dla LG najlepsze moim zdaniem, Dell podobnie. Ustawienie na Dellu koloru B: z 50 na 60 zbliża nas do LG ale widać wyraźnie że kolory wpadają w żółcie-czerowne) Kolory u obu producentów bardzoo podobne, w dellu widać jednak cieplejsze barwy.

 

 

IMG-2656.JPG

IMG-2653.JPG

IMG-2643.JPG

IMG-2642.JPG

Edytowane przez wedrowycz
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 28.11.2020 o 14:29, wedrowycz napisał:

Dojechał do mnie jednak LG 27GL850-B wcześniej. Jestem po jakichś 2 godzinach testów.

Subiektywnie, całkiem przyjemne kolory,ale odnoszę wrażenie że mocno podkręcone. Duże nasycenie i kontrast chociaż całkiem poprawne na pierwszy rzut oka.

Backlight niestety występuje w lewym dolym rogu - pytanie do posiadaczy, jak jest u was? Przejmować się tym czy raczej standard?

Test eizo https://www.eizo.be/monitor-test/ przeszedl bez problemu. Martwych pikseli nie widu.

Co mnie niepokoi trochę to bół oczu (narazie mały, ale też nie tak długo siedzę)

 

Poniżej załączniki - na kolory wiem nie ma co patrzeć :)

 

 

 

 

Jeśli przy użytkowaniu LG czujesz zmęcznie oczu spróbuj włączyć HDR w Windowsie, u mnie zdecydownie pomogło albo to placebo :/

Co to BLB to przypadłość każego monitora na IPS, jeśli nie rozlewa się do stopnia, który nie pozwala pracować to nie ma się czym przejmować :)

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.11.2020 o 14:29, wedrowycz napisał:

Dojechał do mnie jednak LG 27GL850-B wcześniej. Jestem po jakichś 2 godzinach testów.

Subiektywnie, całkiem przyjemne kolory,ale odnoszę wrażenie że mocno podkręcone. Duże nasycenie i kontrast chociaż całkiem poprawne na pierwszy rzut oka.

Backlight niestety występuje w lewym dolym rogu - pytanie do posiadaczy, jak jest u was? Przejmować się tym czy raczej standard?

Test eizo https://www.eizo.be/monitor-test/ przeszedl bez problemu. Martwych pikseli nie widu.

Co mnie niepokoi trochę to bół oczu (narazie mały, ale też nie tak długo siedzę)

 

Poniżej załączniki - na kolory wiem nie ma co patrzeć :)

IMG-2617.JPG

IMG-2618.JPG

IMG-2624.JPG

IMG-2627.JPG

   

 

Ból oczu bierze się albo z PWM ,albo ze złych ustawień monitora,  gdzie ktoś daje np, jasność na maxa lub powyzej 70 % a to duży błąd.

Podsyłam moje ustawienia LG 27GL850. Obraz jest ustawiony tak ,że mogę pracować ,netować i grać do woli .

MENU OSD:

TRYB GRA GRACZ 1

REGULACJA GRA : KONTROLA CZERNI 35

REGULACJA OBRAZU : JASNOŚĆ 44

                                       KONTRAST 70

                                       OSTROŚĆ 60

                                       GAMMA: TRYB 3

                                      TEMP KOLORÓW > RĘCZNIE 5000 LUB 5500 K

 

PANEL NVIDIA :

                                      OGÓLNIE DLA KANAŁÓW :

                                       JASNOŚĆ : 45

                                       KONTRAST : 55

                                       GAMMA 1.03

 

DLA KOLORU NIEBIESKIEGO ODPOWIEDNIO 40, 45, 1.00

 W razie gdyby kolory wydawały sie zbyt mało ,,kolorowe'' można podkręcić  sobie też Cyfrową poświatę tak na 55-60 max.

Po tych ustawieniach nie mam problemów z długimi sesjami.

 

                                       

                                        

 

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...