Skocz do zawartości

Freeze komputera przy uruchamianiu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Aksyomat,

Recommended Posts

Witam. Mam problem z zacinaniem się komputera przy uruchamianiu. Przeważnie następuje to w trakcie bootowania, Najpierw widać ekran ładowania płyty głównej na jednym ekranie, następnie na drugim pokazuje się już zfreezowany obraz (albo ekran ładowania, albo już ekran uruchamiania windowsa) i komputer wogóle nie reaguje. Zdarzają się przypadki, że komputer sie uruchomi prawidłowo, ale zfreezuje praktycznie zaraz po uruchomieniu - wtedy też go musze restartować. Przeważnie jeden restart pomaga, ale zdarzają się przypadki, że muszę to zrobić więcej razy. 

 

1. Konfiguracja komputera:

  • MSI B460M-A PRO
  • Seasonic S12III Bronze 500W
  • Intel Core i5-10400F
  • G.Skill Aegis DDR4 16GB 3000Mhz CL16
  • Gigabyte Radeon RX 5600 XT Gaming OC 6G
  • Knigston SSD M.2 PCI-e NVMe 500GB
  • Monitor #1 BenQ 24" 1920x1080 60Hz (HDMI)
  • Monitor #2 Dell 22" 1680x1050 60HZ (DisplayPort)

2. System operacyjny: Windows 10 64-bit

3. Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: Komputer został żłożony (wszystkie części nowe, oprócz monitorów). Zainstalowano Windows 10, ściągnięto wszystkie aktualizacje oraz sterowniki do karty graficznej.

4.Używany program antywirusowy: Windows Defender

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Reinstalacja sterowników karty graficznej, aktualizacjia BIOS.

6.Informacje dodatkowe: Problem wydaje się występować przy uruchomieniu komputera po dłuższym czasie nieużytkowania. Jeśli problem wystąpi, restart przeważnie go rozwiązuje (choć nie zawsze).

 

Link to post
Share on other sites

Jak mocno masz zajęty dysk? Zrób to co napisał @jarrino.

 

Dysk nie jest za bardzo zajęty. Mam na nim tylko system i jedną grę (WoW). Narazie wstrzymałem się z rozkręcaniem bo wydaje mi się, że to wina sterowników. Odinstalowałem je całkowicie i jak narazie problem wogóle nie wystąpił  - wcześniej występował przy praktycznie każdym uruchomieniu. Teraz komputer uruchamia się bez problemu. Bbraz jest tylko na jednym monitorze, ale zakładam, że to wina braku sterowników. Pytanie, co zrobić z tą informacją? Już wcześniej próbowałem je przeinstalowywać i nic się nie poprawiło - mogłem wtedy wpaść na to, żeby potestować z odinstalowanymi. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Odinstalowałem je całkowicie i jak narazie problem wogóle nie wystąpił
Jaką masz informację w Menedżerze urządzeń przy karcie graficznej? Z powyższego wynika, że występuje jakiś konflikt ze sterownikiem grafiki AMD. Spróbuj insatalacji sterownika ze strony Gigabyte https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/win10-radeon-software-adrenalin-2020-edition-20.2.2-feb28.exe
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jaką masz informację w Menedżerze urządzeń przy karcie graficznej? Z powyższego wynika, że występuje jakiś konflikt ze sterownikiem grafiki AMD. Spróbuj insatalacji sterownika ze strony Gigabyte https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/win10-radeon-software-adrenalin-2020-edition-20.2.2-feb28.exe

O jaką informację dokładnie chodzi? Jest tam kilka zakładek. Odnośnie sterowników - zainstalowałem wersję ze strony Gigabyte. Ściągnąłem również nowszą wersję vBIOS z ich strony (F3). Jak na razie (odpukać) problem nie wystąpił! Zawsze jak włączałem kompa pierwszy raz po nocy nieużytkowania to go przycinało, teraz uruchomił się bez żadnej zwiechy. Jeszcze nie świętuję, zobaczymy efekty na przestrzeni kilku dni. Jeśli jednak to załatwiło problem to wiszę Ci piwo :D

Jak narazie, nie było ani jednego freeza. Wydaje mi się w takim razie, że problem został rozwiązany. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc, a szczególnie Tobie lonialomax za znalezienie rozwiązania. Pozdro!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...