Skocz do zawartości

Resetowanie komputera podczas gier


Recommended Posts

Witam.
Zakładałem już podobny wątek kiedyś, jednak nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi i problem nadal występuje. W kwietniu złożyłem komputer z następujących podzespołów:


Ryzen 5 1600 AF + Scythe Mugen 5
MSI B450M Mortar Max
RX 5700 Gigabyte Gaming OC
Patriot Viper 2x8gb 3200 mhz
Crucial BX500
Supremo M 550W Gold

Problem jest następujący: podczas grania (może to wystąpić zaraz po uruchomieniu lub np mogę godzinę pograć) następuje reset. Obraz robi się czarny, brak sygnału, odłącza myszkę/klawiaturę i wentylatory odpalają się na full. Nie ma żadnego dźwięku, pozostaje tylko ręcznie zresetować. W podglądzie zdarzeń jest tylko Kernel Power 41 (63). Brak jakiegokolwiek OC. Najbardziej stabilne sterowniki to 19.8.1, chociaż na nich też się to często zdarza. Wszystkie nowsze powodują w większości gier reset praktycznie od razu po uruchomieniu. Nieważne czy gra jest mniej lub bardziej wymagająca. Z rzeczy, które próbowałem to:


- Instalacja na świeżo Windowsa 10, tylko ze sterownikami chipsetu oraz grafiki (tych to chyba z 10 różnych próbowałem)
- bios najnowszy
- ustawianie różnych planów zasilania, w tym wyłączenia oszczędzania pcie, wyłączenie hibernacji itp
- wymiana zasilacza (wcześniej miałem XFX Core 550W)
- wsadzenie karty w inny slot pcie, podłączenie display port w inne miejsce 
- sprawdzenie podłączenia wszelkich wtyczek
- włączenie/wyłączenie profilu XMP


MemTest nie pokazuje żadnych błędów, to samo benchmarki oraz np OCCT power - przeszedł godzinny test i nic się nie resetuje. Temperatury są jak najbardziej w porządku. CPU maks 70*C, karta 70*C, hotspot okolice 90*C. Co może być przyczyną? Pomóżcie bo ręce opadają.

Problem jest identyczny jak na tym filmiku - 

Link to post
Share on other sites

Używam, jednak na testy go nie odpalałem i problem też się pojawiał. Zapomniałem wspomnieć, że w biosie też ustawiałem PCIe z Auto na 3.0. Spróbuję obniżyć taktowanie. 

Edit. Nic to nie pomogło. Pograłem w Gwinta z pół godziny i black screen + reset

Edytowane przez Esdi13
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to pomoże ale miałem laptopa opartym na Clevo z i7-6700 i GTX 1060 6GB, który dość podobnie się zachowywał z tym samym błędem (Kernel Power) - różne kombinacje przeszedł (świeża winda, stery i ich różne wersje, etc. a najlepsze, że stress testy nawet przechodził z Furmarkiem włącznie) wraz z położeniem mokrego Grizzliego by mieć jak najniższe temperatury i koniec końców udało się to obejść przez zmniejszenie maks. stanu procesora do poziomu 95% (Opcje zasilania -> zmień ustawienia planu -> zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> zarządzanie energią procesora -> maksymalny stan procesora).

 

Nie zaszkodzi spróbować - zmniejsz do poziomu 95% i testuj. Jeśli znów się błąd pojawi to zmniejsz jeszcze niżej a być może uda się to obejść kosztem, oby jak najmniejszego, spadku "mocy" CPU.

Link to post
Share on other sites

MemTest, OCCT power przechodzi bez problemu. W zwykłym użytkowaniu jak przeglądanie internetu, YT itp też problem nie występuje. Po świeżej instalacji systemu zainstalowałem tylko sterowniki karty i chipsetu, nic innego, a i tak problem się powtarzał. 

Jeżeli ma to znaczenie to identycznie dzieje sie, jeżeli przesadzę z OC procesora, efekt jest identyczny. 

Edytowane przez Esdi13
Link to post
Share on other sites

Podobny przypadek u mnie był - furmark, gierki i inne obciążające zadania były stabilne, a w fullscreenie na jakimś filmie na netflixie/yt/cda i w menu gier wywalał się z błędem Kernel Power 63 (41). Ostatecznie pomogło zflashowanie świeżego biosu do gpu, tyle że mam starszą kartę (sprzęt w sygnaturce), która mimo dual biosu to na obydwóch robiła problemy. Może cię to coś nakieruje.

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

20.9.1 testowałeś? To najnowsze zalecane.

Tak, bez zmian.

 

 

Podobny przypadek u mnie był - furmark, gierki i inne obciążające zadania były stabilne, a w fullscreenie na jakimś filmie na netflixie/yt/cda i w menu gier wywalał się z błędem Kernel Power 63 (41). Ostatecznie pomogło zflashowanie świeżego biosu do gpu, tyle że mam starszą kartę (sprzęt w sygnaturce), która mimo dual biosu to na obydwóch robiła problemy. Może cię to coś nakieruje.

Poszedłem tym tropem. Wgrałem przez AtiFlash bios od wersji XT Gigabyte i problem pojawiał się chwilę pod załadowaniu pulpitu. Wgranie ponownie biosu od wersji nie XT pomogło, ale w grach jest to samo. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...