Skocz do zawartości

Podkręcanie i7 3770k


Recommended Posts

Witam! Chciałbym podkręcić mojego procka i7 3770k. Moja płyta główna to Asrock z77 Pro4. Chciałbym go podkręcić do takich wartości, które będą dawać jakieś lepsze efekty. Ogółem jestem kompletnie zielony w OC, oglądałem dużo poradników, lecz nadal nie wiem jak to zrobić i boję się, że coś po prostu zawalę. Chciałbym prosić o pomoc w programie Intel Extreme Tuning Utility, po przesunięciu Watów na Unlimited, nie wiem gdzie się zmienia te Volty dla procesora. Mógłby jakiś doświadczony mi pomóc jakie wartości mam ustawić, aby było wszystko dobrze? Wiem, że każdy procesor jest inny, lecz prosiłbym o kilka cennych rad, najwyżej odezwę się na priv. Procesor chodzi na stockowych ustawieniach 6 lat. Temperatura stała 45 stopni, podczas obciążenia 60 stopni. Mogę dodać jeszcze, że pasta niedawno była wymieniana, chłodzenie procesora jest zwykłe, a zasilacz SilentiumPC M1 650W.

Link to post
Share on other sites

 

 

Temperatura stała 45 stopni, podczas obciążenia 60 stopni. Mogę dodać jeszcze, że pasta niedawno była wymieniana, chłodzenie procesora jest zwykłe,

No to w takim razie nie poszalejesz. Szybka porada:

1. Sprawdź w cpu-z jakie vcore masz pod obciążeniem na auto, powinno być w okolicach 1,05-1,15V

2. Ustaw w biosie na sztywno to napięcie i ustaw mnożnik (ratio) np. na 40x.

3. Przetestuj stabilność np. w prime95. Obserwuj temperatury, nie przekraczaj 85 stopni.

4. Jeśli jest stabilnie (bez błędów i blue screenów) możesz spróbować 41x i 42x jeśli temperatura pozwala.

 

 

 

nadal nie wiem jak to zrobić i boję się, że coś po prostu zawalę

Jeśli nie czujesz się pewnie to odpuść sobie albo poczytaj więcej np. to:

https://www.theoverclocker.com/the-definitive-ivy-bridge-overclocking-guide/

 

Po wymianie chłodzenia mógłbyś sobie pozwolić na więcej, chociaż i tak będzie cię ograniczać kiepska płyta.

Link to post
Share on other sites

No to w takim razie nie poszalejesz. Szybka porada:

1. Sprawdź w cpu-z jakie vcore masz pod obciążeniem na auto, powinno być w okolicach 1,05-1,15V

2. Ustaw w biosie na sztywno to napięcie i ustaw mnożnik (ratio) np. na 40x.

3. Przetestuj stabilność np. w prime95. Obserwuj temperatury, nie przekraczaj 85 stopni.

4. Jeśli jest stabilnie (bez błędów i blue screenów) możesz spróbować 41x i 42x jeśli temperatura pozwala.

 

 

 

Jeśli nie czujesz się pewnie to odpuść sobie albo poczytaj więcej np. to:

https://www.theoverclocker.com/the-definitive-ivy-bridge-overclocking-guide/

 

Po wymianie chłodzenia mógłbyś sobie pozwolić na więcej, chociaż i tak będzie cię ograniczać kiepska płyta.

A powiedziałbyś w biosie do Asrocka lub w tym programie Intel Extreme Tuning Utility, którą wartość zmieniać żeby zmieniać Vcore? Podeślę Ci tutaj zdjęcie z tego programiku, napięcie Vcore podczas Stress testu mam 1,09V. A w biosie mam jakieś Offset, Additional Voltage to którym tym ustawieniem się bawić?

https://imgur.com/a/f9jUNxf

Nie mogę wstawić normalnego zdjęcia, więc wysyłam link.

Edytowane przez leomessi3111
Link to post
Share on other sites

W XTU się nie bawiłem ale sprawdź zakładkę advanced tuning -> core

W biosie OC tweaker -> voltage configuration -> CPU core voltage

Tam można tylko zmieniać Offset, nie da się ustawić wartości Fixed tylko można ustawić np. +0,005V lub -0,005V, więc jak to ustawić? Jest też Cpu Load-Line Calibration i tam się wybierało kiedyś w biosie Levele jak oglądałem poradniki, lecz teraz ja mam w biosie procenty 0-100, więc co tutaj też ustawić?

Link to post
Share on other sites

Z offsetem jest o wiele więcej zabawy bo za każdym razem musisz sprawdzić ile ci faktycznie ustawia. LLC im większe tym wyższe napięcie będzie pod obciążeniem. Zacząłbym od -0,05V, 40x, 50%. Za jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu oczywiście nie odpowiadam.

Link to post
Share on other sites

 

 

ale w spoczynku Volty skaczą od 0,8 do 1,1

Z offsetem to normalne, tak powinno być. Stałego napięcia nie da się ustawić na twojej płycie.

 

 

Temperatury w stressteście dochodzą już do 85 stopni

No na boxowym chłodzeniu tak niestety będzie. Offset ustaw na minus a nie plus, będzie obniżać napięcie i temperatury.

Link to post
Share on other sites

Na tym chłodzeniu nie. Już pomijam fakt że glut dawno wysechł po IHS i żeby podkręcić go na poważnie to potrzebny delid + ciekły metal. Na 4,1 względem stocka (3,7 na wszystkich rdzeniach) powinna być już zauważalna różnica np. w procesorowych grach. 10% ale zawsze coś. Jakbyś szukał dobrego chłodzenia to zapraszam na priv.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...