Skocz do zawartości

Pompa ciepła użytkowanie w praktyce


Recommended Posts

Jak się użytkuje w praktyce pompę ciepła? Mam tutaj na myśli, czy dobrze sprawdza się w ogrzewaniu podłogowym + podgrzewaniu CWU? Jak jest z ich obsługą, serwisowanie, kosztami eksploatacyjnymi. Jak sprawdzają się w układach z dodatkowym źródłem ciepła jakim jest np kominek?

Link to post
Share on other sites

W naszym klimacie sprawdza się jedynie pompa odzyskująca ciepło z powietrza i ogrzewająca wodę użytkową - w okresie letnim, w ziemie ogrzewanie kominkiem przez dodatkową wężownicę 

 

co do ogrzewania podłogowego, zależy w jakim systemie zrobiona, dużo zmiennych, mało danych na sensowną i krótką odpowiedź :)

Link to post
Share on other sites

Oczywiście ze najlepiej gaz pod warunkiem ze masz dostępność. Dwa lata temu złożyłem wniosek o gaz, umowę mam podpisaną i ciągle aneksowaną bo „bo coś się nie da”.

 

Ja podczas budowy domu robiłem kalkulację i wychodzi że jeżeli jest dostępne przyłącze gazu to opłaca się kocioł gazowy- skuteczność 97% Chyba że planujemy auto elektryczne, solary i te sprawy wtedy to co innego.

 

Jeżeli nie ma gazu, to oczywiście pompa ciepła.

Link to post
Share on other sites

Ja mam pompę ciepła w kupionym projekcie, ale zastanawiam się nad ogrzewaniem elektrycznym. Fakt, będzie drożej w użytkowaniu, ale dużo taniej w kupnie, a zanim różnica się zwróci, to pewnie minie dobrych kilka lat, jak nie kilkanaście. Jak już, to chyba lepiej brać pompę gruntową, podobno powietrzna może nie wystarczyć, nie wiem, trzeba będzie to dobrze przemyśleć. Z drugiej strony, będę miał rekuperację, a ta podobno bardzo dobrze współpracuje z pompą ciepła...

Link to post
Share on other sites

Pompa ma grzałkę elektryczną. Poza tym zawsze można w razie w zamontować dodatkową elektryczną grzałkę w zbiorniku CWU oraz w zbiorniku buforowym. Koszt takiej grzałki to około 150 zł za sztukę (2kw) i fajnie załatwi Ci sprawę.

 

Jeżeli chodzi o pompę ciepła to przykładowe schemty połączenia w kotłowni masz np tutaj http://www.wentek.pl/pompy-ciepla.html

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...