Skocz do zawartości

Moje przygody z retro komputerem


Recommended Posts

To są zworki :P Nie masz trzeciej? Z jakiegoś innego napędu na chwilę wyciągnij czy dysku.

Chociaz obawiam się, że jak przykdzie @cooger to na start nas wyśmeje, że uja wiemy, a się za to zabieramy i masz ustawić tak i tak i od razu będzie działać :rotfl:

Edytowane przez buszi
Link to post
Share on other sites

Ok, to wyciągnę z tego poprzedniego cd-romu. Czyli rozumiem, że mają być tak?

image.png.1d7532536247f353a018b763b611b886.png

 

Przy okazji znalazłem jeszcze inną instrukcję, może spróbuję jej użyć (mam te pliki, o których tu piszą i ta instrukcja była do nich dołączona):

Cytat

 

Follow these steps if you want to enable SCSI CD-ROM access from either a bootable DOS diskette or a bootable hard drive.

The following systems files will be modified:

 - CONFIG.SYS
 - AUTOEXEC.BAT

1. Copy the files ASPI8U2.SYS, ASPI8DOS.SYS and ASPICD.SYS from the DOS directory of the Adaptec Family Manager Set driver diskette to the appropriate drive (either A: or C:) and directory in which they will be used (for example c:\SCSI).

2. Using a text editor, modify the CONFIG.SYS file for loading ASPI8U2.SYS, ASPI8DOS.SYS, and ASPICD.SYS.
If you do not currently have a CONFIG.SYS file, create this file in the A:\ or C:\ directory. Otherwise, add these lines to the existing CONFIG.SYS.  
Below is an example of what the command strings should look like:

          DEVICE=C:\SCSI\ASPI8U2.SYS /D
      DEVICE=C:\SCSI\ASPI8DOS.SYS /D
          DEVICE=C:\SCSI\ASPICD.SYS /D:ASPICD0

NOTE: Make sure you customize the command strings above to reflect the actual location or path of the ASPI8U2.SYS, ASPI8DOS.SYS, and ASPICD.SYS files.  The ASPI8DOS.SYS driver is needed for any Legacy(non-Ultra2) adapters.  The ASPI8U2.SYS driver is needed for any Ultra2 adapters.

3. Modify the AUTOEXEC.BAT file for loading MSCDEX. If you do not currently have an AUTOEXEC.BAT file, create this file in the A:\ or C:\ directory. Otherwise, add these lines to the existing AUTOEXEC.BAT.  

          C:\DOS\MSCDEX.EXE /D:ASPICD0 /M:12

This will assign the CD-ROM to the next available driver letter, typically D: if there is only one DOS drive.  

NOTE: Make sure you customize the command strings above to reflect the actual location or path of the MSCDEX.EXE file. For example if your MSCDEX.EXE file is located in the c:\windows\command directory, either copy the MSCDEX.EXE file to the DOS directory above or change C:\DOS to reflect the new path. Verify that the text string following the driver, i.e., /D:ASPICD0 is exactly the same for both the ASPICD.SYS driver and the MSCDEX.EXE command lines.

NOTE: If you are using MS-DOS 5.0 and do not already have MSCDEX.EXE, you will need to either upgrade to MS-DOS 6.0 or above, or download MSCDEX.EXE from Microsoft BBS or CompuServe forum.

4. Reboot your system. You are now able to access your CD-ROM drive from the command line and from Windows or Netware.

 


 

Pozostaje jeszcze kwestia zworek na dysku twardym i na samym kontrolerze. Bo na kontrolerze też jest jedna zworka, którą można przestawić:

Brak opisu.

 

Link to post
Share on other sites

Tak, wszystko od niego. Pisał, że w razie czego pomoże w instalacji, więc napisałem do niego i czekam czy odpisze.

Jeszcze jedną rzecz znalazłem:

Cytat

 

If the adapter is not at the driver default of I/O Port 340h and IRQ 11,
      the following parameters must be added to the driver command line.  Consult
      your installation guide or Adaptec Interactive Fax at (303)684-3400 for jumper
      settings for your host adapter.  The installation guides are also posted on the
      Adaptec Web site at http://www.adaptec.com/support/manuals/installation.html#isa

    For I/O Port address 140h     /P140
    For IRQ 9, 10, 12             /Q9, /Q10, or /Q12

 

 

Tak jak wspominałem, mam 3 gniazda, do których pasuje ten kontroler. Skąd będę wiedział, jaki to jest port I/O i IRQ?

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Dobra, ja to jednak jestem mądry człowiek. Zworka na kontrolerze była ustawiona na I9. W dokumentacji było napisane, że ma być iRQ11. Zmieniłem więc zworkę na I11 i... nagle cała instalacja doszła poprawnie do końca. Litera dysku przypisała się na E:\ i byłem w stanie przeglądać pliki na płycie.

Ale, nie do końca wyszło - mogłem przeglądać pliki po instalacji z dyskietki. Ale po zrestartowaniu systemu i wejściu na dysk, cd-rom nie był zainstalowany. Na razie więc mogę go używać tylko przez dyskietkę. Ale to już szczegół, zaraz przekopiuję wpisy do config i autoexec i pliki i powinno śmigać.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Pełen sukces. Właśnie grałem w Dooma prosto z płyty :D Zrobię jeszcze transplantację narządów, bo wyjęcie starego cd-romu nie jest takie proste (siedzi pod stacją dyskietek) i wrzucę filmik.

 

EDIT

 

Już można podziwiać :)

 

Okazało się, że ten cd-rom ma jedną dodatkową zaletę - pamiętacie może, że poprzedni cd-rom za nic w świecie nie chciał otwierać płyt nagranych własnoręcznie? Otóż ten... otwiera je bez żadnego problemu :D

Edytowane przez kamiledi15
  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites

Raczej nie planuję już nic więcej dorzucać. Raczej przeciwnie - teraz w szafce mam zapasowy CD-ROM, klawiaturę, myszkę i stację 5'25. Zastanawiam się czy lepiej trzymać to na zapas, na wypadek gdyby w kompuyerze któryś z tych elementów kiedyś się zepsuł, czy lepiej to sprzedać? 

Link to post
Share on other sites

A propos dyskietek double sided i single sided. Te oznaczenia wynikają z tego że kiedyś były napędy które czytały tylko dyskietki jednostronne (i 5,25 i 3,5). Dyskietki DS nie będą działać na napędach SS. Tzn będą jeśli się je przeformatuje na SS (360k dla 5,25; 720k dla 3,5). Kiedy zaczynałem swoją przygodę z pecetami ok 1995 to już wtedy dyskietki SS były jako ciekawostka (albo dla użytkowników amigi, 3,5 cala). Jedną dużą ss miałem z driverami do myszki, a w sklepach nie widziałem już żadnych. Tylko DS 1,2mb.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kamiledi15 napisał:

W sensie że trzeba było obracać dyskietkę?

A teraz rozumiem :D No chyba nie było takiego napędu co sam by sobie obrócił. Może i się mylę, ale w tych czasach to byłby przerost formy nad treścią i pewnie cena x2.

Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Hej,

komputer działa doskonale, cd-rom też. Naszło mnie jednak jedno pytanie - jak się przyjrzycie, w tym cd-romie jest gniazdo minijack oraz pokrętło głośności. Każdy normalny pomyśli - w starych cd-romach w ten sposób słuchało się muzyki z płyt. Ale, w tym cd-romie nie ma przycisków do kontroli muzyki. Nie ma play, stop, nic, jedynie przycisk otwierania klapki. Wiem, że można poprowadzić kabelek w obudowie do karty dźwiękowej i wtedy muzyka z płyty może się odtwarzać przez tylne gniazdo audio. Ale w takim razie do czego jest w tym cd-romie przednie wyjście audio? Gdy miałem zamontowany w tym komputerze nieco nowszy cd-rom z przyciskami to wszystko działało poprawnie - miał przyciski do kontroli muzyki, podłączałem wieżę lub słuchawki bezpośrednio do cd-romu i muzyka grała. Tutaj nie ma jak uruchomić płyty. Jestem więc ciekaw, jak to wygląda w tym sprzęcie? Jeśli cd-rom nie jest podłączony do karty dźwiękowej, to programy do obsługi muzyki raczej też nie dadzą nic, a jeśli podłączę go do karty to muzyka będzie szła przez tylne gniazdo, a nie przednie z cd-romu.

Oczywiście pytam o to z czystej ciekawości, bo raczej nie mam zamiaru używać tego komputera do słuchania płyt - od tego mam odtwarzacz w wieży. Ale jednak ciekawi mnie ta kwestia.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...