Skocz do zawartości

Stopniowy upgrade PC


Recommended Posts

Cześć wam.

 

Zwracam się do was o poradę, mianowicie przymierzam się do jakiegoś małego możliwie taniego upgrade komputera. Wydaje mi się że karta graficzna z całego tego zestawu jest relatywnie najlepsza, więc wybór padł na procesor, wydaje mi się że to od niego powinienem zacząć. Teraz mam i5 4590 na podstawce 1150 no i myślałem nad zakupem i7 4790k na tym samym socket'cie. Ale czy to ma w ogóle jeszcze sens kupowanie tak wiekowego acz wydajnego procka. Czy może powinienem odpuścić stary sprzęt i pójść w nowe konstrukcje.

 

Moja specyfikacja:

Intel Core i5-4590 (4x 3,30ghz)

MSI GeForce GTX 970 GAMING 4GB

Crucial Balistix 2x4gb ddr3 1600mhz

mobo MSI B85-G43

Thermaltake Smart SE 530W

Seagate Baracuda 1tb   :cry:

Link to post
Share on other sites
możliwie taniego upgrade

Co to wg ciebie znaczy taniego? 300, 800, 1500???

Zmiana cpu na xeon 4/8 za ok 300 to tani upgrade? Do tej karty, ilości ramu ma to powiedzmy jakiś tam sens jeżeli tylko taką kwotą dysponujesz to poczujesz mniejsze dropy i stabilniejszy fps oraz wykorzystasz na max możliwości gtx970.

 

Na początek ile masz kasy, jaki masz monitor, w co grasz lub chcesz grać i na jakich ustawieniach?

Sprzęt masz stary tu kupno nowej platformy i gpu zrobi przepaść.

Za 400pln masz już nową i3 10100f (4/8) oczywiście do tego płyta +/- 300 i nowy ram 2x8gb +/-300 i mamy 900-1000pln lub za podobną kwotę r3 3100, coś na b450 i 16gb ramu około 1100 - wtedy ogranicza cię gtx 970 ale jak sprzedasz obecne gpu, cpu, mobo i ram i coś tam ewentualnie dorzucisz to za około 800-1000 kupisz coś fajnego np. używanego gtx 1660super czy co tam zechcesz.

Oczywiście jak kupisz nową platformę to wpierw sprzedajesz cpu, mobo i ram bo 10100f nie ma igpu i uzywasz 970tki jak reszta się sprzeda cpu (150-200) mobo (150-250) ram (100) to sprzedajesz na końcu gtx 970 i szukasz czegoś innego.

Edytowane przez olo163
Link to post
Share on other sites

No właśnie tak to już jest, pamiętam jak raptem 5 lat temu kupiłem tego potwora XD miał być taki super a już niestety staruszek niedomaga. Jak to zwykle bywa z wymiana mobo, CPU i RAM jest to system naczyń połączonych i trzeba już polecieć z wszystkim na raz. 

 

Ja raczej myślałem o jakimś upgrade po kosztach kupując właśnie najlepszy możliwy procek (wydaje mi się że to właśnie ten i7-4790k na LGA1150, myślałem też żeby go nawet podkręcić, ale podobno ma maly potencjał w OC) na ten socket, zdaję sobie sprawę że on będzie słabszy o tych nowych za 400zł. Nie widzi mi się kupowac nowego sprzętu z tej półki, tzn. jak robiłbym już normalny poważny upgrade to pewnie poszedł bym w coś na poziomie R5 3600x. Więc chciałbym chyba wycisnąć ostanie soki z tej mojej konfiguracji, tylko zastanawiam się sam ile jestem w stanie ugrać i czy rzeczywiście cpu to wąskie gardło, a może to kwestia małej ilości i wolnych pamięci RAM.

Link to post
Share on other sites

No tak, graczem jestem casualowym, ale jak już gram to w tytuły AAA i lubię kiedy one płynnie i bezproblemowo. Gram na rozdzielczości 1050p. 

 

A co do dysku ssd, to tak jak pisałem powyżej, mam płytę główną b85 g43 od MSI. Płyta ta nie posiada portu m2, stąd moje pytanie do Ciebie bo może się orientujesz. Czy wyposażając się w taki adapter i kupując jakiś ssd na M2 mógłbym postawić na nim system?

 

https://www.morele.net/akasa-adapter-m-2-pcie-ak-pccm2p-01-1061765/

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

jak już bym kupował to chyba bym poszedł w M.2 z PCIE, jeśli to jest możliwe tylko trzeba byłoby pokombinować. Chyba warto jak za 100/200zł więcej można mieć kilkukrotnie szybszy dysk, dodatkowo którego potencjał będzie można wykorzystać w przyszłości.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, koza32199 napisał:

jak już bym kupował to chyba bym poszedł w M.2 z PCIE, jeśli to jest możliwe tylko trzeba byłoby pokombinować.

Ja CI podałem wyżej z czym to się wiąże przy twojej płycie.

2 godziny temu, koza32199 napisał:

Chyba warto jak za 100/200zł więcej można mieć kilkukrotnie szybszy dysk, dodatkowo którego potencjał będzie można wykorzystać w przyszłości.

Obecnie ceny dysków na NVMe to jest jak za dobry dysk SATA, za 260zł czyli w cenie MX500 masz https://proline.pl/kingston-ssd-m-2-pci-e-nvme-500gb-2200-2000mb-s-sa2000m8-500g-p1374636

 

Jako rozruch na B85 z tego dysku to trzeba modyfikować UEFI, jakiś gotowy SSD na PCIE obecnie raczej zbyt drogo, dlatego adapter wyjdzie taniej.

 

Pytaj w dziale dysków o szczegóły. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, koza32199 napisał:

jak już bym kupował to chyba bym poszedł w M.2 z PCIE, jeśli to jest możliwe tylko trzeba byłoby pokombinować. Chyba warto jak za 100/200zł więcej można mieć kilkukrotnie szybszy dysk, dodatkowo którego potencjał będzie można wykorzystać w przyszłości.

Dobry pomysł tylko płyta musi być w miarę nowa żeby transfery M.2 były galante. Zakupiłem M.2 do płyty Z97 Gaming 5 i nie dał rady otworzyć skrzydeł. Zamiast transferów 2500/3500 było coś koło 1500. Skończyło się zmianą platformy. Oczywiście to nie był jedyny powód upgrade'u ;) Dodatkowo mi zabrał mnożnik jak dobrze pamiętam z PCIE. Przy SLI mi to sknociło trochę wydajność kart.

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, 3ndurek napisał:

Zmiana płyty to strata jego pieniędzy.. adapter i mod UEFI jak chce mieć z tego rozruch.

 

 

Dokładnie tak, zgadzam się z Panem. W zmianę mobo tylko ze względu na dysk nie zamierzam się pchać, zrobię to w przyszłości przy okazji większego upgrade'u. Ceny są bardzo zbliżone więc wolę mieć "więcej za tyle samo", a przy okazji pobawię się w komputerowca :)

 

23 godziny temu, bonuz napisał:

Dobry pomysł tylko płyta musi być w miarę nowa żeby transfery M.2 były galante. Zakupiłem M.2 do płyty Z97 Gaming 5 i nie dał rady otworzyć skrzydeł. Zamiast transferów 2500/3500 było coś koło 1500. Skończyło się zmianą platformy. Oczywiście to nie był jedyny powód upgrade'u ;) Dodatkowo mi zabrał mnożnik jak dobrze pamiętam z PCIE. Przy SLI mi to sknociło trochę wydajność kart.

Czy ktoś miał podobnie? Czy taki sposób podłączenie dysku rzeczywiście może ograniczać potencjał magistrali PCIE? W moim przypadku brak SLI.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...