Skocz do zawartości

Alternatywna dla Ducky One 2 TKL


Recommended Posts

Hej,

 

Temat klawiatury mechanicznej ciągnie się za mną jak smród po gaciach.

 

Ponieważ w naszym kraju dostać coś wyjątkowego jest mega trudne.

Ostatnie poszukiwania zakończyły się wiaskiem, i około roku temu zakupiłem klawiaturę Spc Gear GK530 Tournament w okazyjnej cenie do testów z której nie byłem zadowolony, mało wytrzymała na "wstrząsy", lakier schodził, a spacja po pewnym czasie zaczęła klekotać. Klawiaturę zareklamowałem a po otrzymaniu nowej od razu sprzedałem. Zdecydowaliśmy się ze znajomymi ściągnąć 3x Ducky One 2 TKL z https://mechanicalkeyboards.com/shop/ ale 3 razy przesuwano nam termin wysyłki więc finalnie się poddaliśmy. Na domiar tego od pół roku korzystam z klasycznego biurowego Logitecha na membranach, bo po sprzedaży liczyłem, że wjedzie Ducky.  Czy jest szansa, dostać coś naprawdę fajnego na co nie trzeba będzie czekać w kolejkach? 
Dodatkowo chciałbym się poradzić w kwestii przełączników, bo albo spotkałem się z internetowymi trolami albo przespałem jakąś erę, starałem się znaleźć informację w sieci ale nie udało mi się więc postanowiłem zasięgnąć opinii u naszego lokalnego specjalisty ;) Rozmowę wklejam poniżej.

https://zapodaj.net/ab559fc499b81.png.html

Czy jest szansa, dostać coś naprawdę fajnego na co nie trzeba będzie czekać w kolejkach? Zależy mi aby produkt był podobny do: Razer Huntsman Tournament Edition lub LOGITECH PRO X KEYBOARD (edycja Shrouda mega mi się podoba) Najlepiej przełączniki Linearne (Cherry Mx Red Silent).

Edytowane przez Po1nter
Link to post
Share on other sites

Zamawialem wszystkie swoje Ducky (jakies 6szt) z Amazon De i dochodziły do 4 dni roboczych normalna wysylka bez doplaty. Jak chcesz gotowca to Amazon ma spoko oferty. Razera TE nie polecam, jest zbyt czula, lekkie dotkniecie klawisza i juz to lapie. Cale zycie gram na redach i speedach odkad byly dostepne, ale na tym grac sie nie da, za duzo przypadkowych klikniec w grach, ze o pisaniu tekstu nie wspomne. I to oprogramowanie ktore samo robi co chce, nawet aktualizacji nie da sie wylaczyc... Nigdy wiecej.

Link to post
Share on other sites

O ile prawdą jest, iż Cherry nie jest od kilku lat synonimem jakości, a ich supremacja na rynku zakończyła się wraz z rozrastającym się rynkiem "customów" i milowego kroku Kailha w rozwoju przełączników, tak wciąż są to w pełni akceptowalne i dobre przełączniki.

To, co powstrzymuje od sięgnięcia po Kailh Box czy mnogą ilość niestandardowych przełączników, to dostępność - wydając niemałą kwotę ~600zł, zaledwie kilka naprawdę akuratnych jakościowo klawiatur umożliwia wybór innych przełączników, niż Cherry.

 

Pamiętaj, iż opinie powielane są na ślepo - niewiele osób tak naprawdę miało bądź ma okazję, sprawdzić organoleptycznie przełączniki o których mówią.

Hya (Head-admin test-gear.pl) z którym nie tak dawno rozmawiałem, testował większość wariantów serii Box Kailha, którymi był wniebowzięty, plasując je wysoko w rankingach: https://www.test-gear.pl/dobor-klawiatury/poradnik-wyboru-przelacznikow-mechanicznych/

Nie warto natomiast rezygnować z jakości klawiatury, dla samych przełączników.

Cherry jest piętnowane słusznie, brak innowacji podobny do myszy Zowie, niemniej pamiętać trzeba, że różnice nie będą tak ujmujące gdy przysłoni je rutyna - giercząc którąś godzinę, myślę iż będą dla Ciebie zupełnie obojętne.

 

Możliwości by dobrać się do nie-mainstreamowych przełączników są dwie, pierwsza połowiczna to zakup klawiatury "hot-swap" i osobno interesujących nas przełączników, połowiczna gdyż finalny koszt transakcji byłby zbliżony do zakupu klawiatur Ducky, które deklasują jakością zupełnie tego typu twory. Druga natomiast to złożenie "customa", typowy "rabbit hole" hobbystów - zaczniesz z budżetem ~1000zł, nie wiadomo gdzie skończysz.

 

Grupki facebookowe, to straszny bałagan.

Ile osób, tyle opinii, spekulantów i dyletantów, dlatego również zwinąłem się z Reddita który jest podobnym medium, na którym nie dało się utrzymać należytego kontaktu z OP tematu, który ginął w gąszczy co innych komentarzy.

Utyskiwanie nad "tactility" MX Brown dotarło wszędzie - "bump" jest ledwo namacalny, ale to właśnie w nich lubię, gdyż inkorporują poniekąd cechy przełączników linearnych i tych typu tactile, pozwalając swobodnie pisać bez literówek.

Nie jest to poziom audio-voodoo, ale niektórzy odklejają się od rzeczywistości, społeczność mechanicznych klawiatur pędzi jak meteor, od różnorodności przełączników i opinii można się przekręcić.

 

Wyczerpując wątek, powracający jak bumerang Leopold (brak podświetlenia):

 >  https://mykeyboard.eu/catalogue/leopold-fc980m-pdoe-whitemint-mx-silent-red_2863/

Wysyłka z Belgii, pośród "stockowych" klawiatur, pierwszorzędna propozycja.

 

iKBC F108/F87 (blue backlightning):

 > https://bit.ly/3kD7BCK

Przyczepić mógłbym się wyłącznie do nierównych, zbyt luźnych tulejek niektórych "keycapsów", PCB wykonane jest zadowalająco choć miło byłoby mieć diody SMD zamiast kopuł - DIP, w których luminofor szybciej się wypala.

Użytkuję modelu F87 ponad dwa lata, prześwietny zakup.

Długa dostawa, koniec listopada.

 

"Varmilo, na swojej stronie udostępnia konfigurator, z dostępnymi Kailh Box White: https://en.varmilo.com/keyboardproscenium/

Powinieneś zmieścić się w ~200$ razem z szipem."

^

Warto również odwiedzić Varmilo, które najprawdopodobniej dzieli fabrykę z Leopoldem, oferując wiele przełączników w szablonie, martwi wyłącznie dostawa.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Suabo, nie przeczę, że konstrukcje ciekawe, ale jest jedna rzecz której nie znoszę, a mianowicie niebieskiego koloru. Opcja druga odpada.

Aktualizując temat, zamówiłem finalnie po serii maili Ducky One 2 TKL na Silent Redach powinna być u mnie w Gdańsku między 23 a 27.11 całościowy koszt to 650 z dostawą. Reasumując tyle samo ile bym zapłacił na rodzimym rynku za koncerniaki. Odezwę się jak klawiatura będzie na miejscu.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Podepnę się do tematu bo nie chcę zakładać osobnego a temat jest podobny. Od początku mojej przygody z mechanikami czyli blisko 10 lat sprawdziłem już szereg różnych mainstreamowych klawiatur mechanicznych od Corsarzy po Razery i każda miała swoje plusy jak i minusy w większości dominowały te drugie. Teraz chciałbym spróbować czegoś nowego, zupełnie "innego". Nie zależy mi na podświetleniu, makrach i innych ficzerach. Klawiatura ma być głównie do pisania i najlepiej tkl bo jakoś lepiej się na tym pisze niż na tych pełnowymiarowych. Budżet powiedzmy 600-700zł więcej jakoś nie chciałbym pakować w klawiaturę bo to w końcu tylko klawiatura :P

Ducky mi się podoba ale ciężko z dostępnością, Leopold też wygląda kusząco. ;) Swego czasu mocno napaliłem się na klawiaturę Topre Realforce, podoba mi się jak pracują te przełączniki i są przy tym bardzo ciche ale mój entuzjazm opadł gdy zobaczyłem cenę nieraz i przekraczającą 1000zł... Podobno Plum oferuje coś podobnego tylko taniej ale nie wiem jak tam ogólnie z jakością tych klawiatur. Miał ktoś styczność? Jeśli macie jakieś fajne propozycje to piszcie ;)

Link to post
Share on other sites

Leopold również dostępnych jest w wariancie na przełącznikach Topre, warunek - model musi mieć dopisek "C".

Nie wiem czy rzuciłbym się na nie od razu, są to specyficzne przełączniki mające wiele bliźniaczych cech z klawiaturami membranowymi na gumowych kopułach.

Kwestia żywotności również jest istotna, gumowe kopuły zużywają się z czasem, twardnieją.

Alternatywą, byłoby ABKO K935P V2, która jest produkowana przez NIZ, gdyby nie fatalna dostępność.

NIZ Plum w odróżnieniu, ma ramę z tworzywa ABS, więc nie zaskoczyłaby jakością.

W obu przypadkach otrzymałbyś grubaśne "keycapsy" z tworzywa PBT, lecz z czcionką wykonaną w procesie "laser-etching", który jest wyjątkowo nietrwały.

Mimo wszystko, cóż... dostępność wszelakich klawiatur z przełącznikami Topre, jak i ich klonami jest żadna, jedynie NIZ Plum do rozważenia, który akurat jest dostępny w kraju - jedyna sztuka na Allegro.

Link to post
Share on other sites

Miałem właśnie brać tego Plum'a z allegro, wisi on tam już jakiś czas tylko, że nie jestem do końca przekonany. Ten sam gościu miał chyba w sprzedaży jeszcze Topre Realforce TKL za tysiaka... Tylko właśnie tak jak piszesz są to dość specyficzne przełączniki i nie wiadomo jak z ich trwałością, co przy takiej cenie nie zachęca do kupna. Lepiej pewnie postawić na sprawdzone przełączniki, ten podlinkowany wyżej Leopold na silent redach nawet mi się podoba tylko kwestia dostępności... Samych silent redów jeszcze nie sprawdzałem więc byłaby okazja. ;) Na allegro jest jeszcze coś takiego jak Akko 3087, wygląda ciekawie i cenowo całkiem spoko. Hmm

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.11.2020 o 13:29, MikeCorleone108 napisał:

Hej,

 

Skąd zamawiałeś Ducky? Mechanicalkeyboards? 

Tak dokładnie z tej strony, niestety nadal czekam, dostałem informację, że przez COVIDa to może potrwać od tygodnia do dwóch. Ale uparcie czekam! 

17 godzin temu, rafal12322 napisał:

Miałem właśnie brać tego Plum'a z allegro, wisi on tam już jakiś czas tylko, że nie jestem do końca przekonany. Ten sam gościu miał chyba w sprzedaży jeszcze Topre Realforce TKL za tysiaka... Tylko właśnie tak jak piszesz są to dość specyficzne przełączniki i nie wiadomo jak z ich trwałością, co przy takiej cenie nie zachęca do kupna. Lepiej pewnie postawić na sprawdzone przełączniki, ten podlinkowany wyżej Leopold na silent redach nawet mi się podoba tylko kwestia dostępności... Samych silent redów jeszcze nie sprawdzałem więc byłaby okazja. ;) Na allegro jest jeszcze coś takiego jak Akko 3087, wygląda ciekawie i cenowo całkiem spoko. Hmm

Jak tylko dotrze, Ducky to mogę Ci poklikać i nagrać jak się zachowują. Ale boję się, że może to nastąpić w styczniu. Jednak jakby dotarła szybciej, nagram jakiś krótki materiał i wrzucę na YT. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.12.2020 o 16:43, Po1nter napisał:

Jak tylko dotrze, Ducky to mogę Ci poklikać i nagrać jak się zachowują

Ducky IMO musi być zmodowana.

Bez smaru, wygłuszenia zachowuje się jedynie trochę lepiej niż razezy itp.

 

Sam po Ducky zrobiłem coś takiego na Zealios V2 

54gySzAl.jpg

 

 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.12.2020 o 23:12, rafal12322 napisał:

Na allegro jest jeszcze coś takiego jak Akko 3087, wygląda ciekawie i cenowo całkiem spoko.

Akko jest otwierającą propozycją w kategorii klawiatur semi-budżetowych z Chin, do konstrukcji Leopolda brakuje, niemało.

O ile tworzywo i jego jakość są w pełni akceptowalne, tak elektronika - PCB, chropawe.

Wciąż jest to produkt bliższy mi, niż "koncerniaki", po naprawdę nietrudnych modyfikacjach, można otrzymać klawiaturę która w pełni nas zadowoli - patrząc przez cenę, pozycja obligatoryjna dla osób, których odstrasza MSRP klawiatur Durgod K320 czy iKBC F87.

Link to post
Share on other sites

Ducky dotarło, właśnie teraz! Jakość wykonania, waga i switche kozak. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak cicha! 

W dniu 6.12.2020 o 19:21, rafal12322 napisał:

Super, poczekam ;)

Na szybko nagrane. W zestawie masz jeszcze parę dodatków, porobię foty i ci wrzucę, po pierwszej godzince w CP2077 jestem mega zadowolony! Akurat kurier dotarł jak odpalałem grę. Jest jeden minus, a mianowicie musiałem zapłacić cło 140 więc wyszło 790 dużo. Chociaż nie żałuję, bez cła 650zł. Cło idzie ominąć ale dowiedziałem się po fakcie jak, od znajomego który też od nich zamawiał. 

Edytowane przez Po1nter
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 8.12.2020 o 13:48, Leminairre napisał:

Akko jest otwierającą propozycją w kategorii klawiatur semi-budżetowych z Chin, do konstrukcji Leopolda brakuje, niemało.

O ile tworzywo i jego jakość są w pełni akceptowalne, tak elektronika - PCB, chropawe.

Wciąż jest to produkt bliższy mi, niż "koncerniaki", po naprawdę nietrudnych modyfikacjach, można otrzymać klawiaturę która w pełni nas zadowoli - patrząc przez cenę, pozycja obligatoryjna dla osób, których odstrasza MSRP klawiatur Durgod K320 czy iKBC F87.

Czy jesteś w stanie polecić mi bądź powiedzieć, czy te keycapsy są wykonane z tego samego materiału co oryginalne zamontowane w klawiaturze? 
https://mechanicalkeyboards.com/shop/index.php?l=product_detail&p=5790
Te które mam jakościowo są genialne, ale już wiem, że puddingach tak klawa będzie wyglądała jak milion dolarów.

Link to post
Share on other sites

Klawisze dla Ducky produkuje Hardcap, są niezłej jakości.

Podlinkowany zestaw, odnajdziesz również w kraju, pod nazwą SPC Gear/HyperX - domniemam, iż najprawdopodobniej produkuje je ta sama fabryka.

Podobnie jak montowany fabrycznie zestaw, jest również z PBT, choć jakość odlewów jak i samego tworzywa ma niestety sporą tolerancję.

Jedna uwaga, drobne niedoróbki nie wpływają na użytkowanie, ale budżetowe zestawy nagminnie wyjeżdżają z nierównymi tulejkami, każdy "keycap" może więc się nieco chybotać bądź w ogóle niepewnie trzymać "stema" przełącznika.

Klawisze wyższej jakości, to już zestawy klasy EnjoyPBT, które nie są transparentne podobnie jak niemalże każdy set z tej półki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...