Skocz do zawartości

Mój pierwszy PC - pomoc w doborze komponentów


Recommended Posts

Cześć,

 

Więc tak, pierwszy raz będę składał własnego PC. Ma to być komp do gier, złożony tak, aby można było w nim umieścić w przyszłości GeForce 3080, a więc komponenty dobrałem tak, aby nie spowalniały w przyszłości tej karty.

 

Oto co chcę kupić:

 

Obudowa:

SilentiumPC Signum SG1X TG RGB

Płyta główna: 

MSI MPG Z490 GAMING CARBON WIFI

Karta graficzna:

ASUS ROG Strix GeForce RTX 2060 SUPER EVO OC 8GB GDDR6

Procesor:

Intel® Core™ i7-10700 BOX (BX8070110700)

Chłodzenie procesora:

MSI MAG Core Liquid 360R

 

Nie wybrałem jeszcze pamięci RAM. Nigdy wcześniej nie składałem kompa, więc proszę o wyrozumiałość jak coś będzie źle.

 

Moje pytania:

1. Czy to wszystko jest ze sobą kompatybilne i zmieści się do obudowy?

2. Czy chłodzenie, które wybrałem pozwoli na swobodną rozgrywkę i procesor nie będzie miał problemów z przegrzewaniem się?

3. Czy komp spełnia swój cel tj. czy GeForce 3080 będzie tu w przyszłości pasował i czy żaden komponent nie stanowi wąskiego gardła?

4. Czego jeszcze (poza pamięcią RAM) tu brakuje? Może jakiś wentylator do obudowy?

 

Mile widziane wasze uwagi. Dzięki z góry.

Link to post
Share on other sites

Wziąłem pod uwagę wasze sugestie i dokonałem pewnych zmian:

 

Płyta: msi z490 A-pro 

Procesor: Intel® Core™ i7-10700 BOX

chłodzenie procesora: Scythe Fuma 2

zasilacz: Be quiet Straight Power 11 750W ? - może być czy przepłacam?

Dyski: Mam w laptopie SSD samsung 760 evo czy jakoś tak, i w starszym laptopie HDD 1TB SATA, więc nie kupuję, przeniosę z lapków

Karta graficzna: chciałbym jeszcze zapytać o GeForce 2060? Tani, wydajny, dobry do grania i będzie można w jego miejsce włożyć GeForce 3080?

 

Nie mam jeszcze monitora. Mój pierwszy komp stacjonarny, wcześniej operowałem na laptopach.

 

Ogólnie cel jest taki, żeby oszczędzić w przyszłości i wymienić tylko kartę graficzną na GeForce 3080 (za 3 lub 4 lata, gdy cena będzie bardziej normalna) i dobranie teraz podzespołów tak, żeby nie ograniczały karty, którą będę chciał tu włożyć.

 

Budżet? 4-6 tys, ale bardziej się liczy stosunek ceny do jakości tj. karta, która kosztuje 20% więcej, ale jest jedynie kilka % bardziej wydajna raczej odpada. Dlatego pytam jeszcze o GeForce 2060, bo stosunek ceny do jakości jest niezły. Ważne jest jeszcze chłodzenie takiej karty, by się nie przegrzewała.

Edytowane przez Foxik
Link to post
Share on other sites

Budżet na monitor?

 

https://proline.pl/koszyk/be39e6c3

10700 na sensownej płycie, szybki RAM 3733MHz, cooler z RGB, przewiewna obudowa, RTX 2070S z dobrym chłodzeniem, porządny PSU z ogromnym zapasem mocy pod RTX 3080 i 10 letnią gwarancją.

 

Jak potrzebujesz wi-fi to dorzuć sobie do tego https://proline.pl/tp-link-archer-t4e-karta-sieciowa-pci-e-ac1200-p1374578

Link to post
Share on other sites

Hej, dzięki za pomoc. Wifi niepotrzebne. Nie lepiej zamienić tą kartę na GeForce 2060, bo teraz mi wystarczy do grania, a potem i tak włożę tutaj 3080? Wyjdzie parę stówek taniej. Prośba o pomoc w dobraniu.

 

 

Kompletnie się nie znam na monitorach. Ani na tym ile kosztują, ani na tym jaki powinien być do grania. Lubię dobry obraz, wyraźne kolory. Myślałem nad zakrzywionym monitorem, ale nie jest to konieczne. Fajnie jakbym miał jakieś porównanie. Wielkość, mały 20-24 cale. Jeden z tych 2 najlepiej:

 

Philips 248E9QHSB/00
Philips 246E9QDSB/00

 

Czy to chłodzenie będzie pasowało? Bo nie widzę tam info o kompatybilności pod socket 1200. 

 

Słyszałem o RAMie, że lepiej dać 4x4 niż 2x8. To prawda?

 

Ten zasilacz to nie za mocny? Ja liczyłem, ze 700W powinno wystarczyć.

 

Warto dorzucić chłodzenie do dysku M.2?

 

EDIT: Lubię świecące obudowy w kolorze niebieskim. Damy radę taką znaleźć?

 

EDIT 2: Co jeszcze będzie potrzebne do montażu? Alkohol do wyczyszczenia procesora, jakaś chusteczka z mikrofibry, pasta termoprzewodząca?

Edytowane przez Foxik
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie będzie pasowało

 

Lepiej dać RAM 2x8 niż 4x4

 

Zasilacz nie będzie za mocny, pod 3080 sugeruje się 750-850W, 10 lat gwarancji oznacza, że prędzej zmienisz wszystkie podzespoły, niż będziesz musiał szukać zasilacza

 

Chłodzenia na dysk nie trzeba, przewiewna obudowa załatwi resztę za Ciebie

 

Obudowa ma być niebieska czy świecić na niebiesko? ARGB oznacza, że kolor podświetlenia wybierzesz jaki będziesz chciał

 

Alkohol izopropylowy lub benzyna ekstrakcyjna, może być czysty spirytus, zwykły ręcznik papierowy (tania mikrofibra lubi zostawiać włókna), pasta powinna być w zestawie, ale można pokusić się o lepszą. Podstawowa pasta pokroju Arctic MX-4 lub półka najwyższa Thermal Grizzly Kryonaut, 1g powinien spokojnie wystarczyć na 2 aplikacje.

 

Co do procesora, na płycie Z490 możesz kręcić, więc polowałbym na okazję kupienia 10700K, odblokowany mnożnik kosztuje 100-200zł więcej, ale w przyszłości masz możliwość pogonienia go na wszystkich rdzeniach, będzie trzeba zmienić chłodzenie na wydajniejsze, ale to przyjdzie z czasem.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie lepiej zamienić tą kartę na GeForce 2060, bo teraz mi wystarczy do grania, a potem i tak włożę tutaj 3080? Wyjdzie parę stówek taniej. Prośba o pomoc w dobraniu.

Mozna, ale na RTX 3080 długo poczekasz  https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-2060-windforce-oc-6gb-gddr6-gv-n2060wf2oc-6gd-2-0-p1364835

 

 

 

Czy to chłodzenie będzie pasowało? Bo nie widzę tam info o kompatybilności pod socket 1200. 

Będzie pasowało, ten sam rozstaw otworów montażowych.

 

 

 

Ten zasilacz to nie za mocny? Ja liczyłem, ze 700W powinno wystarczyć.

Pod RTX 3080 co by mieć zapas jak znalazł.

 

 

 

EDIT: Lubię świecące obudowy w kolorze niebieskim. Damy radę taką znaleźć?

Ustawisz RGB na niebiesko i będzie.


 

 

Philips 248E9QHSB/00 Philips 246E9QDSB/00

Pod monitor FHD 75HZ to RTX 2060 wystarczy.

 

RTX 3080 to GPU do grania w 1440p 165Hz / 4K 60Hz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wybrałem obudowę Cooler Master MasterCase H500P. Wygląda świetnie. Może być? Nie piecze komputera?

 

Doczytałem trochę i muszę zmienić podejście do  karty graficznej. Przeczytałem, że niedługo ma wyjść GeForce 3060 i taka karta w zupełności mi wystarczy i ma spory zapas mocy do gier. Starczy na parę lat. Warto kupować 2060 czy poczekać na 3060? Ile mniej więcej może kosztować taka karta?

Link to post
Share on other sites

Wersja mesh jest ok, nie wiem czy warto na tle zdecydowanie P500A DRGB.


 

 

Przeczytałem, że niedługo ma wyjść GeForce 3060 i taka karta w zupełności mi wystarczy i ma spory zapas mocy do gier. Starczy na parę lat. Warto kupować 2060 czy poczekać na 3060? Ile mniej więcej może kosztować taka karta?

Z tym zapasem bym nie przesadzał, nie przy monitorze WQHD 144Hz, zanim to wyjdzie na rynek to niejedna woda upłynie. 

Link to post
Share on other sites

Hej, zmodyfikowałem delikatnie zamówienie pod kątem tego co mam dostępne w swoim mieście. Pytanie na koniec: Może być? Nie zrobiłem żadnej głupoty? :D

 

 
Obudowa: Cooler Master MasterCase H500P Mesh ARGB (biały)
Monitor: Philips 248E9QHSB/00
Płyta Główna: MSI Z490-A PRO
Procesor: Intel Core i7-10700 BOX (BX8070110700)
Karta Graficzna: Gigabyte GeForce RTX 2060 WINDFORCE OC 6G (rev. 2.0)
RAM: Patriot Viper 4 DDR4 16GB (2 x 8GB) 16GB 3733 CL17
Chłodzenie procesora: SilentiumPC Grandis 3
Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Gold
Pasta termoprzewodząca: Thermal Grizzly Kryonaut 1g
Alkohol izopropylowy: Cleanser-IPA/100
  Edytowane przez Foxik
Link to post
Share on other sites

Akurat obudowa mi się super podoba, więc tutaj mogę dopłacić za wygląd w moim guście. :D

 

Co to jest tryb półpasywny? Mógłbyś podać kilka propozycji dobrych chłodzeń procesora (najlepiej z dwoma wentylatorami), które nie zasłonią mi RAMu? Chciałbym kupić wszystko w jednym sklepie, a akurat nie ma na stanie tego, który podałeś.

A czy lepszy wentylator firmy, którą podałeś: be quiet! Dark Rock Pro 4 - będzie lepszy? Nie będzie zasłaniał RAMu?

Edytowane przez Foxik
Link to post
Share on other sites

 

 

Co to jest tryb półpasywny?

Tryb pracy w którym do pewnego obciążenia jednostki wentylator się nie kręci, zwykle jest to 30-50% mocy znamionowej.

 

 

 

Mógłbyś podać kilka propozycji dobrych chłodzeń procesora (najlepiej z dwoma wentylatorami), które nie zasłonią mi RAMu?

Do i7 10700 wystarczy w/w Shadow Rock 3, nie zasłania tez Noctua U14S.

 

 

 

A czy lepszy wentylator firmy, którą podałeś: be quiet! Dark Rock Pro 4 - będzie lepszy? Nie będzie zasłaniał RAMu?

Będzie przysłaniał 2/3 sloty. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...