Skocz do zawartości

i5-4670k błędy w OCCT i Prime95


Recommended Posts

Witam,

 

Stopniowo przesiadam się na nowy sprzęt i w oczekiwaniu na sklepową premierę nowych AMD lub przecenę intela zamontowałem AiO NZXT Kraken x63 na prawie już 9-cio letnim i5-4670K. Wcześniej był zamontowany Fortis 2 i nie jestem w stanie powiedzieć czy błąd tam też występował.

 

Zasilacz: Seasonic Focus GX-750

 

Pasta: bequiet! DC-1 (niestety zamówiony thermal grizzly hydronaut został sprasowany przez kuriera i musze go reklamować)

 

 

Podczas testu large data set w OCCT po około 10 minutach systematycznie wywala błędy, które kumulują się w nieskończoność (po 15 minutach około 1500). Niestety darmowa wersja OCCT nie pozwala na sprawdzenie co to za błędy (chyba, że nie wiem jak to zrobić - jeżeli się da to będę wdzięczny za wskazanie jak).

 

W Prime95 po ok. 23 minutach testu na jednym z rdzeni wyrzuciło błąd:

[Sun Oct 18 22:36:35 2020]
Self-test 288K passed!
Self-test 288K passed!
Self-test 288K passed!
Self-test 288K passed!
Self-test 4K passed!
Self-test 4K passed!
Self-test 4K passed!
Self-test 4K passed!
[Sun Oct 18 22:42:48 2020]
Self-test 320K passed!
Self-test 320K passed!
Self-test 320K passed!
Self-test 320K passed!
Self-test 5K passed!
Self-test 5K passed!
FATAL ERROR: Rounding was 0.4999799126, expected less than 0.4
Hardware failure detected, consult stress.txt file.
Self-test 5K passed!
Self-test 5K passed!

 

Temperatury procesora oscylowały w okolicach 48-53 stopni.

 

 

O co może chodzić? Wykonać jakieś dodatkowe testy? Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

RAM do sprawdzenia - na początku można odpalić Windows'sowy test RAM ("Diagnozuj problemy komputera z pamięcią"), gdzie po restarcie zostanie wykonany test ale najlepiej by było to sprawdzić z użyciem memtest86.

Windowsowy test ramu można sobie w buty wsadzić ! Tylko memtest dla ramu. Jak komputer działa poprawnie to daj sobie spokój !

Edytowane przez Alcedo1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Odkopuję temat, ponieważ z problemu teoretycznego zrobił się problem praktyczny.

 

Komputer zaczął sypać bluescrenami w dużej ilości. Przeważający kod problemu to "CRITICAL_PROCESS_DIED". Tak jak pisaliście główne podejrzenie padło na RAM.

 

Wykonałem 3 krotnie memtest - najpierw obie kości na raz, a potem każda oddzielnie

 

Wynik testu obu kości na raz:

Przechwytywanie.PNG.b593827618254599c0338d2fda56a849.PNG

 

Wynik pierwszej kości:

Przechwytywanie.PNG.8f104ecc03af1607aec7d747ce9e7101.PNG

 

Wynik drugiej kości:

Zapomniałem zapisać wyniku, ponieważ nie wystąpił żaden błąd. Jedynie powtórzył się komunikat "Your RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips" (byłbym wdzięczny gdyby ktoś wytłumaczył co to znaczy)

 

 

No i teraz najważniejsze pytanie, czy da się tą kość jakoś uratować? 4GB ram to niestety trochę mało, a chciałem uniknąć wymiany platformy do momentu stabilizacji rynku kart graficznych.

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

"Your RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips" - możliwe zhackowanie w warunkach laboratoryjnych - olej

 

jak masz skonfigurowany ram, masz Oc ramu, czy profil Xmp czy na auto?

Jest niewielka szansa że np podniesienie napięcia dla ramu  pozwoli zmniejszyć/zlikwidować błędy, albo zmniejszenie taktowania ramu

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, wrobel_krk napisał:

jak masz skonfigurowany ram, masz Oc ramu, czy profil Xmp czy na auto?

Jest niewielka szansa że np podniesienie napięcia dla ramu  pozwoli zmniejszyć/zlikwidować błędy, albo zmniejszenie taktowania ramu

 

opcję "load XMP settings" w biosie mam ustawioną na auto

 

Da się zmienić napięcie dla jednej kości, czy tylko dla obu na raz? Bardzo nie chciałbym skrócić żywota sprawnej kości.

 

Lepszą wydajność osiągnę w przypadku dual channel na zbitym taktowaniu, czy na pojedynczej sprawnej kości (oczywiście zakładając, że uda się uzyskać stabilność uszkodzonej)?

Link to post
Share on other sites

Niestety pomimo usunięcia wadliwej kości w dniu dzisiejszym już 2 razy wywaliło blue screen(kody błędów to: "ef", "154"
 

 

Zwykle dzieje się to przy odpalaniu, kiedy uruchamiają się aplikacje autostartu i jednocześnie próbuję już coś robić w przeglądarce.

 

Problem może tkwić w karcie graficznej? Już z 5 razy była wygrzewana w piekarniku + działa na taktowaniacxh zbitych o 50 MHz, ale problemy manifestowała raczej w grach pod obciążeniem.

 

Moje luźne spostrzeżenie jest takie, że blue screeny zaczęły występować od momentu zainstalowania sterownika Realtek.

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze opcja, że umiera płyta główna. Masz grafikę wbudowaną w procka, sprawdź co się będzie na niej działo, wtedy jeden podzespół będziesz mógł wykluczyć, ale raczej nie ma to znaczenia, bo pamięć sypała błędami w Memtest, grafika nie ma tu znaczenia. Zmiana sterowników, to zwykły zbieg okoliczności.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Generalnie od momentu napisania posta wyżej nie pojawił się ani jeden blue screen i wszystko działa jak należy.

 

Dzisiaj włożyłem wadliwą kość z powrotem. Zbiłem taktowania do 1400 MHz i leciutko podniosłem napięcie do 1.510v. Póki co wszystko działa prawidłowo.

 

Nie zamykam tematu bo wciąż może okazać się rozwojowy xD

 

 

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...