Skocz do zawartości

Zestaw pod gry i obróbkę zdjęć do 8 tys. zł. Prośba o poradę.


Recommended Posts

Witajcie.
Wymieniam mój 8-letni, wysłużony komputer z i5-3570K na coś bardziej współczesnego. Przeznaczenie to głównie gry oraz obróbka zdjęć (Lightroom), powiedzmy w proporcjach 60% gry/40% zdjęcia. Mam na to przeznaczone 8 tys. zł i chciałbym żeby komputer posłużył przynajmniej następne 5 lat. Jedyne co pewnie wcześniej wymienię to karta graficzna. Wstępnie wybrałem takie części:

 

Procesor: i7-10700K - 1800 zł
Płyta: MSI MPG Z490 GAMING PLUS - 700 zł
Pamięć: 32GB HyperX Fury 3200MHz CL16 - 630 zł
GPU: MSI Geforce RTX 2070 SUPER GAMING X 8GB - 2100 zł
Karta dźwiękowa: Creative Sound Blaster X AE-5 Plus - 630 zł
Dysk 1: Adata SSD XPG SX8200 PRO 1TB M.2 NVMe 2280 - 550 zł
Dysk 2: GOODRAM CX400 1GB SSD - 410 zł
Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Window White - 370 zł
Zasilacz: SilentiumPC 750W Supremo FM2 Gold - 420 zł
Chłodzenie na procesor: be quiet! Dark Rock Pro 4 - 355 zł

 

Będę to kupował w kilku sklepach, ceny podałem najniższe na teraz. I teraz tak - wiem, że właśnie premierę miały nowe Ryzeny. Zastanawiałem się nad AMD, ale nie chcę czekać do nowego roku aż się sytuacja ustabilizuje. Mam za to dylemat odnośnie karty graficznej. Nie wiem czy teraz brać 2070 Super (ewentualnie RX 5700 XT) czy przeczekać parę miesięcy na obecnej karcie. Wstępnie planowałem RTX 3070. Aktualnie mam RX 480 4 GB. Karta daję jeszcze radę w FullHD, ale będę przesiadał się na monitor 2K (ViewSonic VX3276-2K-mhdm, który odkupię od znajomego po okazyjnej cenie). Czyli docelowo będę grał w 1440p. Co do reszty, to zastanawiam się nad RAM-em. Czy te kości, które wybrałem będą dobre? Czy warto dopłacić do 3600 MHz lub szybszych? Czy chłodzenie Dark Rock Pro 4 da sobie radę z delikatnym podkręceniem procesora w przyszłości? Trochę wypadłem z obiegu jeśli chodzi o komputery, dlatego wszelkie porady mile widziane default_smilies_smile.gif Z góry dzięki.  

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Jak wcześniej napisałem proporcje gry - obróbka zdjęć, to będzie jakieś 60% gry / 40% obróbka. Nie jestem zawodowym fotografem, ale dużo fotografuję, obrabiam duże "RAWy", z czym już mój obecny komputer sobie nie radzi. 

 

Niektóre z tych części, które zaproponowałeś są warte rozważenia :) Podoba mi się ta obudowa Phanteks 400A. Tylko że do niej chyba nie zmieści się Dark Rock Pro 4? Przynajmniej tak wynika ze specyfikacji. Jaki ewentualnie inny cooler na i7-10700k byłby dobry? Jak wspomniałem podkręcać zamierzam raczej delikatnie i na pewno nie od początku, powiedzmy w dalszej przyszłości, gdy będzie brakowało mocy :) Co myślisz o Scythe Mugen 5 RGB?  https://proline.pl/chlodzenie-procesora-scythe-mugen-5-black-rgb-p6714842  Z tym podświetleniem fajnie by wyglądał w obudowie. 

 

Odnośnie dysków. Plan mam taki, żeby całkowicie zrezygnować z HDD. Chciałbym kupić jeden dysk 1 TB na NVMe - na system, programy i gry. I drugi "zwykły" SSD 1TB na dane. Dwa dyski dlatego, że w razie awarii jednego z nich nie zostanę "na lodzie". Jeśli uważasz, że ten Goodram to crap, to jaki zamiast niego w podobnej cenie? Nie musi to być mega szybki dysk, bardziej zależy mi na trwałości. 

Edytowane przez san_chez
Link to post
Share on other sites

W P400 się mieści to i w P400A też

https://2.allegroimg.com/s1024/0c5cba/c04384cb4924bb25f0f38b112082

 

 

 

Co myślisz o Scythe Mugen 5 RGB?  https://proline.pl/c...ck-rgb-p6714842 Z tym podświetleniem fajnie by wyglądał w obudowie. 

Za słabe pod 10700K.

 

 

 

Jeśli uważasz, że ten Goodram to crap, to jaki zamiast niego w podobnej cenie? Nie musi to być mega szybki dysk, bardziej zależy mi na trwałości. 

Jest crapem bo jest na kijowym kontrolerze Phison S11 + słabe kości. Kingston A2000.


Zerknij jeszcze na BQ 500DX.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...