Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, chciałbym kupić nowy dysk HDD 4 TB tylko nie wiem czy da się zrobić RAID z moim obecnym dyskiem (HDD 1 TB)? Chodzi mi o to, żeby to co zapisuję na tym 1 TB, zapisywało się również na tym nowym 4 TB, da się tak zrobić, czy dyski muszą mieć taką samą pojemność?  No i jeszcze pytanie jaki dysk wybrać, WD, Toshiba, Seagate? Dysk ma być głównie do gier. Posiadam też Samsung EVO PLUS 1 TB, ale nie chcę go katować grami, w które pogram chwilę i usunę, więc na nim mam gry, w które gram długo.
Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

No więc tak, interesuje cię RAID 1 z tego co rozumiem. Pamiętaj że w takim przypadku, wydajność spada do wolniejszego dysku (dlatego raczej się używa identycznych )

 

Da się robić RAID 1 na poziomie partycji, jak i dysków. 

 

Teraz tak, można zrobić to z poziomu płyty głównej lub Windowsa (jeśli masz 10 pro). Oba sposoby tworzą programowy RAID, ale na tym z pod płyty można bootować system. Z tych dwóch wolę jednak z poziomu windowsa i konwersję na dyski dynamiczne. 

 

 

Teraz pytanie, czy na 100% chcesz robić RAID 1, czy może ci zwykła synchronizacja plików nie starczy?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
eraz pytanie, czy na 100% chcesz robić RAID 1, czy może ci zwykła synchronizacja plików nie starczy?

 

Zacznijmy od tego, że nie wiem czy mi jest potrzebne 4 TB. W sumie to nie instauje wielu gier na raz, więc chyba 2 TB wystarczą, ale mniejsza z tym.

 

Jeśli chodzi o RAID, to po prostu chciałem sobie robić backup, więc to co zapisuję na jednym dysku, żeby zapisywało się od razu na drugim. Na tym dysku 1 TB, mam zajęte ok. 500 GB i jeśli nie będę na nim instalował gier, to raczej nie wiele tam będzie przybywać. Jeśli jest to uciążliwe, to można kopiować pliki na dwa dyski i po sprawie :)

 

Posiadam Win 10 Home.

Edytowane przez soda
Link to post
Share on other sites

 

 

RAID to nie backup

 

Jestem zielony jeśli chodzi o raidy, backupy itd. Mam więc pytanie, da się zrobić coś takiego, że do mojego obecnego zestawu dokładam kolejny dysk HDD, kopiuję na niego to co mam na obecnym HDD i od tej pory to co będę zapisywał na "tym starym" będzie się również zapisywało na tym nowym?

Link to post
Share on other sites

No raid 1 lub synchronizacja, ale to nie jest BACKUP.

 

BACKUP to kopia danych, taka co nie ulega zmianie. A jak masz RAID, czy synchronizację, to jak ci wirus zaszyfruje pliki, czy usuniesz coś, to na obu dyskach, bo się zmienią na obu równocześnie.

 

Raid 1 czy synchronizacja chronią cię tylko przed mechanicznym, elektrycznym uszkodzeniem jednego z nośników.

 

Backup ma być poza PC i tam ma być kopia wszystkiego, ewentualnie chmura.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W takim razie źle się wyraziłem i nie chodzi mi o backup, przepraszam :) RAID 1 też odpada, bo z tego co wyczytałem oba dyski będą  miały łączną pojemność tego mniejszego, a nie o to mi chodzi. Pozostaje więc synchronizacja, tylko z czym to się je? Można to zrobić z poziomu WIndowsa czy trzeba instalować oddzielne programy?

 

Chciałbym sobie zrobić kopię obecnego dysku na tym nowym dysku, żeby w razie awarii któregoś z nich nie stracić danych, a przy okazji kupna nowego dysku instalować sobie na nim gry. Mam nadzieję, że jasno się wyraziłem ? :)

Link to post
Share on other sites

Powiedziałem wcześniej że raid 1 można zrobić na poziomie partycji jak i całych dysków. Wiec możesz mieć jedną partycje 1TB na tym 4TB HDD, z ustawionym RAID 1 na 1TB partycje na tym 1TB HDD ( zakładam że jest tam jedna partycja ).

 

Oczywiście nie da się tego zrobić z zarządzania dyskami, bo nie masz 10 pro, ale można zrobić pseudo raid z poziomu płyty, powinna być tam też opcja robienia na poziomie partycji.

 

Oczywiście synchronizacja ma swoje plusy w twoim przypadku.

Nie będzie trzeba dzielić nowego dysku na kilka partycji, tylko by się dało folder jako miejsce docelowe na nowym HDD i byś miejsca nie marnował.

 

Jest kilka darmowych programów do synchronizacji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

na 100% celuj w 7200 rpm jeśli do gier (choć z SSD nie ma szans) i oczywiście CMR/PMR.

 

Jeśli o WD chodzi, to niestety nie ma już dużo starszych konstrukcji (cichsze). 

 

tak na szybko z 2TB to 

WD2002FFSX RED PRO

WD2005FBYZ GOLD

 

ewentualnie WD2003FZEX black, ale są 2 wersje, jedna z 2 talerzami i jedna z 3 talerzami... 

 

Ciche nie są, ale dość szybkie. 

 

z 4TB to z WD już chyba nic ciekawego nie ma. 

 

z toshibą i seagate ci nie pomogę niestety, sam się musisz rozejrzeć, czy są jakieś fajniejsze konstrukcje.

 

niby można tanio p300 2TB i 4TB, ale dużo zależy jaką sztukę trafisz (jeśli o awaryjność i głośność chodzi). Choć wolałbym 2 takie tośki w RAID 1 zamiast jednego WD. 

 

pamiętaj, zawsze lepsze dwa HDD w RAID 1, niż jeden wyższej klasy HDD 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak, ale to kolejne prawie 300 zł do dołożenia. Ogólnie myślałem żeby wydać do 300 zł, ale jak warto dołożyć 200 do WD Gold to jeszcze mogę dorzucić, ale jeszcze kolejne 300 już mi się trochę nie widzi :)

 

Jestem zdecydowany na ten WD2005FBYZ GOLD, można kupować?

Link to post
Share on other sites

z tym warto dołożyć, to nie tak prędko. Jak pisałem, wolę mieć dwa tanie HDD w RAID1, niż jeden drogi. Bo jak masz pecha, to trafisz trefną sztukę nawet z WD gold. 

 

Co prawda sam mam te lepsze, ale w tej cenie, na serio można się nad SSD zastanawiać. Zwłaszcza  że mówimy o MX500, sandisk ultra 3D i WD blue 3D. w wersjach 2TB

Link to post
Share on other sites

Narobiłeś mi teraz mętliku w głowie :) Szkoda, że WD Blue 2 TB są 5400 rpm, bo nawet by nie było tego tematu.

 

Powiem tak, nie chcę kolejnego SSD, chcę właśnie HDD i  w sumie podoba mi się ten WD GOLD, opinie o nim też bardzo pozytywne. Widzę, że masz je u siebie to prawda, że są ciche?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...