Skocz do zawartości

T-Mobile 2x Internety LTE


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Krzyzak,

Recommended Posts

Szanowni Koledzy,

Przychodzę dziś z pytaniem do osób, które orientują się w sprawach technicznych związanych z Internetem LTE.

Po krótce:
W domu mam aktualnie dwa Routery LTE Huawei B529 + karty T-Mobile.
BTS w mojej okolicy działa na pasmie 1800 MHz z blokiem bodajże 10 MHz. 

I tutaj rodzi się pytanie, dlaczego jak na jednym internecie odpalę sobie pobieranie i np. pobiera z prędkością 3 MB/s (realnie) to na drugim Internecie speedtest pokazuje 1-20 MB/s ? Stabilność pobierana ukazana na speedtest.net jest bardzo "szarpana". 

Gdy użytkowałem tylko jeden Internet - to podłączane mam anteny zewnętrzne i pobieranie zawsze (niezależnie od pory dnia czy nawet w czasach wzmożonej aktywności ludzi w Internecie związanej z czasami kwietniowo-majowymi) oscylowało w granicy 60 MB/s czyli max co było zaoferowane w umowie LTE Home. Nigdy nie miałem problemów z Internetem.

Jednak potrzebuje z różnych przyczyn użytkować drugi Internet - więc dokupiłem sobie Router i kartę LTE i spodziewałem się, że na dwóch Routerach będę osiągał wartości 60 MB/s pobieranie w tym samym czasie. Aktualnie tylko do jednego mam podpiętą antenę a drugą mam zamiar dokupić, ponieważ bez anten prędkości oscylują w granicy 25-30 MB/s. 

Tutaj rodzi się pytanie w związku z powyższymi:

Czy pasmo 1800 MHz z blokiem 10 MHz nie jest w stanie obsłużyć dwóch urządzeń jednocześnie oferując im maksymalne prędkości przesyłania danych czyli 2x 60 MB/s ? Czy może wina leży w konfiguracji ? Mieszkam na wsi - więc mogli tutaj coś zaniedbać. A może jeden router zakłóca drugi podczas pobierania ? 

Prosiłbym jakiegoś fachowca o wyjaśnienie zjawiska. 

 

Edytowane przez Krzyzak
Link to post
Share on other sites

Używanie równolegle kliku urządzeń LTE od jednego operatora w jednym domu to trochę słaby pomysł. Jeśli w jakimś pomieszczeniu nie łapie zasięgu WIFI, to chyba lepiej by było pociągnąć trochę skrętki i dać router  z portem WAN. W każdym razie ja bym tak na twoim miejscu robił. Teraz to nie dość że płacisz podwójnie (dwie karty i dwa routery), to jeszcze podwójnie obciążasz BTS. Jak już musisz mieć dwa, to mogłeś przynajmniej wziąć od innego operatora…

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Kolega na innym forum podszedł inaczej do tematu i pomógł mi z problemem. 
Wystarczyło przełączyć na inne pasmo - jak się okazało w mojej okolicy jest dostępne. Teraz na obu urządzeniach mam maksymalne prędkości w tym samym czasie.

Z Wi-Fi to nie wiem o co chodzi - nie zaczynałem takiego tematu. Chyba, że moje słowa "z różnych przyczyn potrzebuje dwóch" zrozumiałeś w ten sposób. Jednak pod tymi słowami kryje się wiele intencji a na pewno moją intencją nie było użycie drugiego Internetu - bo mi zasięgu w drugim końcu domu brakuje  :rotfl: Używam Access Point. 

Na przyszłość dla potomnych - router B529 nie obsługuje agregacji pasm i ogólnie znacznie lepszym wyborem jest B535.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...