Skocz do zawartości

Kulturalny zestaw z Ryzenem w okolicach 1500-2000 zł


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Planuję zbudować komputer do średnio wymagających gier i kompilowania dużych ilości kodu i potrzebuję pomocy w doborze procesora i płyty głównej (na tych drugich się kompletnie nie znam). Komp będzie budowany praktycznie od podstaw i zależy mi na cichej pracy i raczej małych wymiarach.

 

Często na kompie mam uruchomionych sporo rzeczy na raz więc pierwszy wybór padł na Ryzena 5 2600.

Aczkolwiek może lepiej wziąć coś z nowszej generacji, co się później zestarzeje, jak 3300X albo i nawet dorzucić te 200 zł i wziąć 3500X? Trochę nie jestem pewien czy warto dopłacać za nowszą generację i mieć mniej rdzeni.

 

Ponadto, czy zostać przy chłodzeniu boxowym, czy może lepiej kupić procesor OEM i dorzucić np. Fera 3 (cenowo wychodzi bardzo podobnie)?

 

W temacie płyt głównych nie znam się całkiem.

Czy płyty w okolicach 300 zł jak np Gigabyte B450M DS3H lub ASRock B450M-HDV R4.0 są cokolwiek warte? Nie zależy mi na obsłudze wielu kart graficznych i ekstremalnego OC też nie będę uprawiał (co najwyżej odrobinę podkręcę jak będzie taka możliwość). Zależy mi przede wszystkim żeby płyta pożyła kilka lat i mogła stabilnie zasilać wyżej wymienione procesory i nie przegrzewać się przy tym.

 

Do tego dorzucę jakiś RAM 2x8GB i dysk SSD z 500GB

 

Kartę graficzną mam z odzysku i jest to GTX 750 Ti choć w przyszłości jak zajdzie potrzeba to planuję zmienić na przykład na GTX 1650 Super.

 

Dorzucam jeszcze link to przykładowego zestawu: https://www.x-kom.pl/lista/wevgj5h9p

Z góry dzięki za każdą poradę i pomoc

 

PS. czy wrzucenie tego do małej budy np Zalman ZM-T3 będzie okej?

Edytowane przez warownia1
Link to post
Share on other sites

Jak duże ilości kodu, bo to pojęcie względne, kompilujesz np jądro linuksa?

Z jakim IDE pracujesz, ja ma Ryzen 3700x i np z ilością rdzeni dobrze skaluje się VIsual Studio czy kompilatory c++, a np do Android Studio to wystarczyłby mi pewnie r5 3600/i5 10400f, odpalasz jakieś wirtualne maszyny?

Bo może warto byłoby iść w 8rdzeni/16 wątków z Ryzen 2700x (745zł)

Link to post
Share on other sites

A myślałeś o 10400F (6/12) za 700pln - będzie wydajniejszy i od 2600 i od 3300x a jest 200pln tańszy od r5 3600?

Jak duże ilości kodu, bo to pojęcie względne, kompilujesz np jądro linuksa?

Z jakim IDE pracujesz, ja ma Ryzen 3700x i np z ilością rdzeni dobrze skaluje się VIsual Studio czy kompilatory c++, a np do Android Studio to wystarczyłby mi pewnie r5 3600/i5 10400f, odpalasz jakieś wirtualne maszyny?

Bo może warto byłoby iść w 8rdzeni/16 wątków z Ryzen 2700x (745zł)

 

Coś niskie taktowanie ma ten i5-10400F i ma bardzo mały cache, nie jest to problemem? Już mój stary Intel Core 2 Quad miał podobne. Do tego biorąc Intela jestem skazany na wolniejszą pamięć, absolutnie żadnego OC, a i z tego co patrzyłem, to płyty główne Intela są droższe.

Jednak z AMD mam tą większą kontrolę i w razie potrzeby mogę procka podkręcić a nie kupować nowy no i 7nm vs 14nm chyba jednak zapewni niższe temperatury pracy. Tak się zastanawiam też, czy nie poczekać do premiery Ryzenów 4000 to może będzie tam coś ciekawego, albo przynajmniej R5 3600 potanieje. Ten 2700X też ciekawą opcją jest zamiast 3600.

 

No dobra, linuksa kompilować nie będę, ale dużo będzie IntelliJ/Android Studio, czasami jakieś Unity i Visual Studio i VM też będzie w użyciu.

 

Ale odstawiając procesory na bok, jak z płytami głównymi? Czy te, które wymieniłem zdadzą egzamin, czy raczej w tym przedziale cenowym nie ma co szukać? No i jaką płytę polecacie pod tego intela?

Link to post
Share on other sites

Poczekaj jak możesz tydzień do premiery nowych ryzenów, potem sytuacja z cenami może się zmienić w zależności od dostępności i tego co sobą zaprezentują.


Wg mnie jak nie chcesz intela to r5 3600 to rozsądne minimum poniżej którego bym nie schodził.

Link to post
Share on other sites

No dobra, linuksa kompilować nie będę, ale dużo będzie IntelliJ/Android Studio, czasami jakieś Unity i Visual Studio i VM też będzie w użyciu.

To masz relację z pierwszej ręki, ja mam 3700x głównie Android Studio i Unity 3d, przesiadka z i5-8400:

 

Przy i5-8400 6rdzeni/6 wątków procek często był używany w 100%, teraz 3700x to trochę overkill (przy kompilacji 10-50% użycia)

100% to tylko na parę sekund jak kompiluje natywne biblioteki, tak samo z Unity. 

Plusem jest to że można odpalić parę VM, mieć otwarte 3 projekty itp, i procek daje radę :)

 

Tylko PC się kupuje na 3-4 lata (jak z tą i5 dopiero niedawno zaczęło brakować mocy)

 

Dlatego bym wybrał minimum 6 rdzeni/12 wątków ale poczekałbym na premierę zen 3

Na teraz to cpu w kolejności wydajności wielowątkowej: 7 2700x -> 5 3600 -> 10400f -> 5 2600

 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...