Skocz do zawartości

Upgrade 7-latka i5 czy nowy zestaw?


Recommended Posts

Szanowni

Potrzebuję rozsadnej sugesti, bo lata tematu straciłem kontakt z aktualnymi technologiami.

Otóż mam złożonego 7 lat temu PC'ta. Służy jako komputer ogólnodomowy + narzędzie do postrprocesingu zdjęć (Adobe Lightroom).

Ostatnio na stare lata włączył mi się tryb "co prawda nie mam czasu, ale czasami zagrałbym w jakiegoś Wiedźmina 3 czy GTA".

No i tu pojawia się pytanie: czy da się zrobić sensowny upgrade poniższego za powiedzmy 2 tys czy nie ma to sensu, więcej kasy i zestaw od zera?

 

Co mam:

monitory: Iiyama ProLite XUB2792QSU-B1 + EIZO 21" 

CPU: I5-3470 3,2GHz

Grafika: Sapphire Radeon HD 7770 Ghz 1G DDR5

Pamięć: HyperX 2x4GB 1600MHz

Płyta: Asus P877-V LX2

Zasilacz: XFX Core 550W 

Chłodzenie: CPU SilentiumPC Fera Pro

Obudowa: SilentiumPC Gladius M40

 

+dyski (systemowy SSD + 2xHDD)

 

Z góry dzięki za pomoc

Link to post
Share on other sites

Do podanych zastosowań proponuję bez wymiany platformy:

1. Używany i7-2600K za ok. 300zł. Tu jest niewielki problem bo trzeba by go lekko podkręcić ale to nic trudnego i chętnie ci pomogę.

2. Nowy GTX 1660 Super za ok. 1000zł, ewentualnie używkę jakąś pokroju gtx 1070 ti za ok 800zł.

Za 1100-1300zł będziesz miał fajny upgrade do pogrania w 1080p 60fps z zapasem w większości gier. Do wiedźmina 3 czy gta V wystarczyłyby w sumie gtx 1650 super albo rx 5500xt (nowe) i wtedy mieścisz się w 1k pln z całością. Do 1440p potrzeba mocniejszej (i droższej) grafiki min. RX 5700 lub RTX 2060 super które i tak będą już lekko ograniczane przez procesor. Sam procesor po podkręceniu poprawi też wydajność obróbki zdjęć choć nie będzie to jakaś ogromna różnica. No i trzeba pamiętać że płyta główna i zasilacz nie są pierwszej nowości, nie wiadomo ile jeszcze pociągną.

 

Opcja druga to sprzedanie tego co masz za ok. 1000zł i złożenie całego zestawu za 3k pln od podstaw. Gdzie do komfortowego grania w 1440p i tak będzie ciężko się zmieścić w budżecie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze ważne pytanie czy do tego postprocesingu Ci wystarcza, w sensie czy nie za wolno działa ten Adobe i czy dużo czasu z tego korzystasz. Bo jak to jest główne zajęcie PC to lepiej złożyć coś od nowa

Bo taki np z i5-10600k to możesz się spodziewać od 2-3 razy większej wydajności

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Trochę odczuwałem braki w pamięci ale zdjęcia robię teraz sporadycznie, więc obecny stan mi spokojnie wystarczy do tego celu, ewentualnie przy okazji może podwoję RAM, chociaż kojarzę przy składaniu obecnego ze to w LR nie dawało dużego uzysku. Dzięki za czujność :) Gdybym miał się przesiadać z d610 na np. d800 to cały zestaw szedłby na pewno do piachu, na szczęście to tylko hobby i już nieco porzucone.

 

Wysłane z mojego BLA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez nseal
Link to post
Share on other sites

Jeżeli wydajność do obróbki zdjęć jest wystarczająca a granie ma być okazjonalne to podtrzymuje swoje zdanie, brałbym i7 2600K i nową kartę graficzną, GTX 1650S  lub RX 5500XT. Pieniądz zostanie w w kieszeni a grafikę będzie można w przyszłości przełożyć do nowego zestawu jakby co ;)

E: dokupić 2x4GB ramu też nie zaszkodzi

Edytowane przez zbiku90
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
@nseal, swój Intel I5-3470 możesz podkręcić na 4 GHz posiadając płytę główną na Z77. Dlaczego tego nie zrobiłeś?
Wiesz co, chyba dlatego że dopóki nie przyszło mi do głowy pogranie - wydajnosc tego zestawu mi wystarczała i nie zainteresowałem się OC. Na codzień pracuje na służbowym laptopie.

 

Wysłane z mojego BLA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...