Skocz do zawartości

Recenzja: DM1FPS - Onyx Black.


Recommended Posts

yP8qoGw.jpg
Sensor: PMW3389
Prędkość maksymalna: 7m/s (deklarowana)
DPI: 50-16000
"Polling rate": 125Hz-1000Hz
LOD: ~1.2mm (konfigurowalny)
Liczba przycisków: 6
Przyciski główne: Huano "Blue Shell" 20M
Przyciski boczne: MWK Tactile 3M
Enkoder: TTC "Black core"
Waga: 83g
Wymiary: 126mm x 68mm x 39mm
 
Trochę historii.
DM1 FPS to bliźniaczy model legendarnej już linii Steelseries, której protoplastą był model "Xai", a kontynuatorem sławetny "Sensei".
Lata 2009-2010, batalia sensorów optycznych z laserowymi, premiera takich kultowych modeli jak Logitech G9X, Logitech G500 czy wspomniany Steelseries Xai który zastąpiony został niedługo po premierze modelem Sensei.
Pierwsze myszy Zowie - seria "EC" stworzona przy współpracy z HeatoNem oraz model MiCo, którego zapewne niewiele osób pamięta, a powstał z pomocą koreańskiego gracza StarCrafta - StarTale.
Niewiele osób również wie, że niedawno powstały projekt "Vaxee", powstał z inicjatywy osób, które wtłoczone były w rozwój marki Zowie od początku jej istnienia, a więc doczekać się możemy odświeżonych kształtów, w tym m.in. modelu "AM", który znowuż wynikał z kolaboracji, tym razem ze sławnym graczem Counter-Strike'a - SpawNem, a linią przypomina inną legendę w środowisku graczy Quake'a - WMO 1.1A, której używał choćby faworyt publiczności - Toxjq.
Czasy burzliwie, w których nabywając mysz, niczego nie można było być pewnym.
 
________________________________________________________________________________
 
Powierzchnia.
Błyszczące tworzywo ABS - górna obudowa.
Wyjątkowo uporczywe w czyszczeniu, przyciągające wszelkie brudy, odciski palców i kurz.
Powierzchnia typu "glossy" dla niektórych osób jest antypatycznym rozwiązaniem - cierpiący na potliwość dłoni, mogą zrzec się recenzowanego modelu bardzo szybko. Intensyfikuje on tę dolegliwość, a zatem potęguje trudności z utrzymaniem czystości urządzenia.
Nie można zapomnieć o podatności powierzchni na zarysowania, nawet nieumyślne skrobnięcia oszpecają.
"Glossy", okazać może się zbawieniem dla osób cierpiących natomiast na suchość dłoni, poczucie nieustannej lepkości jest bardzo pomocne.
Zalecałbym wybrać wariant matowy, który pozbawiony jest wymienionych wad, ale z wyłączeniem modelu o białej kolorystyce - tendencja do żółknięcia, jest nieakceptowalna.
 
Utwardzane UV, matowe tworzywo ABS - prawa i lewa strona myszy.
Gładka powierzchnia, niechropowata, wraz z eksploatacją tracąca pierwotną fakturę - nieunikniony proces, dotyczący wszelkich myszy wykonanych z tego tworzywa.
Boki DM1 FPS są wyjątkowo chwytne, nie doświadczyłem charakterystycznej oślizgłości utwardzanego UV tworzywa ABS, chwyt jest fenomenalny i jest to jedna z najlepiej wykonanych powierzchni z jakimi miałem do czynienia.
________________________________________________________________________________
 
Kształt.
Dłoń: 20cmx11cm
 
Galeria (Kolejno - Kone Pure Owl-Eye, Zowie FK1, DM1FPS, G703, G400s, Microsoft IntelliMouse Pro):
 
"Palm-grip".
Kształt nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla nadgarstka, dłoń niewymuszenie układa się w "relaxed claw-grip", co jest naturalne dla tej myszy.
 
"Claw-grip".
Najbardziej ergonomiczny chwyt, dłoń ułożyła się naturalnie.
 
"Fingertip-grip".
Chwyt pełen niedogodności - problematyczne użytkowanie "scrollwheela" oraz niemożliwy do sięgnięcia, dalszy wysunięty przycisk boczny.
Wersję pierwszą, odrzuci niemalże każdy, mysz wyda się nieporęczna, a kłopotliwe korzystanie z rolki i przycisków bocznych jest zbyt irytujące.
Wariant drugi mimo większej kompatybilności, mało wygodny - rozlazły tył, a właściwie puchnące w jego stronę boki, wbijają się w dłoń.
 
Stronniczo.
Myszy symetryczne, zazwyczaj przyzwalają na wszelakie połączenia chwytów, uchodząc za typ najbardziej uniwersalny. Ja niestety nie potrafiłem odnaleźć satysfakcjonującego i komfortowego "gripu". Linia DM1FPS wydaje mi się zbyt "sporna" przez wielkość dłoni.
Największym zarzutem obarczam wysunięte przyciski boczne, które nie pozwalają ułożyć kciuka w jakikolwiek nieinwazyjny sposób, by zapobiec niechcianej aktywacji, a samo ich umiejscowienie jest wyjątkowo niewygodne.
Komu więc zalecić ten kształt? Z pewnością będzie adekwatny dla osób zżytych z serią Sensei, oraz tymi którzy poszukują myszy dla chwytu "palm-grip", a ich dłoń nie przekracza ~18cm, a nade wszystko osobom które stosują chwyt 1+3+1, wysoka kompatybilność tego "gripu" z symetrycznymi konstrukcjami, jest niebywałą zaletą.
 
Versus Zowie FK1/Model O.
Zestawiając wymienione modele, FK1 rozaniela bezkolizyjnymi przyciskami bocznymi, pozwalając swobodnie ułożyć kciuk.
Łagodne wyprofilowania zapewniają przyjemny chwyt, bez perypetii mogę stosować "claw-grip".
Docenić można również boki, które odseparowują przyciski główne od serdecznego palca, pozwalając ułożyć swobodnie dłoń, czego również brakowało mi w DM1FPS, której to użytkując, zmuszony byłem ułożyć palec bezpośrednio na prawym przycisku głównym.
Biorąc do dłoni DM1FPS, każdy odczuje rozpychający śródręcze, szeroki tył myszy, "FK" to konstrukcja mniej bezpośrednia, mysz bardziej płaska, zatem bardziej uniwersalna.
Yqu9eTs.jpg
tIh9SUY.jpg
 
P83S7X7.jpgBlvL0yx.jpg
 
________________________________________________________________________________
 
Waga: 82 gramy - 5/6
Odpowiednią wagę, trzeba również dobrać do odpowiedniej dłoni, osoby o przeciętnej długości dłoni (~18cm), mogą ponarzekać. 
Rozpychający tył w połączeniu z taką wagą, nie dla każdego będzie odpowiedni, sama waga rozłożona jest równo, co jest pożądane.
 
Waga poszczególnych elementów:
Obudowa, spód - 14 gramów
Obudowa, top - 40 gramów.
Przewód DM1FPS - 30 gramów - lżejszy o 3 gramy od przewodu w modelu DM1 Pro.
"Scrollwheel" - 2 gramy.
PCB - 19 gramów.
 
Galeria:
 
Ve23Bh7s.jpg
USStjCTs.jpg
PirvESOs.jpg
jzWABGvs.jpg
v88olDLs.jpg
0ufOrVqs.jpg
 
________________________________________________________________________________
 
Przyciski główne - 4/6.
Mikro-przełączniki - Huano "Blue shell".
Opóźnienie: ~6.4ms - dane z zestawienia forum Overclock.
Siła potrzebna do aktywacji.
 L - 60g / P - 61g
"Pre-travel" i "Post-travel".
L - ~0.5mm    /   ~0.5mm
P - ~1mm      /    ~1mm
"Clicks per second."
DM1FPS / Średnio: 7.08, Najmniej: 6.6, Najwięcej: 7.4
G703 / Średnio: 7.96 Najmniej 7.6, Najwięcej: 8.2
FK1 / Średnio: 7.32 Najmniej: 6.8, Najwięcej: 8
 
Test "pre-travel" oraz "post-travel":
eCcYTx7.jpg
 
Budowa.
Klasyczne nieskomplikowane rozwiązanie, pospolite przede wszystkim pośród myszy produkowanych na licencji OEM.
"Stem" zakończony kształtem "|", bezpośrednio naciska na mikro-przełącznik.
Konstrukcja wraz z postępem przede wszystkim Logitecha, stała się archaiczna - myszy tego producenta cechują się bardzo chrupkim i natychmiastowym klikiem, zawdzięczając swoją gładką pracę odseparowanymi przyciskami głównymi, wraz z przeniesionymi na osobne PCB mikro-przełącznikami, wspomożonymi amortyzatorami, kończąc na "stemach" zakończonych niewielkim teflonowym elementem.
ABS który jest budulcem "stemów" zużywa się, a więc zastosowanie teflonu (tworzywa o naturalnych właściwościach smarujących), eliminuje krótką żywotność i wpływa pozytywnie na pracę przycisków głównych.
Nieodizolowane przyciski główne, pracują inaczej gdy naciskami je na krańcach i inaczej gdy naciskamy na środku, co dla niektórych osób jest istotne.
T0ejfBP.jpg
"Wobble".
Nieodseparowane przyciski główne są mniej podatne na chybotliwość, mimo to,  zdumiony jestem DM1 FPS - <0.5mm
Wyjątkowo pewnie osadzone,kontakty powinny zostać nieco usprawnione, pozostawiony luz nad mikro-przełącznikiem jest niestety wyczuwalny.
"Wobble"- test.
 
"Feeling".
Dla osób rozpieszczonych mikro-przełącznikami Omron, Huano wydadzą się bardzo dosadne i konkretne.
Model "Blue shell", różni się od "Blue dot" stosowanych w myszach Zowie, choć oba modele charakteryzują się soczystym klikiem, "Blue shell" rozciągają go, jest on rozmiękły i rozlazły - odnoszę wrażenie, iż jest obecny w całym spektrum drogi aktywacji, czego nie doświadczymy korzystając z mikro-przełączników "Blue dot", które pracują bardzo "zero-jedynkowo" i "punktowo".
CPS: 7.08
Parametr "CPS" choć pomijany, odwzorowuje dobrze "responsywność" przycisków głównych.
Dobitnie zaakcentowany klik, choć jak satysfakcjonujący by nie był, żwawością równać się nie może z mikro-przełącznikami Omron, które w bezpośrednim zestawieniu, wydają się być obdarte z charakteru i bardzo płytkie. Usposobienie Huano trzeba po prostu lubić, ich praca jest zupełnie odmienna.
Podczas testów, nagminnie traciłem płynność kliku, podświadomie wciskając przycisk, któremu w drodze powrotnej jeszcze nie zostawiłem wystarczająco przestrzeni, by mógł się zresetować - odniosłem wrażenie, jakoby zakres w którym działają mikro-przełączniki Huano, jest zdecydowanie większy, niż mikro-przełączniki Omron.
Przypadłości nie potęguje "pre-travel" oraz "post-travel", winą obarczałbym mikro-przełączniki same w sobie.
 
________________________________________________________________________________
 
Przyciski boczne - 2.5/6
Mikro-przełączniki - MWK Tactile.
"Pre-travel" i "Post-travel".
 Pierwszy.
 ~0.5mm   /    ~1mm
 Drugi. 
  <1mm   /    ~1mm
"Clikcs per second."
Pierwszy / Średnio: 6.06, Najmniej: 5.4, Najwięcej: 6.4
Drugi / średnio : 6.64, Najmniej 5.4, Najwięcej: 6.4
 
Test "pre-travel" oraz "post-travel":
 
kZ6zfms.jpg
 
Budowa.
Mikro-przełączniki wlutowane są w to samo PCB, w autorskich projektach często znajdują się na osobnym obwodzie drukowanym.
Wynikiem takiej implementacji mikro-przełączników, często jest spory "pre-travel" i "post-travel" przycisków i ich niestabilność.
 
"Wobble".
Pierwszy przycisk - niewielki, zupełnie normalne zachowanie.
Drugi przycisk - znaczne luzy, nie przylega do mikro-przełącznika, wydaje nieprzyjemny "klekot".
 
"Feeling".
Mikro-przełączniki "Tactile" są wyjątkowo nieprzyjemne w użyciu, klik wraz z niską sprężystością i niemałą siłą potrzebną do aktywacji, odrzuca.
Podobnie jak w przypadku mikro-przełączników Huano przycisków głównych, "Tactile" nie należą do subtelnych, na czym traci ich "responsywność".
Spotykane na szczęście coraz rzadziej, lecz zastąpienie ich mikro-przełącznikami pełnowymiarowymi, nawet bliżej nieokreślonego producenta, byłoby zdecydowanie bardziej odpowiednie.
 
Klik wszystkich przycisków.
 
"Scrollwheel" - 3/6.
Enkoder - mechaniczny TTC "Black core" - 24 stopnie.
Przycisk pod rolką - Huano "Green dot".
"Tactility" - 3/6
Gładkość - 3/6
 
"Wobble".
"Scroll" jest niestety wahliwy, choć przez pierwsze kilkanaście minut sprawiał wrażenie pewnie osadzonego.
 
"Wobble" - test:
 
"Feeling".
Odczucia mam różne, z jednej strony powolne przewijanie jest niemal bezgłośne a stopnie... są, z drugiej zaś szybkie obracanie rolki wywiera kompletnie inne wrażenie - luźność wyczuwalna jest natychmiastowo, stopnie zanikają, a doceniony przedtem niegłośny przeskok, zamienia się w stukot.
Ubolewam chyba najbardziej nad chybotliwością, która zakłóca pracę "scrollwheela", wywierając kiepskie wrażenie.
________________________________________________________________________________
 
Sensor.
Układ - PMW3389.
Prędkość maksymalna: 7m/s (deklarowana)
DPI: 50-16000
Próbkowanie: 125Hz-1000Hz
400 IPS / 50G
LOD: ~1.2mm (konfigurowalny)
 
PMW3390 to sensor będący tak naprawdę PMW3360 w innych szatach.
Co więcej, niektóre warianty PMW3360, jak PMW3366 na wyłączność Logitecha, nie posiadają "smoothingu" na każdym stopniu DPI, który w PMW3389 pojawia się już powyżej 1800DPI.
PMW3389 pierwotnie był "ekskluzywem" dla Razera, który później został substratem PMW3391 dla Corsaira.
 
Użyte podkładki; DM Pad XXL, Steelseries Qck, Nedis Glass Mousepad.
 
Paint.
zOamqPj.png
 
Max speed.
NahRWeR.png
C3Hk3TC.png
Prawidłowe działanie na materiałowej podkładce - DM Pad, nie jest żadnym zaskoczeniem, stabilna praca na szklanej - Nedis Glasspad, jest już niespodzianką, nie sądziłem że będzie w pełni kompatybilna.
 
"Pooling rate".
Stabilność próbkowania, "Mouse Rate Checker" na stronie Zowie, traktować należy wyłącznie ostentacyjnie, bez wnikliwych testów wszelakie anomalie są niezauważalne.
Stabilne 1000Hz oraz 500Hz.
xnvJx3G.png
5lSchRe.png
"Smoothing".
PMW3389 to sensor o wbudowanym "smoothingu" powyżej 1800DPI (poniżej 2 klatki, iluzoryczna różnica, powyżej progu, do 32).
Punktem odniesienia, jest model G203 (kolor zielony) - brak "smoothingu" na każdym progu DPI.
fdN4jIo.png
iQCXBGW.png
 
LOD.
Steelseries Qck: ~1.8mm
Nedis Glasspad: ~1.8mm
DM Pad:  ~1.8mm
 
Sterowniki.
 
________________________________________________________________________________
 
Przewód - 5.5/6
Standardowy wtyk JST 2.0, przewody wewnątrz o rozmiarze AWG28.
DM1 FPS jest jednym z pierwszych modeli dostępnych w naszym kraju, w którym zrezygnowało z gumowego kabla.
Usprawnienie jest kamieniem milowym, który wyznaczył kierunek rozwoju myszy dedykowanych grom.
Jest wyczuwalny, ale nie wymaga mouse bungee czy usztywnienia.
 
DM1FPS vs DIY Paracord vs 36AWG
 
 
_______________________________________________________________________________
 
Ślizgacze - 4.5/6
Materiał: Teflon, z domieszką węgla.
Grubość: 0.6mm
Relatywnie wolne, gładkością ustępują ślizgaczom ze 100% teflonu jak Tiger Gaming - charakterystyczny, biały kolor.
Żywotność zdaje się być porównywalna.
Zaokrąglone krawędzie, wprost z pudełka mysz przesuwa się gładko, wymagają jednak niewielkiego dotarcia materiału.
Jak na fabryczny zestaw, są naprawdę miłym zaskoczeniem i nie wymagają wymiany.
zaDRCjD.jpg
_______________________________________________________________________________
 
Jakość.
Manufaktura: Motospeed
Modele produkowane (m.in.): V40 (Ninox Venator), V7 (DM2 Comfy), V16 (DM1 Pro/DM1 FPS, Nixeus Revel) - w nawiasach myszy, które bazują na projekcie Motospeed.
 
Zastosowane komponenty - 3.8/6
Krytykuję zawsze zastosowanie nieprzyjemnych i koślawych mikro-przełączników Tactile, bo zawsze dostarczają odrzucającego "feelingu", psując odbiór myszy swoją tandetnością.
Enkoder TTC dostarczający dostatecznego "feelingu", funkcjonuje poprawnie zazwyczaj 2-3 lata, nim pojawią się nieprawidłowości w jego pracy.
Wlutowywane mikro-przełączniki Huano "Blue Shell" bardzo podbudowują ocenę, w odróżnieniu od Omronów są odporniejsze na niepożądany "dwuklik", bardziej konsystentne (fluktuacja nacisku mikro-przełączników Huano, jest zdecydowanie mniejsza od mikro-przełączników Omron) oraz żywotniejsze.
Mikro-przełacznik pod rolką - Huano "Green dot" - niemalże bezproblemowy, doskwierać może jego siła potrzebna do aktywacji, w szczególności osobom o niewielkich dłoniach, bądź naciskających opuszkami palców. Żywotność wielokrotnie większa od mikro-przełączników Tactile, stosowanych w myszach Logitecha.
DPI - Tactile.
 
Budowa - 3.5/6
Nabywając mysz która jest produkowana na licencji OEM, możemy napotkać na sporą liczbę niedoróbek, nieprecyzyjnych odlewów czy nierówne spasowanie obudowy - wady, których należy być świadomym.
Mysz posiada liczne prześwity, które psują jej wygląd, jakość tworzywa jak na kategorię budżetową - akceptowalna, przypomnę tylko o fantastycznych bokach, nie spotkałem tak chwytnej faktury, nie będącej gumową powłoką.
Implementacja przycisków głównych jak i bocznych znamienna już dla nieautorskich konstrukcji, miło byłoby zobaczyć usprawnione mechanizmy.
Gdzieniegdzie odlewy nie są równe, a całość sprawia mieszane wrażenie.
GiAOBmI.jpg
 
PCB.
Lutowanie w porządku.
Gdzieniegdzie pozostałości topnika, mimo wszystko produkcja w stosunku do wcześniejszych modeli serii DM1/DM2 jest zdecydowanie usprawniona, obwody drukowane starszych konstrukcji wyglądały... źle.
M0fLB3j.jpg
6lfdkYe.jpg________________________________________________________________________________
 
Podsumowanie.
Recenzję należy odbierać z dystansem, wiele rzeczy do których mam pretensję, będą dla wielu osób nieistotne.
Mysz, cóż... wykonana jest "budżetowo", pamiętać należy jak funkcjonują chińskie fabryki.

Zainteresować zalecałbym się modelem DM6 Holey - 67g, którego komponenty są jak przystało na rok 2020 - należyte, a kształt całkiem unikalny, dodatkowo niewielka marża producenta - mysz można nabyć za ~150zł, co uważam za naprawdę dobry deal - kategoria myszy Glorious czy G-Wolves, za znacznie niższą kwotę.

Recenzja na test-gear:

 > https://bit.ly/32VFcS3

Podziękowania dla Dream Machines, za inicjatywę i dostarczenie myszy do recenzji.
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...