Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

2 godziny temu, Artok napisał:

Radeon 6800 w cenie RTXa 3080 – AMD zaorało same siebie. 

A to niby coś nowego? Od lat jest już tak, że jeżeli puszczają coś o podobnej wydajności w wysokim segmencie to zawsze było drożej niż konkurencja - patrz fury/vega. Tam fani tłumaczyli to sobie pamięciami HBM a jak tutaj sami przed sobą uzasadnią wybór nie mam pojęcia...

Link to post
Share on other sites

3070 w cenie 6800, 6800 w cenie 3080 i 6800xt, 3080 i 6800xt w cenie yyy 6900xt?

3070<+5% 6800

6800<+10%6800xt<+5%3080

 

Wszystko się pojebało. Wygrali ludzie z 2080ti za 2000-2500pln, rtx 3080 za 3300-3600pln i referentami AMD, 6800xt bardziej, 6800 mniej. 

Link to post
Share on other sites

Nie, nie ma wydajności RTX 3080. W testach gdzie masz wbudowane benchmarki i realnie brak docisku GPU na maxa (GPU usage 99% nijak ma się często do braku bottlenecka, power draw prawdę Ci powie) czy vs RTX 3080 jaki trzyma takty w okolicach +/- 1800 MHz w standardowej rasteryzacji te karty walczą. Ale jak dasz scenariusz testowy gdzie RTX 3080 trzyma około  (solidne nierefy) 2 GHz na rdzeniu vs RX 6800XT w okolicach 2.3 / 2,35 GHz to już niezależnie od rozdziałki RX 6800XT jest  za RTX 3080. Do tego wystarczy, że włączysz DXR to RX 6800 XT jest zdmuchiwany z planszy i to nawet bez DLSS. Więc tu nie ma czego porównywać absolutnie, karta mająca mniejsze możliwości, a stojąca w podobnej cenie to nie jest dobry interes. I można sobie wmawiać, że DXR nie jest istotny. Jest i to bardzo zważywszy na to, że coraz więcej gier ma implementację DXR oraz konsole nowej generacji również. Do tego coraz więcej użytkowników skarży się na problemy z niedopracowanymi sterami na RX 68xx. To nie są karty budżetowe, żeby takie kompromisy i problemy akceptować.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 3
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ale Ty masz Gosu ból dupska o te 6800XT :)

Ja gram w grę a nie jakieś testy dociskające gpu, a w grach XT ma wydajność 3080 (oczywiście, jak najbardziej, rzecz jasna bez RT)

31 minut temu, kubbak napisał:

Druga sprawa to mimo wszystko AMD...

No właśnie o to chodzi :D AMD nie może być lepsze.

 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Z jakiej racji mam mieć ból o cokolwiek? Piszę jak jest, a nie tak jak chciałbyś żeby było. Fakty są jakie są i pobożne życzenia tego nie zmienią. RX 6800 XT jest kartą mniej wydajną od RTX 3080 i takie są realia. Nie oznacza to, że są to złe karty. Niemniej stoją w podobnej cenie co Ampere przy czym mają mniejsze możliwości niż RTX 3080 i z tym nie ma co nawet dyskutować :)

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

I ja paradoksalnie (bo nie brałem kart AMD pod uwagę) poważnie się zastanawiam, czy jeżeli w piątek pojawią się w dobrej cenie 5700x (bo to chyba jedyne karty z segmentu gdzie nie trzeba się wielce obawiać o wydajność w FHD które są realnie dostępne w większych ilościach)  czy nie przytulić jakiejś sensownej wersji gdyby była okazja np na nitro+. Trudno mi się przełamać, mając świadomość, że teoretycznie kiedyś te 3070 po 2500-2600 będą w końcu dostępne, oraz przez to, że niektórzy mimo wszystko mocno narzekali na sterowniki, ale bądź co bądź 5700x za 1600-1800pln byłaby dla mnie, jako osoby która dużo nie gra zdroworozsądkowym wyborem do FHD. Bo mimo wszystko 2900 za 3070 to ponad 1000pln więcej, a jeszcze trzeba na nią polować jak filmowcy BBC na jakiś wymierający gatunek w dżungli - tj mieć ogromnego farta, że przypadkiem się trafi, albo masę cierpliwości. 

 

Obawiam się tylko, bym nie skończył jak @kubbak z problemem, utwierdzony w tym, że nie warto było się babrać z produktem czerwonych :) Szczególnie, że u mnie możliwości zwrotu raczej nie będzie.

Edytowane przez wojciechu15
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
37 minut temu, EH_Gosu napisał:

Z jakiej racji mam mieć ból o cokolwiek? Piszę jak jest, a nie tak jak chciałbyś żeby było. 

 

No ja nie wiem właśnie z jakiej racji ale przynajmniej co strona uświadamiasz nas tutaj ze AMD to lipa.

Jasne, że AMD wciąż odstaje i jasne, że powinno być tańsze. I jasne, że za 4600 kupiłbym NV a nie AMD - nawet od Szafira.

Ale generalnie różnice są na prawdę minimalne, nie to co 5700xt vs 2080TI.

Gram w RDR2 lub DOOM na 6800XT w 3440xz1440 i mam to samo co miałbym na 3080.

A zapłaciłem znacznie mniej za referenta niż zapłaciłbym dziś za NV.

O tym mówię.    

13 minut temu, wojciechu15 napisał:

... czy jeżeli w piątek pojawią się w dobrej cenie 5700x (bo to chyba jedyne karty z segmentu gdzie nie trzeba się wielce obawiać o wydajność w FHD które są realnie dostępne w większych ilościach)  czy nie przytulić jakiejś sensownej wersji gdyby była okazja np na nitro+. 

Obawiam się tylko, bym nie skończył jak @kubbak z problemem, utwierdzony w tym, że nie warto było się babrać z produktem czerwonych :) Szczególnie, że u mnie możliwości zwrotu raczej nie będzie.

Właśnie wystawiam swojego Szafirka Pulse 5700XT kupionego w lutym 2020 na sprzedaż.

Służył mi na przeczekanie po sprzedaniu 2080TI. Jakbyś nie pogardził używką to chętnie sprzedam.

Siedziałem na nim prawie rok, nigdy nie miałem problemów ze sterownikami czy jakimikolwiek innymi problemami ale też nie robiłem żadnych UV czy OC.

To między innymi dlatego w obecnej sytuacji postawiłem znowu na AMD, tym bardziej, że udało się kupić referenta w normalnej cenie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moore's Law is Dead twierdzi, że jeden z dystrybutorów mu powiedział, że większość 6800 (nie-XT) od AIB ma MSRP (na bazie tego za ile mu sprzedają) w okolicach 700$, a XT 800$. Nie 579 i 649, 700 i 800... To co się dziwimy cenami jakie widzimy...

 

Edytowane przez mirai99
Link to post
Share on other sites

@kOzik

Polemizowałbym czy gdziekolwiek pisałem, że AMD to lipa tak jak twierdzisz. Karty RX 6800XT mają mniejsze możliwości, mniejszą wydajność nawet bez DXR względem RTX 3080 i to jest po prostu fakt, gdyby było inaczej to byłoby, ale nie jest. Zapłaciłeś owszem mniej, ale również mniej otrzymujesz i nie masz tego samego tak jak twierdzisz (to jest typowy mit sprzętowy, płacę mniej i mam to samo) - to żadna filozofia. Rozumiem, że można być fanem marki, ale patrz na temat obiektywnie, a nie przez pryzmat jedynie wiary bez pokrycia w rzeczywistości ;) Także pozytywnie, że masz radochę niech Ci sprzęt sprawia frajdę, niemniej trzymaj się faktów, a nie wygodnego przekonania które sobie przyjąłeś. Sprawność energetyczna w RX 60xx stoi na bardzo wysokim poziomie (na tym polu na wyższym od Ampere), wydajność w standardowej rasteryzacji jest konkurencyjna to również fakt (przy czym nadal RTX 3080 jest te kilka procent wydajniejszy), wydajność w DXR dzieli przepaść, a włączenie DLSS ową przepaść jeszcze pogłębia. I to są fakty odnośnie sprzętowych realiów. Skupiajmy się więc na faktach, a nie zbędnych  "moja racja jest mojsza, niż twojsza" bo nie w tym rzecz. Mnie nie interesuje znaczek tylko wydajność i możliwości sprzętu i przez ten pryzmat na sprzęt patrzę i go oceniam. Przykładowo od kilku dni bawię się R5 5600X i jestem zachwycony tym prockiem w kontekście tego jak sprawnie potrafi po dodatkowych kalibracjach  napędzić topowe GPU i to pomimo tego, że mi się sztuka kasztan trafiła w kwestii potencjału OC, ale i tak skubaniec daję radę elegancko - więc oceniam go obiektywnie wedle rzeczywistości. Mam nadzieję, że teraz zrozumiałeś w czym rzecz :) Pozdrawiam.

 

Link to post
Share on other sites

Proshop podaje dostępności na premierę BigNavi (magazyn centralny, Dania):

https://www.proshop.se/AMD-Radeon-RX-6000-Series-overview

 

6800: 50 szt TOTAL dostali do tej pory (referenty i autorskie)

6800XT: 519 szt  -- || --

 

W Szwecji ŻADEN sklep nie miał choćby jednej sztuki na premierę, bo podobno duży dostawca na region Europa w ostatniej chwili przekierował pierwszą dostawę na inny rynek [PLOTKA]. 

Z ciekawszych informacji to jestem w głębokim szoku, bo o ile przy 5700XT pojedynek Nitro+ vs RedDevil to była bardzo wyrównana walka, bez zwycięzcy, tak przy 6800XT po prostu PowerColor dowalił do pieca ostro :evil:

https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6800-xt-red-devil/31.html

jiUHhTr.png

Niższa temperatura podczas obciążenia zarówno na rdzeniu jak i Hotspocie przy tej samej głośności - a RedDevil kręci wentylami o 360 RPM wolniej. Dla mnie tj nokaut! 

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, EH_Gosu napisał:

R5 5600X i jestem zachwycony tym prockiem w kontekście tego jak sprawnie potrafi po dodatkowych kalibracjach  napędzić topowe GPU i to pomimo tego, że mi się sztuka kasztan trafiła w kwestii potencjału OC

Z ciekawości, co dla Ciebie oznacza kasztana?

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, ernorator napisał:

Xt ma wydajność 3080 więc nie wiem czemu miała by być tańsza. 

Bo nie ma DLSS, jest ~45% słabsza w RT ;) 

Patrząc przez pryzmat tego co się dzieje na rynku kart graficznych kupno RTX2070S za 1200zł to był strzał w dziesiątkę. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites
55 minut temu, r1023 napisał:

 

na zimę jak znalazł ;)

No właśnie średnio z tą zima... "Mroźna" Skandynawia, koniec listopada, 6. rano wychodzę do pracy a na termometrze +9°C. Normalnie bym pomyślał "zacnie, nie trzeba szukać futra z norek w szafie" tyle że takie temperatury utrzymują się od połowy września... 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...