Skocz do zawartości

ADATA SX8200 Pro vs Samsung 970 Evo - warto dopłacać?


Recommended Posts

Witajcie.

 

Myślę intensywnie na tym, aby wreszcie wymienić mojego dwuletniego SSD Crucial MX500 500 GB na coś większego (a przy tym szybszego). Nie chcę nabywać tu jakiegoś potwora, bo mój PC nie należy do najszybszych (i5 7600K, GTX 1060 6GB, 16 GB RAM). Jednocześnie też w ciągu nadchodzących 2 lat planuję kupić nową specyfikację, a więc i pewnie sięgnę po nowy SSD.

 

Otóż jak myślicie: warto dopłacać w takim wypadku do 970 Evo, czy wystarczy tu SX8200 Pro? Dysk ma mieć pojemność 1 TB, a docelowa jego funkcjonalność to oczywiście system wraz z aplikacjami użytkowymi + kilka współczesnych gier (Modern Warfare, Cold War, BF V).

 

Niby różnica w cenie niewielka (około 60-80 zł w normalnych sklepach), ale nie wiem czy jest sens nawet tyle dopłacać.

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

 

 

MZ-V7S1T0BW

Ten dysk jest wyraźnie droższy od obu i nie wchodzi w rachubę.

 

 

 

Po co wymieniać? Lepiej dokupić 1TB i zostawić tego Cruciala.

Obecny dysk Crucial jest na SATA, a ja chciałbym przeskoczyć na NVMe. Poza tym nie mam pomysłu jak wykorzystać obecny dysk po zakupie nowego. Cruciala zawsze mogę sprzedać nawet za 200 zł, bo wciąż na gwarancji, a TBW wynosi kilka procent.

Link to post
Share on other sites

 

 

Poza tym nie mam pomysłu jak wykorzystać obecny dysk po zakupie nowego.

 

Jeśli wystarczy Ci ten 1TB pojemności to sprzedawaj stary, ale z doświadczenia; przestrzeni dyskowej nigdy mało ;)

A jeśli chodzi o wydajność w typowych zastosowaniach (uruchomianie systemu czy gier) to różnice SSD vs M2 są znikome.

Link to post
Share on other sites

 

 

przestrzeni dyskowej nigdy mało

Jasne, dlatego w komputerze mam też dwa "talerzowce" 2+1 TB ;)

 

 

 

różnice SSD vs M2 są znikome

Zgadza się. Lecz wciąż nie pozwala mi to odpowiedź zamieszczoną w tytule tematu :)

 

 

 

A wiesz, że "stary" SSD można przenieść do nowego kompa i nawet złącze będzie pasować?

Ejjj... złośliwości proszę na bok ;) Bardziej chodziło mi o to, że być może PCI-E 4.0 będzie miało sens.

Link to post
Share on other sites
Bardziej chodziło mi o to, że być może PCI-E 4.0 będzie miało sens

W tej chwili warto mieć 4.0, bo:

http://forum.benchmark.pl/topic/295407-komputer-do-gier-15-tys/?p=2716121

 

A w przyszłości? Będzie identycznie.

 

Że co? Że będą szybsze SSD pod 4.0? Będzie można podniecać się cyferkami w benchmarkach? Dla lubiących podniety jak najbardziej. Dla osób praktycznych, różnice będą nie do zauważenia.

 

Edit: literówka.

 

Edit2

Samsungi to topowe SSD. W praktyce nie zauważysz różnicy w stosunku do Adaty, bo niby jak? Ja w domu mam tylko Samsungi i to Pro na dodatek, bo tak lubię.

Edytowane przez wodego
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

W rocznym PC padł  1TB dysk ADATA SX8200 Pro i idzie na gwarancję.

Chciałbym kupić cos niezawodnego- czy Samsunng EVO PLUs 1TB będzie słusznym wyborem (do którego niestety będę musiał dopłacić, bo jest droższy od ADATy)?

 

Będzie na nim system i gry- czy tak jak dotychczas podzielić na 2 partycje (System+gry) i Dane, czy rozegrać to inaczej?

Dzięki..

Link to post
Share on other sites

Samsung nie robi słabych SSD tak jak inni producenci. Robi tylko dobre modele. A że dobre modele kosztują więcej, to coś dziwnego?

 

Np. Crucial robi słabszy model BX500 i lepszy model MX500 (sata). Inni producenci tak samo. A Samsung robi po jednym modelu, bo po co robić słabsze modele jak można tylko dobre?

 

Partycje każdy robi według uznania. Dla "praktyczności" lepiej je mieć.

Link to post
Share on other sites

 

 

Już nie możesz tak mówić, bo wyszedł 980 PRO na TLC...

Przypuszczałem, że to ktoś przytoczy :) Nie chciało mi się aż tak wchodzić w szczegóły, bo autor pytał o Evo.

 

przez to że nie ma słabego - mam na myśli to, że w dyskach sata na TLC np. nie ma innego słabszego modelu, jak to mają w ofercie inne firmy. Podałem wyżej przykład Cruciala. Z dysków 2,5" Crucial ma dwa modele: słabszy i lepszy, a samsung ma tylko jeden w obrębie tej samej klasy (kości).

 

I uwaga, też się nie czepiać, że jest Evo i Evo+ :)

Link to post
Share on other sites

Nikt nie broni ADATA SX8200 Pro, a akurat w kategorii cena/wydajność to jest lepsza od 970 Evo. Rożnicy w wydajności w normalnych zastosowaniach nie zauważymy, gwarancja minimalnie lepsza dla ADATA, i pieniążki zostają w kieszeni:)

5 lat albo 600 TB TBW - samsung

5 lat albo 640 tb TBW - ADATA

 

W sumie widzę że różnica w cenie się zmniejszyła od kiedy kupowałem, 25 zł więcej to bym chyba też dopłacił:), ale już 60-80 to nie

Link to post
Share on other sites

Mając do wydania kwotę max 800- 900 zł, który konkretnie model Samsunga powinienem kupić? Ten?

 

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus, 1 TB, M.2, PCIe NVMe 3.0 x4 

 

 

Przeznaczenie system+ gry + dane - będzie to jedyny dysk na chwilę obecną..

Komputer to Ryzen 5-3600 na płycie Tomahawk max i Rtx2070 super, jeśli ma to jakieś znaczenie...

Pozdrawiam...

 

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

@@wrobel_krk, obecnie jest 50zł różnicy między 1TB wersjami (550 vs 600zł). Ja bym tam przy takiej różnicy szedł w samsunga, bo ma lepszy kontroler i żywotniejsze kostki (mam na myśli realną żywotność), no i lepiej trzyma wartość. 

 

gwarancja minimalnie lepsza dla ADATA

40TBW więcej (czyli prawie porównywalne), ale z drugiej strony mamy gwarancje samsunga vs adaty. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cenowo faktycznie wychodzi 200 zł różnicy- jeśli model Plus nie jest bardziej niezawodny, to wydajność starej wersji mi wystarczy...

 

P.S czy przejmować się wysokimi temperaturami, o których można przeczytac? Ludzie piszą, iż inwestują w jakieś dodatkowe radiatory- nie bardzo chciałbym się w to bawić...

Jeden dysk mi właśnie padł, nie chciałbym, żeby kolejny również to uczynił...

Link to post
Share on other sites

Nie warto.. kupilem 970 evo plus 1tb i w porownaniu do Cruciala MX100 z odczytem i zapisem teoretycznie 5-6 krotnie mniejszym, duzej roznicy w dzialaniu komputera nie odczuwam. Ok, dane przenosza sie szybciej, ale ja pliki danych pow. 30GB to przenosze raz na rok i w sumie czuje sie troche zrobiony w konia, tj. dalem sie poniesc cyferkom i marketingowi


ogolnie polecalbym ci jakis tanszy dysk bo naprawde szkoda kasy

Link to post
Share on other sites

Tak to prawda że w codziennym użytkowaniu nie ma różnicy czy sata czy nvme, chyba że wejdzie w życie GPU Accelerated Storage to wtedy także w grach będzie różnica między SSD sata a nvme, po za tym dyski sata nie są dużo tańsze niż te szybsze, dlatego jak już się składa nowy zestaw czy kupuje nowy dysk to lepiej brać te szybkie.

 

Jak już masz dysk sata i nie brakuje Ci GB to wtedy nie ma sensu wymieniać na szybszy.

Link to post
Share on other sites
Tak to prawda że w codziennym użytkowaniu nie ma różnicy czy sata czy nvme,

Ale ludzie wybierają SSD według benchmarków. To tak jak by z dwóch modeli samochodów wybrać ten, który ma większą maksymalną prędkość.

- Kupiłem ten samochód, bo producent podaje maksymalną prędkość 210km/h. Ten drugi samochód miał 194km/h, więc wybór był oczywisty. Będę nim jeździł 3 kilometry do sklepu przez miasto.

 

A że w mieście jest ograniczenie 50/h, to kto na to patrzy? Liczy się prędkość maksymalna.

 

Jest całe mnóstwo zapytań "jaki dysk NVMe pod gry?"

- chcem szybki dysk, żeby gry szybko chodziły,

- żeby windows szybko chodził, więc sata odpada".

 

Dyski NVMe robią robotę w zastosowaniach, gdzie jest duże obciążenie operacjami we/wy, gdzie jest dużo operacji na plikach, a nie przy przeglądaniu neta.

Edytowane przez wodego
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...