Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Posiadam dysk SSD ADATASU800 128GB.

Zauważyłem spadek wydajności dysku. System uruchamia się nawet 70 sekund.

Poniżej screeeny:

https://zapodaj.net/5881ee600d558.jpg.html
https://zapodaj.net/c8f471308c2f7.jpg.html

Pamiętam, że jak kupiłem ten dysk to system startował w ~30 sekund a teraz to szybciej na HDD zapewne bedzie. Można to jakoś naprawić?

Edytowane przez HaseoSaber

SMART wyglada w porzadku chociaz jest duzo parametrow ktorych CrystalDiskinfo nie rozpoznaje.

Tansze dyski SSD maja to do siebie ze przy duzym zapelnieniu powyzej 50 %  potrafia mocno zwolnic.ile masz tam wolnego miejsca ?

Masz tam jakies oprogramowanie producenta do optymalizacji dysku ?

A co nie powinno się robić partycji przy SSD?

Nie płyną z tego żadne korzyści. Robiło się tak dla HDD by optymalizować wydajność (defragmentacja).

A w przypadku małej pojemności problematyczne przy aktualizacjach systemu. 120GB to tak średnio teraz.

Edytowane przez CrisPell

Nie płyną z tego żadne korzyści.

Płyną, płyną...

Partycje na dysku, to wygoda w robieniu backupu. Na jednej partycji system, na innej programy, na jeszcze innej przykładowo filmy... gry. Komputer się "zepsuł" - przywracasz tylko partycje z systemem. Zamiast jednego backupu 500GB masz 1-2 małe backupy, bo gry są bezwartościowymi danymi (instalujesz od nowa wraz z save).

• Popieram 1

bo gry są bezwartościowymi danymi (instalujesz od nowa wraz z save).

Ta... nie ma nic fajniejszego niż pociągnięcie 250GB (kilka gier spokojnie dziś tyle waży) z Steam/innej platformy. Z moim netem to kilka bitych dni ściągania. Chyba że się ma światłowód....

Każdy wybiera rozwiązanie pod siebie. Masz wolny internet, to robisz backup gier, przecież nie ma jednej jedynie słusznej drogi. Ktoś jest przeciwnikiem partycjonowania, to nie robi partycji. Wszelkie za i przeciw, to jedynie kwestia dostosowania pod swoje potrzeby.

Sprawdź sobie czy to narzędzie coś więcej nie powie: https://www.adata.com/us/ss/software-6/

Nie ma znaczenia, że nie ma dedykowanych pod ten sprzęt sterowników. System korzysta z tych, które ma dostępne w swojej bazie.

Edytowane przez CrisPell

Zrobiłem optymalizację za pomocą tego programu i nic to nie dało:

https://zapodaj.net/5122a9a5c3636.jpg.html

Dziś ma mi przyjść drugi dysk taki sam tylko 256 GB, zobaczę jakie tam będą prędkości, bo może cś z tym dyskiem jest nie tak?

Dobra aktualizacja:

Zainstalowałem na nowo w7 wraz ze sterami - zero poprawy.

Zainstalowałem na nowo w10 wraz z aktualizacjami - zero poprawy.

Dodałem nowy dysk taki sam tylko 256 GB i przy teście mam po 530MB/s

Więc teraz czy to możliwe aby świeży system tak zjechał dysk zapisem i mam tylko 130MB/s w teście albo coś jest nie tak z dyskiem.

Edytowane przez HaseoSaber

ale wiesz, że dopiero po Secure Erase (usuwa wszystkie pliki na całym SSD) odzyska pełną prędkość, prawda? 
Inaczej to nigdy nie wiesz, czy TRIM, lub GC działają prawidłowo.  

Ps. nie czytałem jeszcze całego tematu (tylko ostatni post), może jak będę mieć chwilę w weekend, to przeczytam.  

Wyjmij baterię na płycie głównej, może to pomorze, ja bym go wyzerował, zawsze jak robiłem instalacje dysku to robię pierw na nim Secure Erase https://www.youtube.com/watch?v=rpp9ECG6qCs czyli czyścisz go i zapisujesz zerami, wraca mu optymalność, czasem nawet może lepsze mieć prędkości lub po kupnie i instalacji za 1 razem bez stosowania tego, ale rób to tylko jak instalujesz za którymś razem system, za 1 razem nie rób tego, tak małego dysku nie dzieli się na partycje tym bardziej jak to jest ssd. 

A teraz opisz dokładnie w czym przeszkadzają partycje na SSD. Podziel się swoimi odkryciami.

Przy takiej pojemności we wszystkim. A patrząc jak ma rozłożone to Windows bankowo ma problemy sprawnie przeprowadzać aktualizacje, bo musi się posiłkować kompresją.

Edytowane przez CrisPell
Wyjmij baterię na płycie głównej, może to pomorze, ja bym go wyzerował, zawsze jak robiłem instalacje dysku to robię pierw na nim Secure Erase
czyli czyścisz go i zapisujesz zerami, wraca mu optymalność, czasem nawet może lepsze mieć prędkości lub po kupnie i instalacji za 1 razem bez stosowania tego, ale rób to tylko jak instalujesz za którymś razem system, za 1 razem nie rób tego, tak małego dysku nie dzieli się na partycje tym bardziej jak to jest ssd.

Zerowanie i SE to różne rzeczy. Oraz stan pusty dla NAND to 1, czyli SE usuwając dane ( bo nic zapisywane nie jest ) zmienia wszystkie wartości na stan pusty, czyli 1.

Ps. Ej a Wy wiecie że partycje można montować jako folder, prawda...

a folder mapować jako partycje...

Co do aktualizacji, to Windows 10 poprosi aby podłączyć USB o określonej pojemności, jak miejsca mu braknie.