Skocz do zawartości

B550m ds3h, Regnum RG6V TG - dodatkowe wentylatory


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez sznib,

Recommended Posts

Hej

 

Mam prośbę o podpowiedź, czy do wyżej wspomnianej płyty głównej (b550m ds3h) mogę dokupić dodatkowe wentylatory? Nie rozumiem troszkę jak wygląda ich podpinanie. Fabrycznie do obudowy regnum rg6v są wbudowane 4 wentylatory (3 z przodu wprowadzające i 1 z tyłu wyprowadzający powietrze). Chciałbym dokupić jeszcze 2 na górę obudowy. Płyta główna ma 2 gniazda sys_fan. Czy będę mógł dorzucić jeszcze 2 dodatkowe wentylatory? Czy może jedno gniazdo na płycie to 1 wentylator i nie obsłużę nawet tych 4 fabrycznych?

Link to post
Share on other sites

Odświeżam temat. Zmieniłem płytę na ASRock b550m pro4. Ma ona 4 wyjścia fan, ja posiadam 6 wentylatorów. Czy jak podłączę 4 z nich do kontrolera w obudowie, a pozostałe 2 bezpośrednio do płyty, to będzie ok? Czy można podłączać je bezpośrednio do płyty? Przepraszam, jeśli pytanie wyda się niektórym trywialne, aczkolwiek jestem w tych sprawach dość 'zielony'


 

Edytowane przez woj776
Link to post
Share on other sites

Jeszcze dla upewnienia - nie chciałbym niczego spalić / zepsuć, skoro mogę dopytać. Wentylatory fabryczne w obudowie to wentylatory 3-pinowe. Ja dokupiłem 2 wentylatory 4-pinowe. Wentylatory 3-pinowe, jak wspominałem wyżej, są podpięte pod rozgałęziacz w obudowie (ma on max 4 miejsca). Producent obudowy zabrania w instrukcji podłączania wentylatorów 3 i 4-pinowych do rozgałęziacza jednocześnie (wszystkie muszą być tego samego rodzaju). Czy można zatem do płyty podłączyć rozgałęziacz z czterema wentylatorami 3-pinowymi bez PWM i oddzielnie 2 wentylatory 4-pinowe (PWM) - pojedynczo bezpośrednio do płyty?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Można. Do wejścia na płycie na rozgałęziaczu mogą być wentylatory jednego typu, bo 3pinowe sterowane są zmanią napięcia, a 4pinowe mają stałe napięcie a prędkość sterowana jest sygnałem PWM. Na raz się nie da.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...