Skocz do zawartości

Karta graficzna dla 3440x1440. Stary komputer.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez pongo,

Recommended Posts

Witam. 

Mam stary komp:

Intel Core i5-2310 2,9GHz

16 GB RAM

płyta główna Medionpc MS-7728 (badziew) ma złącze PCI express x16

Radeon HD 6800 series

SSD 512GB

Zasilacz 600W

 

Zepsuł się monitor (jeszcze starszy :)) i czas na modernizację. Z myślą o edycji wideo (Sony Vegas 17) i grafice (Blender) kupiłem monitor Dell Alienware AW3420DW 3440x1440 21:9 (oficjalnie wspiera G-SYNC ale podobno współpracuje także z FreeSync). Trochę grywam.

Planowałem kompletną modernizację sprzętu ale nie dogadałem się w domu i wygląda na to że gdy kupię porządne części to będę musiał się z nimi wyprowadzić :). Myślałem o podzespołach z wątku http://forum.benchmark.pl/topic/295363-kompuer-do-pracy-cad-grafika-monta%C5%BC-film%C3%B3w/

ale obecnie myślę o zmianie tylko karty graficznej. Modernizację mógłbym dokończyć np. na przełomie 2020/2021. Czy jest sens kupować polecaną kartę Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB GDDR? Wiem że procesor będzie ją ograniczał. Czy może na kilka miesięcy kupić coś taniego, używanego? Co?

Edytowane przez pongo
Link to post
Share on other sites

Czytałem że taka grafa wystarczy. Ale skoro mam ją w pełni wykorzystać za kilka miesięcy (w najgorszym przypadku wiosna/lato 2021) to może coś używanego wrzucić? Za kilka miesięcy ceny spadną, może za te pieniądze kupię lepszą kartę?

Link to post
Share on other sites

Jeśli do blendera do renderowania na gpu to bdb. wybór, procesor będziesz mógł przecież wymienić po jakimś czasie na lepszy. Natomiast jeśli chodzi o samą prace w blenderze (np. rzeźbienie) to nie ma różnicy dużej pomiędzy nowszym, a starszym procesorem (nie licząc renderowania na cpu). Jestem ciekaw jak grafik odnajduję się  na zakrzywionym monitorze? Myślałem, że takie cacko to jedynie dla programistów i graczy :D

Link to post
Share on other sites

Myślałem długo jaki monitor wybrać. Myślę że do edycji wideo 21:9 będzie fajny. A zakrzywienie? Podobno można się przyzwyczaić. Chyba jest przydatne przy ekranie o szerokości powyżej 80cm. Poza tym ten model ma R1900 - małe zakrzywienie. :)


Zamówiłem GTX 1660 Super.

Otwieram temat po zamknięciu. Nie uruchamia się. Komp zatrzymuje się na Biosie. Ta płyta główna to koszmarny badziew. Trzeba się nagimnastykować aby coś w Biosie przestawić - nie przyjmuje poleceń Enterem, trzeba "skakać" po menu biosu. Bateryjka w porządku - mierzyłem 3,09V. Wyjęcie baterii czyli reset nie pomogło. USB3 z przodu działa kiedy chce. Odłaczanie dysku SSD i DVD nic nie daje. Nie mogę wejść do Biosu (raz się udało - ustawienia bootowania w porządku). F8 - wybór dysku bootującego nie działa. Ze starą kartą działa.

Drugi komp mam jeszcze starszy, ma inną wtyczkę 8-pin w zasilaczu, nie mogę podłączyć na próbę. Mogę kupić przejściówkę do zasilania ale tam jest Athlon II X4 620 :))). Chyba czeka mnie jednak gruntowna modernizacja kompa... 

Jakieś sugestie?

Edytowane przez pongo
Link to post
Share on other sites

Medion zablokował używanie nowszych kart w swoim biosie. Żeby to obejść musisz własnoręcznie zmodyfikować wsad dodając obsługę kart z biosem EFI. Poszukaj tutoriali w google. Na pewno coś znajdziesz o ile nie boisz się takich zabiegów. 

Tutaj coś znalazłem:

https://www.bios-mods.com/forum/Thread-REQUEST-Bios-Mod-for-MS-7728-2-0-OEM-Medion-PC?page=2

ale autor zmienia bios 208, ja mam 206. Nie mogę znaleźć upgrade do 208. Szukam dalej. Dziękuję za wskazówkę.

Link to post
Share on other sites

Dzięki. Nie zauważyłem. To chyba ostatnia wersja. Ale z tego co wyczytałem wynika że nie było oryginalnego biosu z obsługą nowych kart graficznych. 

Zrobiłem upgrade do wersji 209. Nie pomogło (zgodnie z przewidywaniami). Metoda którą podaję powyżej z forum bios-mods.com nie pomogła. Jest tak samo. Zatrzymuje się na pierwszej planszy biosu "naciśnij Del lub F8..." i nic nie mogę zrobić. Zrobię to jeszcze raz, może inną wersję Biosu zmodyfikować...

Ale dobrze że grat działa chociaż ze starą kartą :)))

 

Edycja: w opisie była nieścisłość. "Legacy ROM" trzeba ustawić w obu kolumnach - nie tak jak na obrazku!!!

Działa. dziwaczna rozdziałka ale zaraz wgram stery!

Edytowane przez pongo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...