Skocz do zawartości

Kompuer do pracy (CAD + grafika + montaż filmów)


Recommended Posts

Cześć,


 


Bardzo proszę o pomoc w doborze komputera.


  • Zastosowanie komputera: Praca - programy AutoCAD (w tym 3D), Instalsoft 5.0, Adobe Photoshop, Adobe Premiere, DaVinci Resolve, OBS Studio.
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 5000 zł (plus / minus)
  • Których części potrzebujesz: Wszystko z wyjątkiem zasilacza (jeżeli obecny będzie ok), myszki i klawiatury
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt: Myślę, że tak, chociaż wszystko w granicach rozsądku...  ;)
  • Specjalne wymagania: brak
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera: zasilacz Corsair RM650X (zasilacz mam kompletnie nowy, po reklamacji dostałem nową sztukę i cały czas leży w pudełku nieotwarty - jeżeli się nada do zestawu do super, jak nie to trzeba będzie coś kupić)
  • Własna propozycja zestawu: https://www.morele.net/inventory/info/b3bff331/

Kilka razy korzystałem z Waszej pomocy i byłem mega zadowolony, dlatego też chciałbym ponownie poprosić Was o pomoc. :)


 


W sprawie złożonego zestawu - nie wiem czy taka karta graficzna ma w ogóle sens czy wystarczy mi coś tańszego? Również nie mam w ogóle rozeznania w sprawie RAM'u - dodałem go kierując się opiniami.


 


Ogólnie jeżeli uważacie, że coś można wymienić lub mój zestaw w ogóle jest bez sensu to jestem otwarty na wszelkie opinie. :)


 


Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc oraz propozycje!  :)


Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites

*gtx 1660 i 6 gb vram do grafiki jak najbardziej ( sam jestem grafikiem i mam taką samą karte - jest cicha i wydajna)

*jeśli chodzi o monitor to polecałbym albo konfiguracje 1 duży lg 21:9 lub 2 mniejsze choćby Dell P2419H - płacisz 100 zł więcej, a masz pivot, regulacje w poziomie, pionie, obrót, display port kabel w zestawie (ta karta ma 3 DP i 1 hdmi)

*dysk ssd polecam 512 gb i najlepiej nie sata 3, a m2

reszta chyba ok

Link to post
Share on other sites

Ten 9600K nie bardzo ma tutaj sens szczególnie patrząc na pracę z video. Do modelowania, projektowania 3D czy pracy w 2D bajka ale i tak nie wiem czy brał mając i5 10400 w niższej cenie gdzie jednak jest 6/12 z i tak bardzo wysoki zegarem w trybie turbo. Boli też trochę konfiguracja SSD po zabawę z video. Na SSD 256 + HDD1TB szału nie będzie pomijając nawet fakt, że w cenie tego IRDM masz dyski na NVME. 

 

https://proline.pl/koszyk/b0ff5d91

 

CPU 6/12 z iGPU i quicksync

SSD 256 GB system i soft, SSD 1TB surowy materiał + ewe zapis, HDD magazyn + ewe zapis. 

32 GB DDR4 w kościach 4 x 8GB

 

Dobijając budżet, zmiana GPU na RTX 2060 pod Mercury Engine. 

Inna opcja, lepszy monitor. Jeszcze lepszy monitor, zejście do 16 GBDDR i rozbudowa za jakiś czas. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki xfire25 i kajtek. za fachowe rady. :)

 

Kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że warto Was pytać o sprzęt. :)

 

Ok, a gdyby wprowadzić kilka modyfikacji do zestawu, który podał kajtek.

 

https://proline.pl/?fn=koszyk&odbior=online

 

W skrócie:

  • Zamiana 10400 na 10600K (tutaj zostaje pytanie jaka płyta główna).
  • Jeden dysk talerzowy 1 TB w zupełności mi wystarczy na dane. Dodatkowo dwa dyski SSD zgodnie z Waszymi radami zostawiłem.
  • Usunąłem obudowę - zapomniałem napisać - zależy mi, żeby wejścia do potów USB były od strony frontu lub pod skosem (ale nie w górnej pokrywie)
  • W sprawie monitora - słuszna owaga xfire25 odnośnie pivotu, ale na nim mi akurat nie zależy. :)

Co o tym myślicie?

 

Lepszą kartę graficzną, tj. pokroju RTX 2060 bym sobie darował - za duża różnica w cenie, a wydaje mi się, że jej i tak nie wykorzystam. Ewentualnie można byłoby zejść teraz faktycznie do 16 GB RAM i później dokupić dodatkowe 2 kości (aby dobić do 32 GB RAM), ale to kosztem innych podzespołów (np. procesora 10600K). :)

 

Mam też pytanie odnośnie chłodzenie Gelid Phantom. Intel i5 10 generacji ma podstawkę LGA1200, w opisie chłodzenie nie widzę, żeby była ona obsługiwana (tylko Socket 775, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066, 1150 i 1151) więc czy będzie ono na pewno ok?

 

Z góry dzięki! :)


Ajj... jeszcze raz podaję link do koszyka po zmianach - nie zauważyłem, że w ostatniej wiadomości wkleiłem złego linka: https://proline.pl/koszyk/da0ce4ea .

 

W tym momencie wychodzi 4224,00 zł z i5 10600K. Pasuje jeszcze dobrać płytę główną, obudowę i zostaje pytanie o to chłodzenie - czy da radę pod Socket 1200.

Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites

Xfire25 - właśnie też zwróciłem na to uwagę. W razie czego można dokupić śledzia pod PCI ze złączem M2. :)

 

Niemniej jednak, żeby ewentualnie zjechać z ceną to faktycznie można byłoby na razie zrezygnować z SSD 512 GB i podnieść RAM do 32 GB od razu. Wtedy zrobiłaby się kwota 3878,00 zł (do dołożenia płyta główna + obudowa i pytanie o chłodzenie). Tym bardziej, że posiadam używany dysk SSD 512 GB SSD Crucial 512 GB 2.5'' SATA III (CT512MX100SSD1), więc w razie czego, na potrzeby montażu filmów mógłbym na razie jego użyć (i tak będzie szybszy niż talerzowy).

 

Obudowa np. Obudowa be quiet! Pure Base 600 Czarna z oknem (BGW21) za 389 zł.

 

Cały zestaw wychodzi teraz 4267,00 zł: https://proline.pl/koszyk/25de0bea . Do dołożenia płyta główna.

 

Pytanie - co o tym myślicie, jaka płyta główna i czy faktycznie to chłodzenie będzie ok dla Socketu 1200?

 

Z góry dzięki! :)

Edytowane przez cuube
Link to post
Share on other sites

Mobasa daj Z490 Tomahawk czy coś podobnego. 
Chłodzenie będzie pasować, ten sam rozstaw cały czas. 

Obudowa mi trochę nie pasuje. Okno bez piwnicy na PSU, kiepsko.

Jakby była Pure Base 500 albo Enthoo Pro, Meshify C itp. 

 

Osobiście nie wiem czy nei zrezygnowałbym z tego OC 10600K na rzecz i7 10700. Masz CPU 8/16 pod video a do CAD i tak masz wysokie taktowanie 4.6 GHz. 

 

https://proline.pl/koszyk/acb7ab2e

Link to post
Share on other sites

Ok, wszystko jasne - obudowa w takim razie zmieniona zgodnie z sugestią Kajtka.

 

Procesor wolałbym z K i raczej wezmę i5 10600K, ze względu na ten OC. :)

 

Ramy tak jak napisał 3ndurek - 2 x 16 GB (w dwóch kościach).

 

W takim razie w tym lub w przyszłym tygodniu pójdzie zamówienie.

 

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc! :)

Link to post
Share on other sites

Hej, jeszcze dwa, szybkie pytanie w sprawie obudowy i płyty, o których pisał Kajtek.

 

Obudowa - mając do wyboru Pure Base 500 Window oraz tą z koszyka, tzn. Phanteks Enthoo Pro M Black Tempered Glass Window, którą brać?

 

Płyta główna - czy ta płyta, o której wspominałeś, czyli MSI MAG Z490 TOMAHAWK jest dużo lepsza w stosunku do tej z koszyka, tj. MSI Z490-A PRO DDR4 s.1200? Mowa o OC procesora i5. :)

 

Z góry dzięki i myślę, że już więcej nie będę zawracał głowy! :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Pure Base 500 Window oraz tą z koszyka, tzn. Phanteks Enthoo Pro M Black Tempered Glass Window, którą brać?

 

Z naciskiem na ciszę Pure Base, z naciskiem na niższe temp i też dobrą kulturę pracy, Enthoo Pro. Masz też jeszcze np Pure Base 500DX jako kompromis. 

 

 

 

zyli MSI MAG Z490 TOMAHAWK jest dużo lepsza w stosunku do tej z koszyka, tj. MSI Z490-A PRO DDR4 s.1200? Mowa o OC procesora i5.

 

Pod OC chyba warto mimo wszystko dopłacić ale i tak nadal upierałbym się tutaj zdecydowanie na i7 10700 na taniej Z490 

Link to post
Share on other sites

Ok - dzięki wielkie Kajtek za informacje. :)

 

Z procesorem zostanę przy i5 z możliwością OC. 6 rdzeni i 12 wątków jak na moje potrzeby to i tak dużo. Teraz, od paru lat siedzę na i5 4670K, który ma 4/4 i on mi do tej pory starczał więc o 6/12 tym bardziej jestem spokojny (niestety komputer pomału siada i stąd konieczność zmiany).

 

Ok - w każdym razie jeszcze raz wielkie dzięki za fachowe rady! :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...