Skocz do zawartości

Stacja do grafiki wektorowej (Ai), obróbki wideo (Pr) i grania za +/- 5 tys.


Recommended Posts

Część,
 

planuję zakup stacji do grafiki wektorowej (Illustrator) i obróbki wideo (Premiere Pro), na którym będzie też można trochę pograć (max. 2-3 godz. dziennie, głównie COD MW). Możemy założyć, że 70% czasu to praca, 30% granie.

Budżet: +/- 5 tys. brutto.

 

  • Zastosowanie komputera : Praca z grafiką wektorową (40% czasu), obróbka wideo (30%), granie (30% czasu)
  • Maksymalna kwota : +/- 5000 zł
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w ciągu tygodnia
  • Których części potrzebuję : 32GB RAM, 2 dyski SSD NVME SX8200 Pro (256GB i 512GB) oraz dysk HDD 1TB. Potrzebuję pomocy w doborze procesora, karty graficznej, RAM-u, obudowy i ew. dodatkowego chłodzenia
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 2560x1440 (EIZO EV2750 lub NEC EA274WMI)
  • Specjalne wymagania : Stabilność i kultura pracy, możliwość grania (głównie COD Modern Warfare), Wi-fi/BT w płycie głównej, wiatraki w obudowie aktywne
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Brak
  • Własna propozycja zestawu : -
  • Inne : -

Zależy mi na połączeniu w tej jednostce możliwości pracy z grafiką wektorową (Illustrator) i edycji wideo (Premiere Pro) oraz grania. Z tego powodu priorytetem będzie dość mocna karta graficzna. Wolę włożyć 32GB RAM niż 64 i lepszą grafikę. Niestety moja wiedza o podzespołach stanęła ok. 10 lat temu, kiedy składając komputer przyklejałem do procesora radiator pastą. Proszę o pomoc w złożeniu pełnego zestawu (płyta główna, procesor, RAM, dyski, obudowa + ew. dodatkowe chłodzenie i co jeszcze ew. trzeba). Planuję użycie 3 dysków:

  • SSD NVME 256GB na system i programy
  • SSD NVME 512GB na projekty, nad którymi pracuję
  • zwykły HDD 1TB jako magazyn danych

Myślałem o Intelu i5-10400 i obudowie, która zapewni dobre chłodzenie na stockowych wentylatorach, np. Meshify C, bez konieczności dokładania dodatkowych wentylatorów na korzyść lepszej karty graficznej.


Mateusz

Edytowane przez mamaz
Link to post
Share on other sites

BT i wi-fi w płycie to za drogi interes.

 

https://proline.pl/koszyk/9225ce01

i5 z iGPU pod sprzętową akcelerację QSV do obróbki wideo, dyski jak chciałeś, RX 5600XT z dobrym chłodzeniem, przewiewna obudowa Phanteksa, porządny zasilacz Seasonica z półpasywnym trybem pracy i 10 letnią gwarancją.

 

 

Na PCI-E dorzuć sobie do tego Gigabyte GC-WB1733D-I.

 

Jak za drogo trzeba ciąć na obudowie https://proline.pl/obudowa-silentiumpc-regnum-rg6v-tg-pure-black-p5485118

Link to post
Share on other sites

Pod Adobe polecam jednak kartę zielonych ;) z racji wsparcia CUDA
-----------------
Aktualnie sam jestem w trakcie składanie maszyny pod 2D (PS, Ai) w podobnym budżecie.
Mnie wyszło coś takiego w kwocie do 5000zł :
Ryzen 5 3600 (chłodzenie stock)

32GB ram

Mobo Gigabyte Aorus Elite

gtx 1660 Super

256GB + 512GB M.2 NVMe

PSU 600W

Buda Fractal Define C

LINK do koszyka

 

Kolejny sensowny zestaw ale budżet w górę (5900zł):

Ryzen 7 3800X + Noctua NH-D15

32GB ram 

Mobo Gigabyte Aorus PRO

gtx 1660 Super

256GB  + 512GB NVMe
PSU 750W

Buda Fractal Define C

Koszyk LINK

 

W powyższym "przypadku" można uszczypnąć co nie co z kwoty końcowej > mobo Elite w miejsce PRO, chłodzenie CPU tańsze (SPC Fortis ?), ewentualnie zasilacza można poszukać tańszego lub wsadzić Chieftec CORE 600W - myślę że w okolice 5500zł można zejść.

Jeżeli obrabiasz filmy to drugi zestaw będzie dużo wydajniejszy z racji większej ilości rdzeni, ale jak z kaską średnio to pierwszy wariant jest w zupełności OK (moim zdaniem).

Co do wariantu z Intelem .... niestety kaska nie ta - coś sensownego można złożyć, ale w budżecie +6K ... za około 7K wychodzi zestaw  z 10900K na pokładzie. Z i9 10850K wyjdzie taniej, ale póki co procka niema na rynku jeszcze - zresztą taniej ... może 100-200zł udało by się zaoszczędzić. Także polecam skierować wzrok w stronę AMD i zielonych :) 


TUTAJ artykuł z PudgetSystems odnośnie wydajności CPU w PS / PR itd. Polecam poczytać - legitne źródło informacji ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

Mobo Gigabyte Aorus Elite

 

 

Ryzen 5 3600 (chłodzenie stock)

 

Co prawda CPU nie będzie tutaj katowany, ale przy Elite warto dać jakieś chłodzenie na CPU. Nie tyle dla CPU ale co właśnie dla schłodzenia sekcji zasilania na Elite. 

 

 

 

czy taki zestaw, w podobnym budżecie ale oparty na Ryzenie i karcie NVidia byłby gorszy?

 

GPU podmień na https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-2060-windforce-oc-6gb-gddr6-gv-n2060wf2oc-6gd-2-0-p1364835

 

Patrząc dodatkowo na …

 

 

 

obróbka wideo (30%)

 

…. też trzymałbym się Intela z iGPU i quicksync. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki @stelek i @kajtek., wziąłem Wasze sugestie pod uwagę i poszukałem jeszcze porównań. Myślę, że zmodyfikuję zestaw zaproponowany przez @3ndurek i pójdę w stronę karty RTX 2060, pozostając przy Intelu i5-10400. Wrzuciłem też trochę inne chłodzenie procka, Scythe Mugen 5 Rev.B 120mm (SCMG-5100). Zerkniecie na koszyk?

https://proline.pl/koszyk/79a30dfc

 

@stelek: przeczytałem artykuł na Puget Systems, który podsunąłeś. Naprawdę fajne źródło.

Na YT znalazłem z kolei porównanie dokładnie tych dwóch procesorów: i5-10400 vs Ryzen 5 3600 (

). Wniosek: różnice w testach dają niekiedy przewagę sięgającą 15% na korzyść Ryzena, z kolei w testach gier jest faktyczna przewaga Intela i5, choć subtelna. Stawiam na i5 ze względu na to, że być może faktycznie okaże się lepszy przy pracy z wideo, ale dochodzę do wniosku, że to są produkty bardzo konkurencyjne i równie dobrze mógłbym rzucić monetą. Edytowane przez mamaz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...