Skocz do zawartości

2 uszkodzone pendrive'y w ciągu miesiąca? Czy da się coś zrobić?


Recommended Posts

W ciągu ostatniego miesiąca coś się stało z dwoma moimi pendrive'ami.
1. SanDisk Ultra Fit USB 3.0 - 16GB
2. SanDisk Ultra Flair USB 3.0 - 64 GB

Pierwszy:
Kopiowałem coś na niego i nagle przy trzecim filmie (~ok. kilkaset MB każdy) wywaliło błąd, że nie rozpoznano urządzenia, sam pendrive nagle zniknął z systemu, po czym pojawił się po chwili ponownie z ostrzeżeniem, żeby przeskanować i naprawić dysk (co oczywiście niczego nie wykazało). Problem się powtarzał, tak samo przy kopiowaniu danych z USB na kompa. Część się udało kopiować, przy innych wywalało błąd. Próby formatowania nic nie dały, bo system nie mógł go ukończyć. Udało się go jakoś sformatować po podpięciu do telefonu z poziomu Androida, ale niewiele to dało. Dalej dzieje się to samo, szybkie formatowanie da się przeprowadzić, ale pełnego nie, bo tak samo po chwili go wywala. Podobnie przy kopiowaniu plików, zaczyna kopiować, ale pendrive znika po chwili i natychmiast pojawia się ponownie.

Drugi:
Próbowałem na niego zgrać filmy i zaczyna normalnie, pokazuje prędkość 50-60MB, ale po chwili (kilkanaście/ponad 20 sekund) nagle spada albo do 0, albo do 355KB, albo do 1-1,5MB i czasem się pozbiera, przyspieszy na moment do około 15-20MB i znów spada do zera. Próbowałem go formatować, ale nic się nie zmieniło. To samo jest na moim laptopie, laptopie taty i kompie (wszędzie Win10). Próbowałem też z różnymi plikami, kopiowanie pojedynczo filmów, kopiowanie całego folderu na raz, kopiowanie folderu z mniejszymi filmami, wszędzie taki sam efekt.
4706503400_1595791032.png
Przykładowe kopiowanie filmu

Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić o co chodzi? Podejrzewam, że pierwszy może już nie być do odratowania, ale drugiego wolałbym utrzymać przy życiu, zwłaszcza, że mam go tylko kilka miesięcy i bardzo rzadko go używałem.

Link to post
Share on other sites

Pierwszego pendrive'a po chwili wywaliło tak samo jak przy kopiowaniu plików. 
W przypadku pierwszego pokazywał się problem z przesunięciem partycji, ale puściłem test mimo to. Przy zapisie 4k spadł do zera, trzymał się tam kilka minut po czym ruszył bardzo powoli.

YNTx7Cl.png

Przerwałem test, usunąłem partycję i zrobiłem nową, żeby skorygować błąd, ale nic się nie zmieniło. Na początku sekwencyjny szedł na poziomie trochę ponad 20MB/s, ale pod koniec zaczął powoli, stopniowo spadać. Następnie przy 4k ta sama sytuacja, spadek do zera na kilka minut. 
n9JYWuo.png
 

 

EDIT:
 

 

 

Gdzie były kupowane?

Pierwszego mam od kilku lat, dostałem go kiedyś od taty, bo radio w ciężarówce nie współgrało z pamięciami z USB 3.0. 
Drugi, 64GB, kupowałem w Amazonie UK w sierpniu 2019, jako sprzedawca był podany Amazon EU S.a.r.L. 

Edytowane przez Stasiek_Zabojca
Link to post
Share on other sites

spróbuj atto i crystaldiskmark tak jak testujemy tutaj. 

 

http://forum.benchmark.pl/topic/232877-wielki-test-zestawienie-pendrive%C3%B3w-i-kart-pami%C4%99ci-2018/

 

pamiętaj, że nawet inicjacja w GPT może podnieść wyniki dość znacznie, pytanie czy wszystkie sprzęty ci obsługują GPT? inicjacja w GPT usunie oczywiście wszystkie pliki. 

Link to post
Share on other sites

 

 

W ciągu ostatniego miesiąca coś się stało z dwoma moimi pendrive'ami. 1. SanDisk Ultra Fit USB 3.0 - 16GB 2. SanDisk Ultra Flair USB 3.0 - 64 GB

 

posiadałem kiedyś pendrive'a z tej firmy "cruzer" (pamiętam, że był dość drogi) i padł bez większego powodu - podczas przenoszenia jakiś tam plików, działał i nagle nic, więcej nie kupiłem pena z tej firmy i skończyły się (odpukać) moje problemy z pendrive'ami 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem testy, najpierw tak jak było, potem przekonwertowałem na GPT i znowu przeprowadziłem test. Ewidentnie w  niektórych miejscach "leży" zapis.

MBR:
wdwISZo.pngXIT1ruM.png

 

GPT:

fHRFSPd.pngkpI03WW.png

Odpaliłem też z ciekawości na chwilę ten test H2testw, zaczęło zapis od około 25MB/s i stopniowo zwalniało (po 5-6 minutach zeszło do niecałych 6MB/s), co prawdopodobnie wynika z nagrzewania się pendrive'a, ale nie dochodziło do sytuacji, gdzie spadało praktycznie do zera. Przerwałem test, bo w tym tempie zajęłoby to prawie 3h. 

Link to post
Share on other sites

U mnie w pracy, Sandisk Cruzer Blade 8GB jakiś czas temu odmówił posłuszeństwa.

Potem jakby odzyskał sprawność, ale dawno nie miałem go w użyciu.

Dzisiaj z ciekawości format i test Crystal Disk Mark. Wynik: zawiesił się przy 2 próbie zapisu seq.

No cóż... do kosza.

Link to post
Share on other sites

Ja też popełniłem błąd i wziąłem kiedyś Sandiska Ultra Flair 32GB... Pendrive nadal służy jako nośnik instalacyjny z Windowsami i o ile odczyt jest ok, to obrazy wrzuca się z prędkością 2-5 MB/s, transfer też tak co chwilę zanika, żeby zaraz znów ruszyć.

 

Z drugiej strony mają droższe Sandisk Extreme i w przeciwieństwie do tych tanich, te już działają dobrze, nawet bardzo dobrze - jedne z lepszych pendrive jakie miałem.

Link to post
Share on other sites

Wniosek - unikamy pendrive sandiska.

 

Myślę że te pendrive są do naprawy ale to długa i mozolna praca...

 

Miałem kiedyś pendrive który padł - nie dąło się nic na niego wrzucić - widoczne foldery i tyle.

 

Ktoś coś doradził (nie pamiętam dokładnie nazwy programu do naprawy pendrive...)...

 

Ale naprawa wyglądała tak że najpierw należy odczytać jaki to pendrive i co ma w środku - dokładna nazwa jakby tu powiedzieć bebechów...

Potem mozolne wgrywanie sterownika...Wszystko to z ruskiej strony...

Oczywiście nie liczcie że uda wam sie za pierwszym razem...

U mnie udało się odzyskać pendrive dopiero chyba po 12 próbach (wgrywanie małego pliczku...jak jeden nie pasuje to następny ...i następny...)

Pendrive uratowany - duma mnie rozpierała jak cholera...:)

 

Pendrive znowu padł po ok. dwóch latach...dziś nie podejmuje się naprawy...szkoda czasu.

Link to post
Share on other sites

 

 

Wniosek - unikamy pendrive sandiska.

Nie wiem jak teraz jest z jakością, ale zawsze kupowałem pendrive, karty SanDiska. Oferowały po prostu topowe parametry odczytu/zapisu (te lepsze wersje). Na ten drugi parametr trzeba szczególnie zwracać uwagę. Nie ma podanego zapisu? Dziękuję.

 

Kiedyś dawano pamięci MLC, teraz daje się TLC, a może i QLC - kto się tym pochwali? Te dobre konstrukcje zniknęły z rynku. Lepsze jakościowo kości daje się do SSD, a te gorsze do pendrive.

Link to post
Share on other sites

Wystarczy nie kupować szajsu i nie trzeba będzie naprawiać.

Nieraz to różnica 30zł czyli kilogram szynki na obecną chwilę...

(W dodatku naszprycowaną chemią po której można dostać raka)

Tak więc nie opłaca sie.

Edytowane przez Lord_Krecitsqa
Link to post
Share on other sites

Kiedyś Sandisk jeśli chodzi o Pendrivy był u mnie numerem jeden. Od lat mam dwie sztuki SanDisk Cruzer Extreme i nie spotkałem lepszego pendriva. Obecne wersje jak Ultra Flair nie dosyć że grzeją się niemiłosiernie to jeszcze prędkości zapisu/odczytu pozostawiają sporo do życzenia. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wniosek - unikamy pendrive sandiska.

 

Myślę, że to niekoniecznie właściwie postawiony wniosek. Prawda jest taka, że Sandisk, jako jeden z najpopularniejszych producentów, jest masowo podrabiany. I o ile znane i cenione sklepy są bezpieczne, o tyle portal aukcyjny często boryka się z podróbkami (są kluczowe kategorie, jak właśnie pendrivy/karty pamięci; oleje silnikowe; ładowarki do tel; buty itd.).

 

Ilekroć czytam o takich problemach, chciałbym dodatkowej informacji - gdzie kupione i za ile?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...