Skocz do zawartości

Różnica w prędkości wentylatorów


Recommended Posts

Witam,

 

Zestaw:

 

Buda Fractal Meshify C

Płyta Asrock Taichi x99

 

CPU Mugen rev 5

CPU Opt - z tyłu za procesorem 120mm Fractal Design DYNAMIC X2

CHA_FAN_1 - Z przodu 140mm Fractal Design DYNAMIC X2

CHA_FAN_2 - Z przodu 140mm Fractal Design DYNAMIC X2

CHA_FAN_3 - u góry za procesorem 120mm Fractal Design DYNAMIC X2

 

unknown.png

 

Problem:

Nie mogę poradzić sobie z głośnością wentylatorów, podpięte bezpośrednio do płyty jak wyżej.

W biosie wszystkie profile ustawione na silent. Cpu_Fan, Cpu_opt (ustawiony na DC) oraz CHA_FAN1 latają średnio 400-600rmp, wentylatory podpięte pod fan 2 i 3 ciągle latają z prędkościami 900-1200 rpm, niezależnie od ustawień.

 

Wszystkie wentylatory Fractala są 3 pinowe, jednak typ podpiętym pod cpu_opt oraz cha_fan1 mogę sterować z biosu, pozostałymi nie. Gdzie może leżeć problem? Nie ukrywam że 140 dynamic x2 rozkręcona do 1200rmp nie należy do najprzyjemniejszych doznań.

 

W instrukcji płyty głównej znalazłem jeszcze coś takiego:

 

unknown.png

 

Fan2 oraz fan3 są opisane jako 3-pin mimo ze wtyczka ma normalnie 4 piny. Wiatraki w tych gniazdach wlasnie pracują inaczej.

 

Pytanie:

Co zrobić aby to w końcu uciszyć? Inne wiatraki z PWM? Inny sposób podłączenia? Kwestia ustawień/oprogramowania?

 

Dzięki za jakąkolwiek pomoc

Link to post
Share on other sites

Znalazłem jeszcze takie info:

 

"The ASRock X99 Taichi features five fan headers circled in red. They are all 4-pin headers, but only the chassis fan headers will auto detect PWM or DC mode."

 

Czyli jednak wychodzi ze są 4 pinowe wszystkie

Link to post
Share on other sites

Dziwne, że wentyle są nie sterowne. Może jednak nie są pwm, ale chociaż regulacja napięciami powinna być/działać. Dodatkowy pin służy do płynnej regulacji prędkości obrotu. Wstaw fotki z uefi gdzie jest regulacja wentylatorów. Próbowałeś sterować z poziomu windy programem do regulacji asrocka? Jak masz jakiś wentyl 3 pin to spróbuj go podłączyć. Pisałeś, że pod pozostałymi gniazdami wentyle latają z prędkościami 900-1200- płyta pokazuje ich prędkość obrotową!?

Awaryjnie możesz popróbować tego: http://angela.pl/p11854,phobya-rozgaleziacz-4x-4pin-pwm-60cm-czarny.html

Link to post
Share on other sites

Dziwne, że wentyle są nie sterowne. Może jednak nie są pwm, ale chociaż regulacja napięciami powinna być/działać. Dodatkowy pin służy do płynnej regulacji prędkości obrotu. Wstaw fotki z uefi gdzie jest regulacja wentylatorów. Próbowałeś sterować z poziomu windy programem do regulacji asrocka? Jak masz jakiś wentyl 3 pin to spróbuj go podłączyć. Pisałeś, że pod pozostałymi gniazdami wentyle latają z prędkościami 900-1200- płyta pokazuje ich prędkość obrotową!?

Awaryjnie możesz popróbować tego: http://angela.pl/p11854,phobya-rozgaleziacz-4x-4pin-pwm-60cm-czarny.html

 

Wentyle są 3 pinowe więc nie są PWM.

 

Prędkosci w uefi:

unknown.png

 

Ustawienia gniazda opt:

unknown.png

 

Ustawienia pozostałych wentyli:

unknown.png

 

Jeszcze zrzut z wartosci programu asrocka (poza krzywymi nie mam tam zadnych opcji do zmiany):

unknown.png

Edytowane przez smigg
Link to post
Share on other sites

Spróbuj kliknąć na "fan test". Nie wiem jak w Asrocku ale u mnie w Asusie jest opcja strojenia wentylatorów "Optimize All". Płyta sobie testuje wentylatorki zwalniając je do zera i wtedy jest minimalna wartość procentowa do użytku, bo bez tego to jest 60% i niżej się ustawić nie da.

Link to post
Share on other sites

To jest program z poziomu windy, fan test sprawdza tylko w ilu rpm pod jakim obciążeniem działają 

 

Optymalizacje mam z poziomu biosa, płyta testuje i sama ustawia krzywe dla wszystkiego.

Jednak fan_2 i fan_3 i tak lecą na max obrotów bez względu na wszystko.

Edytowane przez smigg
Link to post
Share on other sites

Wiem że może głupie pytanie ale masz najnowszą wersję biosu? Jakie tam masz opcje do wyboru oprócz silent?

E: Podobny problem z tą samą płytą: https://linustechtips.com/main/topic/934101-fan-control-softwarehardware/

Wychodzi na to że prawdopodobnie tylko fan1 ma regulację DC, a fan 2 i 3 mają tylko PWM, potrzebne byłyby wentylatory 4-pin (lepiej) albo reduktory napięcia do obecnie zainstalowanych (gorzej - stała prędkość i dalej brak precyzyjnej regulacji)

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Upewnij się że wszystkie złącza wentylatorów umożliwiają kontrolę obrotów dla 3 pinowych wentylatorów.W mojej płycie od asrocka na 3 złącza wentylatorów mimo że są 4 pinowe to na 1 z tych złączy kontrola prędkości jest możliwa tylko dla 4 pinowych wentylatorów,3pinowe działają tam zawsze na pełnych obrotach niezależnie od ustawień biosu.

Link to post
Share on other sites

4-pinowe muszą działać prawidłowo, w specyfikacji jest obsługa PWM na wszystkich złączach. 3-pinowe można sterować tylko DC czyli regulacją napięcia ale nie każda płyta i nie każde złącze to obsługuje, jak widać u ciebie prawdopodobnie tylko złącze CHA_FAN1.

Link to post
Share on other sites

Jeśli mogę coś dodać: mam pure wingsy 2 PWM(4pin) i niestety na tomahawk max dzialaja jako PWM tylko na opcji DC w biosie. Na PWM ciagle kreca sie na max obrotach, mimo ustawionej krzywej. Takze pewniw widzimisie plyty+wentyli

Edytowane przez miedzianek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...