Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bardziej myślałem o ~250GB, np. https://www.x-kom.pl/p/563131-dysk-ssd-kingston-250gb-m2-pcie-nvme-kc2500.html będzie ok? Warto? W sensie nie chcę aż tyle znowu dokładać kasy. Ewentualnie na razie sobie go odpuszczę.

 

A jak to jest dokładnie z tymi CL w RAM, bo na necie szukałem to niby im mniejsze to szybsze. A widzę, że te Ripjaws V to CL19. Jak to z tym jest? Nie zwracać na to kompletnie uwagi?

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o ram na ryzenie to pierwszorzędne znaczenie ma taktowanie, do 3 generacji chcesz dokładnie 3600mhz, nie mniej i nie więcej. Timingi to tak jak piszesz im niższe tym lepiej, ale nie jest to aż takie istotne. Często można mniej lub bardziej poprawić fabrykę więc nie jest powiedziane że cl19 nie będą działać na cl18. Przykładowo ja ostatnio kupiłem ripjaws V 3200 cl15 i bez problemu działają na 3200 cl14. Dysk na nvme narazie bym odpuścił, jeśli ktoś nie operuje często na dużych plikach to raczej zbędny wydatek. Tak jak pisałem w poście #5, najpierw procesor, płyta i ram. Następnie grafika, szkoda żeby ten monitor się nudził w nowych grach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jeśli chodzi o ram na ryzenie to pierwszorzędne znaczenie ma taktowanie, do 3 generacji chcesz dokładnie 3600mhz, nie mniej i nie więcej. Timingi to tak jak piszesz im niższe tym lepiej, ale nie jest to aż takie istotne. Często można mniej lub bardziej poprawić fabrykę więc nie jest powiedziane że cl19 nie będą działać na cl18. Przykładowo ja ostatnio kupiłem ripjaws V 3200 cl15 i bez problemu działają na 3200 cl14.

 Ok, rozumiem. Po prostu dziwiłem się, że polecacie mi CL19, jeśli to ta "dolna" granica.

 

Dysk na nvme narazie bym odpuścił, jeśli ktoś nie operuje często na dużych plikach to raczej zbędny wydatek. Tak jak pisałem w poście #5, najpierw procesor, płyta i ram. Następnie grafika, szkoda żeby ten monitor się nudził w nowych grach.

Tak też zrobię. Odpuszczam dysk na ten moment.

 

Ostatecznie zakupiłem:

- MSI B450 Gaming Plus Max - 399zł

- Ryzen 5 3600x - 899zł

Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3600MHz - 409,99zł

 

Wiem, że bardzo naciskaliście na te Ripjaws ze względu też na cenę, ale stwierdziłem, że tutaj mogę trochę zaszaleć. Za jakiś czas planuję kupić obudowę i wrzucić PC na biurko (teraz stoi praktycznie niewidoczny) a co za tym idzie te ramy RGB będą się ładnie prezentowały. Tym bardziej, że to spora promocja.

 

Oczywiście priorytetem będzie teraz grafika, ale to za jakiś czas jak znajdą się grubsze fundusze. Następnie obudowa i dysk.

 

Dzięki bardzo za cierpliwość i pomoc Panowie :) Temat można zamknąć.

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites

Daj znać nam tutaj jak wrażenia po przesiadce, 980-tka teraz będzie musiała się napocić :) , nie przestrasz się jak Ci na niej lekko temperatury skoczą w nowszych tytułach - to normalne. 

Stare elementy wystaw i załóż tutaj w dziale sprzedam temat zgodnie z regulaminem, jak nie przesadzisz z ceną to ktoś się tam trafi - nie odkładaj ich na półkę bo to ostatni moment kiedy są  coś tam jeszcze warte.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Następnie obudowa i dysk.

Obudowa całkiem spoko jeszcze, na siłę mozna się przyczepić do braku "piwnicy" na zasilacz czy do braku mesha na froncie ale ogólnie jest ok. Można tylko pomyśleć o obsadzeniu wszystkich slotów na wentylatory jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, zwłaszcza w lecie dobry przeciąg potrafi zrobić różnicę. Jeśli chcesz postawić kompa na biurku i lubisz świecidełka to można wymienić ale z technicznego punktu widzenia to niewiele ci da. Dysk tak jak już było pisane to raczej kosmetyka, w grach różnicy nie będzie prawie żadnej.

Daj znać po przesiadce, lekka poprawa powinna być od razu ale zyskasz o wiele więcej wymieniając grafikę, nic jej nie powinno ograniczać jakby to było gdybyś do obecnego zestawu kupił coś mocniejszego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Daj znać nam tutaj jak wrażenia po przesiadce

Jeszcze muszą przyjść części + teraz wyjeżdżam na weekend, więc poczekają na mnie aż wrócę :D

 

980-tka teraz będzie musiała się napocić  , nie przestrasz się jak Ci na niej lekko temperatury skoczą w nowszych tytułach - to normalne. 

Ok, dzięki za info ;)

 

Stare elementy wystaw i załóż tutaj w dziale sprzedam temat zgodnie z regulaminem, jak nie przesadzisz z ceną to ktoś się tam trafi - nie odkładaj ich na półkę bo to ostatni moment kiedy są  coś tam jeszcze warte.

Tak, tak, wiem. Zrobię to jak tylko znajdę trochę więcej czasu.

 

Można tylko pomyśleć o obsadzeniu wszystkich slotów na wentylatory jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, zwłaszcza w lecie dobry przeciąg potrafi zrobić różnicę.

Nie wkładałem dodatkowych. Tak jak była obudowa tak jest :D

 

Daj znać po przesiadce, lekka poprawa powinna być od razu ale zyskasz o wiele więcej wymieniając grafikę, nic jej nie powinno ograniczać jakby to było gdybyś do obecnego zestawu kupił coś mocniejszego.

Od znajomego dostałem radę, aby zaczekać na RTX 3000 i wtedy karty pójdą w dół.

 

 

 

 

Minął zaledwie 1 dzień a mój tok myślenia zmienił się o dosłownie 180 stopni. Wiele oglądałem, myślałem, pytałem, konsultowałem i...

 

Jeszcze raz muszę Was przeprosić za zmarnowanie Waszego czasu na doradzanie mi, ale wiele się zmieniło. Pewnie macie już dość tego - zresztą jak widzę niektóre tematy to nie wiem co myśleć o innych, może mój przypadek nie jest jeszcze najgorszym z możliwych. Oczywiście nie poszło to wszystko na marne, bo dowiedziałem się wielu istotnych rzeczy i zdążyłem co nieco zakupić. Natomiast, kiedy otrzymałem tę B450-tkę, stwierdziłem, że ją zwrócę. Jak już kupuję za taką kasę to wolę iść też w wizualność i dobry efekt końcowy. Wiem, że niektórym nie leży coś takiego jak przepłacanie, lecz chcę, aby to wszystko też jakoś wyglądało a nie tylko dobrze grało.

 

W pierwszym poście wspomniałem, że mam do wydania 1000zł. Aktualnie jest to 2500zł. Myślałem czy pisać nowy temat, czy może kontynuować tutaj i postanowiłem, że po prostu zamieszczę wszystko w tym temacie i w nowym poście. Nie ukrywam, że zamieściłem to także na innym forum, bo chciałbym zebrać parę opinii a jak wiadomo każda jest na wagę złota. A więc poniżej zamieszczam zaktualizowany post:

 

 

Aktualnie składam części pod upgrade PC i brakuje mi jeszcze paru komponentów, więc proszę o pomoc w ich doborze. A także odpowiedź i pomoc w paru innych kwestiach.

 

Zwykle PC trzymałem "schowany", ale teraz będzie wyeksponowany, więc chciałbym zadbać o jego efekty wizualne. A co za tym idzie - aRGB. Chcę też mieć możliwość sterowania kolorami, aby wszystko współgrało. Chcę, aby to wszystko było zarazem schludne jak i cieszyło oko. Oczywiście nie rezygnując przy tym z wydajności. Bardzo też ucieszy mnie, aby to wszystko starczyło na dłuższy okres czasu, abym nie musiał co chwilę wymieniać na nowe.

Nie wiem dokładnie na jakich zasadach to wszystko działa, dlatego piszę ten temat.

 

Co posiadam?:

- Procesor Ryzen 5 3600x - jeszcze nieużywane.

- Pamięć RAM Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3600MHz CL18 - jeszcze nieużywane.

- Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 980 - za jakiś czas przesiadka na nową, jeszcze w tym roku (IV kwartał). Nie chciałbym przesadzać z pozostałymi elementami, o których mowa w tym temacie, aby właśnie odłożyć już trochę pieniędzy na grafikę.

- Monitor BenQ XL2411Z

- Zasilacz Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W - czy on wystarczy do tego wszystkiego, czy muszę kupić coś nowego/lepszego?

- Karta dźwiękowa Asus Xonar DGX - czy jest sens jej używania, czy może lepiej używać tej wbudowanej w płytę główną?

- Dysk SSD Crucial MX200 250GB

- Dysk HDD Seagate 1TB

 

Co potrzebuję?:

- Płyta główna - jestem bardziej nastawiony na jakąś B550 lub X570 niż na B450. Nie są to wielkie różnice cenowe wg mnie. Też chciałbym, aby się dobrze prezentowała. Dobrze byłoby, gdyby posłużyła na dłużej w miarę możliwości (dłużej niż B450).

- Obudowa - nie mam jeszcze zupełnie pojęcia. Coś z aRGB.

- Chłodzenie wodne - tutaj jestem kompletnie zielony, jeśli chodzi o chłodzenie wodne. Bez wątpienia coś z aRGB jak wspomniałem w pierwszych zdaniach.

- Dysk SSD M.2 - niekoniecznie, ale chętnie zakupię, jeśli wystarczy na tyle pieniędzy, aby sobie pozwolić na w miarę ogarnięty.

 

Wszystko do kwoty 2500 PLN, jak wspomniałem wyżej - reszta pójdzie już na nową grafikę.

 

To chyba tyle. Z góry dziękuję za każdą, nawet najmniejszą pomoc default_smilies_smile.gif

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites

 

 

- Płyta główna - jestem bardziej nastawiony na jakąś B550 lub X570 niż na B450. Nie są to wielkie różnice cenowe wg mnie. Też chciałbym, aby się dobrze prezentowała. Dobrze byłoby, gdyby posłużyła na dłużej w miarę możliwości (dłużej niż B450).

??? Wszystkie te płyty posłużą ci dokładnie tyle samo, czyli pod koniec tego roku albo na początku przyszłego wychodzi zen 3 / ryzen 4*** i to wszystko. Żadnych nowszych procesorów na AM4 już nie będzie, następne mają być z obsługą DDR5 na nowej podstawce (AM5?). Tylko tyle że płyty z B550/X570 mają zazwyczaj trochę lepsze sekcje zasilania, jeśli wymienisz kiedyś na R7 czy R9 to może mieć znaczenie. Mimo wszystko co byś nie wziął to za 2-3 lata będzie "przestarzałe", z komputerami tak już jest.

 

 

- Karta dźwiękowa Asus Xonar DGX - czy jest sens jej używania, czy może lepiej używać tej wbudowanej w płytę główną?

Odpowiedź jest oczywista.

 

 

- Obudowa - nie mam jeszcze zupełnie pojęcia. Coś z aRGB. - Chłodzenie wodne - tutaj jestem kompletnie zielony, jeśli chodzi o chłodzenie wodne. Bez wątpienia coś z aRGB jak wspomniałem w pierwszych zdaniach.

Tu może ktoś inny podpowie, świecidełka to nie mój klimat.

 

 

- Dysk SSD M.2 - niekoniecznie, ale chętnie zakupię, jeśli wystarczy na tyle pieniędzy, aby sobie pozwolić na w miarę ogarnięty.

Ja bym wolał te fundusze dołożyć do GPU.

 

 

- Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 980 - za jakiś czas przesiadka na nową, jeszcze w tym roku (IV kwartał)

Warto poczekać bo pod koniec roku wychodzą nowe karty zarówno od Nvidii jak i AMD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

??? Wszystkie te płyty posłużą ci dokładnie tyle samo, czyli pod koniec tego roku albo na początku przyszłego wychodzi zen 3 / ryzen 4*** i to wszystko. Żadnych nowszych procesorów na AM4 już nie będzie, następne mają być z obsługą DDR5 na nowej podstawce (AM5?). Tylko tyle że płyty z B550/X570 mają zazwyczaj trochę lepsze sekcje zasilania, jeśli wymienisz kiedyś na R7 czy R9 to może mieć znaczenie. Mimo wszystko co byś nie wziął to za 2-3 lata będzie "przestarzałe", z komputerami tak już jest.

Tyle, że nie wszystkie B450 będą wspierały 4xxx. A z tego co się dowiedziałem, nawet jeśli to będzie to problematyczne. Wole dorzucić w tym segmencie większą kwotę. A w przyszłości możliwe, że właśnie sięgnę po Ryzen 7/9.

 

Odpowiedź jest oczywista.

Chyba nie dla mnie. Ta karta jest dosyć stara, więc? Moim zdaniem lepiej z karty, ale nie znam się.

 

Ja bym wolał te fundusze dołożyć do GPU.

To w swoim czasie. A tak jak oboje wiemy - poczekam aż wyjdą te nowe a do tego czasu będę miał spokojnie cash.

 

Warto poczekać bo pod koniec roku wychodzą nowe karty zarówno od Nvidii jak i AMD.

Tak, wiem.

 

Najbardziej teraz zależy mi na kupnie płyty, chłodzenia, obudowy. Do tego jakiś tańszy M.2. Ewentualnie zasilacz do wymiany, jeśli taka będzie potrzeba przy tym nowym zestawieniu.

Jeszcze mam kolejne pytanie - jak to wszystko działa, jeśli chodzi o RGB? W sensie, co muszę ogarnąć, żeby móc tym wszystkim sterować? Pod co to wszystko podpinam? Czy mając np. obudowę i chłodzenie z ARGB to muszę mieć ARGB na płycie? Czy wystarczy zwykłe RGB? Czy np. będę mógł ustawić jednolite kolory na wszystkich podzespołach? Ktoś mi wytłumaczy z tym co i jak? Zadaję głupie i pewnie śmieszne dla Was pytania, ale serio nie znam się na tym.

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites
Chyba nie dla mnie. Ta karta jest dosyć stara, więc?

 

xonar dgx ma swoje mankamenty na w10 za sprawą niedostatecznie dopracowanych sterowników, ale dalej jest to zdecydowanie lepsza dźwiękówka niż większość zintegrowanych.  Pod warunkiem, że słuchawki których używasz nie są wymagające pod względem napędzenia. (Ohm)

 

 

 

Jeszcze mam kolejne pytanie - jak to wszystko działa, jeśli chodzi o RGB?

 

 

To potrzebujesz płyty która wspiera argb i soft do obsługi tego typu ficzerów, np. "mystic light" od MSI, np. B550 tomahawk.... tak aby ew. wszystkie elementy spiąć pod płytę...

 

Ale ja, podobnie jak kolega wyżej absolutnie nie czuję się na siłach aby się na ten temat wypowiadać, bo to kompletnie nie nasze klimaty. :->

może ktoś inny pomoże lepiej.

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ale ja, podobnie jak kolega wyżej absolutnie nie czuję się na siłach aby się na ten temat wypowiadać, bo to kompletnie nie nasze klimaty.

No ok, rozumiem, każdy dobry jest w czymś innym, nie można być najlepszym we wszystkim. Dlatego liczę, że ktoś inny też może się wypowie (w końcu) :D Ty i tak już sporo mi pomogłeś, jeśli chodzi o to wszystko, nie tylko, jeśli chodzi o dobór sprzętu, ale też po części zrozumienie tego wszystkiego.

 

Ogólnie teraz zastanawiam się nad płytami:

Gigabyte X570 Aorus Elite

Asus TUF Gaming X570-Plus

MSI MPG X570 Gaming Edge Wifi

 

Do tego ktoś polecił mi dwa chłodzenia wodne:

Corsair H115i RGB Platinum RGB 2x140mm - tylko to wydaje mi się przesadnie drogie

SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm

 

Ktoś też polecił mi obudowę SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB.

 

Dysk: ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

 

Tyle, że nie wiem czy to wszystko wyżej będzie dobre w moim przypadku. Nie jestem w stanie tego stwierdzić, dlatego liczę, że ktoś jeszcze tu zajrzy i pomoże w doborze  :->

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites

 

 

Ogólnie teraz zastanawiam się nad płytami: - Gigabyte X570 Aorus Elite - Asus TUF Gaming X570-Plus - MSI MPG X570 Gaming Edge Wifi

 

skąd pomysł na x570? to znaczy ja wiem, że lepsze b550 kosztują już nie wiele mniej, natomiast ewentualnych profitów z tego chipsetu nie wykorzystasz, natomiast dostaniesz "w gratisie" wysokoobrotowy mały wentylator który co prawda przy 3600 nie powinien się wkręcać na maxa, ale jednak to dużo "cieplejszy" chipset. Moim zdaniem w twoim przypadku X570 mija się z celem.

 

 

 

Do tego ktoś polecił mi dwa chłodzenia wodne: - Corsair H115i RGB Platinum RGB 2x140mm - tylko to wydaje mi się przesadnie drogie - SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm

 

u ła, ale ktoś na tym labie czy gdzie tam, wodę mąci...  do 3600 nie potrzebujesz AIO a już na pewno nie budżetowego pokroju navisa.

 

Masz grandisa który spokojnie ogarnie temat, mocowanie do AM4 będzie Cię kosztowało tyle co wysyłka

https://www.silentiumpc.com/pl/am4/

https://www.cooling.pl/silentiumpc-am4-upgrade-kit,produkt,555249.html

 

Rozumiem, że chcesz pójść w look, ale tanie AIO może Ci przynieść więcej nerwów jak to warte. Pooglądaj sobie testy w sieci.

Lepsze z kolei jak sam słusznie zauważyłeś kosztuje już trochę grosza, tylko pytanie po co? chyba tylko dla samego wyglądu.

 

Jako ciekawostka to już nawet SPC robi wersje AC disco jak coś ;)

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-3-evo-argb-spc275-5942594/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

 

 

 

Ktoś też polecił mi obudowę SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB.
 

 

Nieco większa niż RG6V, ale nie wiem czy warta dopłaty, w tej kasie pewnie można by się rozejrzeć za czymś lepszym.

 

imo RG6V - to idealna buda w relacji cena/jakość.

 

https://www.x-kom.pl/p/541990-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg6v-tg-pure-black.html

 

a przepraszam z argb ofc: :D

https://www.x-kom.pl/p/542017-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg6v-evo-tg-argb.html

 

 

 

Dysk: ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

Dysk ok, nawet była na niego promka ostatnio ale widzę wyprzedane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
skąd pomysł na x570? to znaczy ja wiem, że lepsze b550 kosztują już nie wiele mniej, natomiast ewentualnych profitów z tego chipsetu nie wykorzystasz, natomiast dostaniesz "w gratisie" wysokoobrotowy mały wentylator który co prawda przy 3600 nie powinien się wkręcać na maxa, ale jednak to dużo "cieplejszy" chipset. Moim zdaniem w twoim przypadku X570 mija się z celem.

 Już byłem w 101% przekonany na X570 i teraz znowu mam dylematy... Po co ty to pisałeś?  :rotfl:

Mówisz, że jest spora różnica w temperaturach? Tam u mnie będzie OC na pewno, więc te temperatury chyba będą jeszcze wyższe? Z tego co tutaj widzę to nie ma aż takiej lipy (https://www.youtube.com/watch?v=3NTkpb3pj9U).

Tzn. na pewno nie chcę żadnego B450, bo nie chcę mieć później problemów i kombinować. Wolę mieć już minimum tą B550, ale jak wspomniałeś - dobra B550 to już w tej cenie będzie X570. Myślałem, że to dobra droga, że skoro mam już tyle dać to wezmę te "lepsze". W przypadku np. tego TUF to jest kwestia parudziesięciu złotych (B550 - X570). Tylko napisałeś wyżej, że potrzebuję płytę, która wspiera właśnie te aRGB. Wiem, że np. X570 Aorus Elite ma 2 takie złącza, Asus TUF Gaming X570-Plus ma 1 złącze aRGB a MSI MPG X570 Gaming Edge Wifi posiada takowe 2. Jakie byłyby do tego alternatywy przy B550?

Polecono mi wcześniej:

MSI MPG B550 Gaming Plus

- Asus ROG Strix B550-F Gaming

 

u ła, ale ktoś na tym labie czy gdzie tam, wodę mąci

Inne forum, takie zaczynające się na X a kończące na M hehehe...

 

do 3600 nie potrzebujesz AIO a już na pewno nie budżetowego pokroju navisa.   Masz grandisa który spokojnie ogarnie temat, mocowanie do AM4 będzie Cię kosztowało tyle co wysyłka https://www.silentiumpc.com/pl/am4/ https://www.cooling....ukt,555249.html   Rozumiem, że chcesz pójść w look, ale tanie AIO może Ci przynieść więcej nerwów jak to warte. Pooglądaj sobie testy w sieci. Lepsze z kolei jak sam słusznie zauważyłeś kosztuje już trochę grosza, tylko pytanie po co? chyba tylko dla samego wyglądu.   Jako ciekawostka to już nawet SPC robi wersje AC disco jak coś https://www.morele.n...medium=referral

Ja wiem, że nie jest to dla mnie jakiś niezbędnik, ale właśnie jak to nazwałeś "idę w look". Chce żeby to wyglądało naprawdę epicko. Mój aktualny PC wygląda jak kupa, więc teraz chcę coś na prawdę nieziemskiego.

 

Nieco większa niż RG6V, ale nie wiem czy warta dopłaty, w tej kasie pewnie można by się rozejrzeć za czymś lepszym.   imo RG6V - to idealna buda w relacji cena/jakość.   https://www.x-kom.pl...pure-black.html   a przepraszam z argb ofc: https://www.x-kom.pl...vo-tg-argb.html

Polecali mi właśnie te dwie, ale wolę jednak większą i już dorzucić te parę złotych.

 

Dysk ok, nawet była na niego promka ostatnio ale widzę wyprzedane.

Dysk to najmniejszy z moich problemów, ale ten wydaje się ok cenowo.

 

 

 

 

Ostatecznie padło na poniższe komponenty:

- Płyta główna: Gigabyte B550 Aorus Pro AC (zastanawiałem się też nad "bez AC", ale różnica była bodajże 30zł)

- Procesor: AMD Ryzen 5 3600X

- Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB

- Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 360

- Pamięć RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3600MHz CL18

- Dysk SSD NVMe: ADATA XPG SX8200 Pro 512GB

- Dodatkowo dokupiłem pastę termoprzewodzącą: Thermal Grizzly Kryonaut

 

Na razie pocisnę na tym GTX i dam znać potem co i jak. Na razie czekam na nowe karty i spadek cen  8-)

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

 

 

Wrzuć zdjęcie jak złożysz
Dopiero teraz mam czas tu wejść i coś dodać przez te całe "wakacje"  :/

 

To pierwszy PC, który składałem całkowicie sam. Poprzedni pomagał składać mi kolega, który zna się na tym. Trochę było męki, czytania instrukcji i oglądania poradników, ale jakoś dałem radę i jestem zadowolony (czyt. dumny) z efektu. Jestem raczej typem, który musi mieć wszystko najlepiej jak się tylko da, więc trochę mi to zajęło. Zdjęcia PC + zdjęcia stanowiska  :) Tryb choinki aktywowany.

 

A teraz mam parę pytań/problemów:

 

1. Wniosek do jakiego doszedłem to, że muszę kupić chyba nowy zasilacz, bo kable, które tam lecą są po prostu brzydkie, ze starego zasilacza i psują całą otoczkę. No chyba, że ten zasilacz starczy mi na teraz i wymienić tylko kable? Mam tutaj na myśli kable do grafiki, SATA i te do płyty etc. A może jakiś zasilacz, który nie wymaga aż tylu kabli? Nie wiem jak to dokładnie z tym jest, ale najlepiej jakby było tych kabli po prostu mniej (heh) i jakoś bardziej ogarnięte niż te aktualne.

 

2. Największe obawy mam co do jednego. Po włączeniu zasilania (przełącznik na zasilaczu) w wentylatorach pojawiają się "błyski". Nie wiem czym jest to spowodowane. Po tym PC włącza się normalnie z przycisku na froncie i wszystko działa jak należy. Oczywiście mam przedłużacz dobry z zabezpieczeniami itp., miałem go też pod starego PC. Co może być przyczyną? Nie chcę żeby coś przy którymś z kolei włączeniu zasilania się spaliło. Tutaj załączam video.

 

3. Podświetlenie płyty głównej. Nie wiem czy tak powinno być, czy to wada, ale podświetlenie na tym Aorusie u góry funkcjonuje poprawnie (przy tylnym wentylatorze), lecz to poniżej karty graficznej jest ledwo widoczne. Trzeba się przyjrzeć, aby je zauważyć. Czy to jest normalne? Czy coś tam jest nie halo? Na zdjęciach nie udało mi się tego uchwycić, ale są dosłownie ledwo widoczne.

 

Niżej przypomnę aktualne komponenty:

- Zasilacz: Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W

- Płyta główna: Gigabyte B550 Aorus Pro AC

- Procesor: AMD Ryzen 5 3600X

- Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 360

- Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 980

- Pamięć RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3600MHz CL18

- Dysk SSD NVMe: ADATA XPG SX8200 Pro 512GB

- Dysk SSD: Crucial MX200 250GB
- Dysk HDD: Seagate 1TB

- Karta dźwiękowa: Asus Xonar DGX

- Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB

- Monitor: BenQ XL2411Z

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites
Zdjęcia PC

Aż mnie zemdliło ... ale to chyba dobrze. 

 

Żartuje - fajnie fajnie.

 

Ad1.

A może jakiś zasilacz, który nie wymaga aż tylu kabli? Nie wiem jak to dokładnie z tym jest,

 

Zasilacze pół-modularne, modularne .... zostawiasz tylko to co jest Ci potrzebne. Zwykłe czarne płaskie kable ma np. Vero M3 600W i jest pół-modularny. 

 

Jak to mają być jakaś kolorowa kabloteka to znowu nie pomogę. napisz może post w dziale moddingu. 

 

Ad2. Don't panic, Wygląda mi to na test diod... nie miałem nigdy navisa w łapskach więc nie wiem czy tak mają wszystkie.

 

Ad3. A instalowałeś RGB Fusion? nie ma tam w opcjach zarządzania poszczególnymi elementami  sterowania tymi sekcjami podświetlenia? tj.np. w RGB Sync od ASRocka. 

 

E:literówka

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites
Jak to mają być jakaś kolorowa kabloteka to znowu nie pomogę

 Właściwie to chodzi mi o dobry zasilacz i czarne, mało widoczne kable, bo te aktualne wszystko psują wizualnie.

 

Ad2. Don't panic, Wygląda mi to na test diod... nie miałem nigdy navisa w łapskach więc nie wiem czy tak mają wszystkie.

Wolę się upewnić niż potem coś spalić :D

 

Ad3. A instalowałeś RGB Fusion? nie ma tam w opcjach zarządzania poszczególnymi elementami  sterowania tymi sekcjami podświetlenia? tj.np. w RGB Sync od ASRocka. 

Tak, mam. Jeszcze tam pogrzebię dzisiaj jak wrócę z pracy, ale już wcześniej się bawiłem i jakoś efektu nie było.

 

Jeszcze jest jeden problem. Po wyłączeniu PC wszystkie wentylatory nadal się świecą, zarówno te z obudowy jak i te z chłodzenia. Dopiero po wyłączeniu zasilania wszystkie gasną. Co zrobić żeby wyłączały się wraz z wyłączeniem PC?

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeszcze jest jeden problem. Po wyłączeniu PC wszystkie wentylatory nadal się świecą, zarówno te z obudowy jak i te z chłodzenia. Dopiero po wyłączeniu zasilania wszystkie gasną. Co zrobić żeby wyłączały się wraz z wyłączeniem PC?
 

 

UEFI... instrukcja do mobo str. 32

 

" LEDs in Sleep, Hibernation, and Soft Off States Allows you to set the lighting mode of the motherboard LEDs in system S3/S4/S5 state. This item is configurable when LEDs in System Power On State is set to On. Off Disables the selected lighting mode when the system enters S3/S4/S5 state. (Default) On Enables the selected lighting mode when the system enters S3/S4/S5 state."

 

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b550-aorus-pro-ac_1001_e.pdf

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

z tym nic nie zrobisz, widocznie ten typ tak ma, znaczy zrobisz - odłącz RGB i po problemie :P

 

No właśnie popytałem ludzi i większość tak uważa, że to normalne, bo prąd przechodzi do płyty i przez ledy. Często to mogę zaobserwować, bo teraz jak wychodzę z domu do pracy i nie ma mnie 8h to wyłączam listwę z kontaktu (burze). No, ale jestem dzbanem w tych sprawach, więc wolałem się upewnić.

 

No nic. Pozostaje cieszyć się nowym sprzętem :D

Jeszcze jutro muszę porobić zdjęcia starego sprzętu i powystawiać.

 

To chyba tyle w tym temacie, już i tak jest to jeden z dłuższych w tym dziale haha

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Edytowane przez Siberianus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...