Skocz do zawartości

Historia giełd komputerowych


Recommended Posts

Ciekawy materiał o giełdach komputerowych, grach, vhs, piractwie i latach 80/90.

 

 

 

Sam nigdy nie byłem na takiej giełdzie ale miałem kolegę w szkole podstawowej, którego ojciec był elektronikiem i jeździł co tydzień do Wrocławia. Kumpel zawsze miał nowości, super sprzęt i chodziło się do niego na wagary :D

Edytowane przez buszi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Giełdy jak giełdy. U mnie można było, pirackie oprogramowanie kupić normalnie w sklepach :)

Sobota rano jechałem w miasto, wracałem z kilkoma kasetami czy dyskietkami i do końca dnia ogrywanie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U mnie był taki punkt . Szedłeś jak do sklepu dostawałeś katalog i wybierałeś co chciałeś , nagrywane było od ręki . Pamiętam jak zamawiałem pierwszą płytę CD . Czysta verbatim za 30 zł i 70 zł nagranie co sobie tylko życzyłem . Trochę mnie to zdenerwowało bo było wszystko spakowane w formacie DD i podzielone na 1.44mb z tego co pamiętam . Trzeba było pisać komendy dosowe aby to wypakować . Potem , jak się naumiałem to sobie stworzyłem plik bat , gdzie wystarczyło kliknięcie aby rozpakować 30 plików na raz np .

Link to post
Share on other sites
To było normalne. Sklep z komputerami, dawało się kasetę/dyskietkę i na drugi dzień odbierało zamówienie. Wszystko było prawnie legalne.
Pamiętam jak w zielonej Górze zrobili nalota na taki sklep to już końcówka lat 90.

W sklepie znaleźli notes z zamówieniami klientów było sporo adresów :D kilkkro grubszych klientów za takie zakupy i pewnie dalsza odsprzedaż bekneło .... Wtedy to był strach jak policja pod blok podjeżdżała pukała do drzwi a z balkonu leciał PC :D :D.

 

 

Ja pamiętam jak pupile swojego pierwszego pirata... Był to half life miodna gierka dałem za nią chyba 30-40zl kumpel ki załatwiał po znajomości. Pózniej miałem już gierki za 10zl co chciałem

 

Edytowane przez raiders
Link to post
Share on other sites

Na bazarach było wszystko ale tu już nie było to, ani to giełda ani nie kupowałeś od rodaka. Same szemrane typy z akcentem rosyjskim xD Czasami z taką facjatą, że strach było podejść i zapytać czy mają daną grę. Pamiętam jak jako 13 czy 14-to latek kupowałem pierwszego pirata, na szczęście wolałem przeważnie dozbierać i kupić oryginał, do dzisiaj kilka się zachowało nawet. Choć niestety powywalałem pudełka dawno temu :( Ale ta obczajka jak zagadać do gościa by pokazał listę gier na PC, bo na straganie to same filmy i gry na PSX. Może 10% to na PC było i do tego nic ciekawego. I te okładki pisane cyrylicą :rotfl:  lektor :rotfl:  chyba 2 piraty kupiłem, bo to było straszne, wycinali oryginalne dźwięki i wgrywali swoje. Nie pamiętam co to było ale tak mnie zniechęciło do piratów, że w życiu na takim bazarze to może jeszcze kupiłem ze 3-4 płyty ale z muzyką.

Link to post
Share on other sites
Trochę mnie to zdenerwowało bo było wszystko spakowane w formacie DD i podzielone na 1.44mb z tego co pamiętam .

haha format Disk du*e bodajże. Pamiętam chyba Corela 5.0 na dyskietkach tak dostałem.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Ja pamiętam piracenie gier na c64 za pomocą magnetofonu :D

Program 4 Polskiego Radia (Rozgłośnia Harcerska) w nocnym paśmie puszczał gry na ZX Spectrum, C64 i małe Atari. Można było sobie nagrać i pykać.

W czasie studiów w Lublinie na początku lat dziewięćdziesiątych mieliśmy giełdę w liceum Staszica. O ile byliśmy w stanie się wytoczyć w niedzielę rano z akademika to biegliśmy z dyskietkami, żeby nagrać jakieś nowości na Amigę i PC. Od 1994-1995 mieliśmy Internet na uczelni, bardzo szybko podpięliśmy swoje kompy w akademiku i wycieczki na giełdę straciły sens. Pamiętam te meczyki w pierwszego quake'a z modemowcami, gdzie ja miałem do serwera ping rzędu 30ms, a na modemie była prawie sekunda - praktycznie nie używałem broni palnej, wystarczyła siekiera.

Edytowane przez Navier
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...