Skocz do zawartości

R5 1600AF OC PROBLEM


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mr_sponsor,

Recommended Posts

Dzień dobry.
Parę miesięcy temu kupiłem R5 1600AF. Podkręciłem go bez problemu w BIOS dosłownie w dwie minuty do 4.2Ghz na 1.4V z wyłączonym SMT. Razem z 8GB Ram na 3000mhz i RX5704GB mam fajny zestaw do CSGO na 240-280+fps. Byłem mega podjarany, że za niewielkie pieniądze dostałem takiego kopa w grze, szczególnie, że płyta główna to nie żaden potwór a budżetowy ASROCK B450M-HDV ver 1.1, a chłodzenie to niedroga Fera 3.

I było miło do soboty. Padł mi dysk, jakiś noname LiteON, drugi raz w ciągu dwóch lat, więc nawet nie wysyłałem na gwarancję, poszedłem do sklepu i kupiłem Samsunga 860evo. Zainstalowałem W10, wszystko gładko i bez problemu, biorę się za OC i... du*a. W zakładce OC ustawiam wszystkie cyferki na takie jak były, SMT OFF, zapisuję, odpalam... a w CPU-Z nadal mam pływające 3-3.5GHz, napięcie między 0.9 a 1.2V i wciąż 6 rdzeni i 12 wątków. Siedzę nad tym od wczoraj i nic nie wchodzi, a próbowałem już chyba wszystkiego. Podejrzewam, że to jakaś bzdura i muszę coś włączyć lub wyłączyć w BIOS, żeby zatrybiło.
Jakieś pomysły co to jest i jak zrobić żeby działało? Będę mega wdzięczny, bo frustracja i znużenie sięgają zenitu kwasny.gif Wszystkie sztuczki z baterią już wypróbowałem. Nawet z nową, którą dziś kupiłem. 
P.s. Dodam jeszcze, że po zapisaniu danych w BIOS i wyjściu komputer sięodpala dwa razy, wentylatory przestają sięopbracać nma sekundę i za każdym razem trybi dopiero za trzecim podejściem. I wtedy w CPU-Z pokazuje mi, że nic się nie zmieniło. Poza tym wszystko działa bez zarzutu. Ale że to pc tylko do grania w  cs, bo tez oc jest bezużyteczny :/ 

Edytowane przez mr_sponsor
Link to post
Share on other sites

Podkręcają stopniowo , komp nie startuje na ustawieniach które mu podałeś i ustawia bezpieczne . Dlatego dwa razy się wyłącza . Możliwe , że już od jakiegoś czasu komp chodził na standardowych zegarach tylko teraz zauważyłeś .

Nie znam twojej płyty , ale u mnie była opcja z ochroną przed zbyt dużym przetaktowaniem .i dopiero po jej wyłączeniu mogłem ostrzej podkręcać . Ale to zupełnie inna płyta i procesor .

Jak tylko do csa to rozważ zmianę proca na 3100 ta gra na nim chyba dużo lepiej śmiga , jak i wiele innych zresztą .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Podkręcają stopniowo , komp nie startuje na ustawieniach które mu podałeś i ustawia bezpieczne . Dlatego dwa razy się wyłącza . Możliwe , że już od jakiegoś czasu komp chodził na standardowych zegarach tylko teraz zauważyłeś .

Nie znam twojej płyty , ale u mnie była opcja z ochroną przed zbyt dużym przetaktowaniem .i dopiero po jej wyłączeniu mogłem ostrzej podkręcać . Ale to zupełnie inna płyta i procesor .

Jak tylko do csa to rozważ zmianę proca na 3100 ta gra na nim chyba dużo lepiej śmiga , jak i wiele innych zresztą .

Ktoś mi wczoraj doradził program Ryzen Master. Nie jestem fanem podkręcania procesora przez programy, ale wrzuciłem od razu 4200Mhz i 1.4V z podstawowych 3200 i się utrzymało bez problemu. Ale po 1 pomimo zaznaczenia opcji wyłączenia Multithreadingu ten wciąż był włączony. No i wciąż pozostaje ram na 2133Mhz a nie na 3000 w profilu XMT. Także niewygodnie i tylko w połowie, a więc bez sensu. 

 

Co ile MHz powinienem zwiększać? Deafault to 3200, cel 4200. I tak się nie uda, ale sprawdzę. 

Napisałem posta, urochomiłem, dałem 3400 i 1.3V. Nie trzyma nawet tego. Jedyne co zapamiętuje to szybsze obroty wentylatora na procesorze. Ale tak była cały czas od wczoraj. 

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że było wcześniej opcji AMD CBS. Wcześniej tzn do  wczoraj. W zakładce OC w UEFI mam do wyboru na samej górze ASROCK coś tam lub AMD CBS. I tak się nic zmienia nawet jak wybiorę ASROCK, ale chyba nie miałem takioego wyboru wcześniej. Da się to jakoś usunąć z BIOS? Może tu zachodzi jakiś problem i płyta walczy z AMD :/ 

Link to post
Share on other sites

doprecyzujmy, jeśli ustawiasz OC ręcznie w UEFI (powiedzmy 3,5 napięcie AUTO) to nie zapamiętuje tego?

 

A XMP w UEFI? też nie da się teraz tego ustawić,

Dokładnie tak jak mówisz. 

Wczoraj po godzinach bojów udało mi się znaleźć w UEFI opcję wyłączającą SMT i nie była ona widoczna tylko pod zakładką OC, ale jeszcze w zakładce Advanced -> Zen profile coś tam i tam włączyłem 3+3 i SMT OFF. Tak zrobiłem, żeby było 6 rdzeni i 6 wątków. 

Procesor podkręciłem w Ryzen Master dosłownie w minutę. I wreszcie nie chciało restartować i wszystko działało jak należy i do dziś rano miałem podkręcony procek, wyłączone SMT ale pozostał wciąż RAM, który pomimo ustawienia XMP w UEFI (w moim przypadku 3000Mhz) wciąż w w10 pokazywał 2133Mhz. 

Pozstanowiłem zrobić update UEFI i przeszedłem wszystko w niecałą godzinę. Od mojej wersji 1.1 aż do 3.1, która jest ostatnim updatem którym ASrock wspiera w 100% rodzinę pinnacle na tej płycie. 

I co? I dalej nic. Jestem w punkcie wyjścia. 

Edytowane przez mr_sponsor
Link to post
Share on other sites

 

 

który pomimo ustawienia XMP w UEFI (w moim przypadku 3000Mhz) wciąż w w10 pokazywał 2133Mhz. 
 

 

a co widnieje po wejściu w UEFI? jaka prędkość ramu?

 

Wygląda na to że mobo nie zapamiętuje ustawień, tylko Soft od AMD przy każdym starcie systemy podbija procek...  a czy czasem nie wysunęła Ci się przez przypadek jakiaś zworka jak wymieniałeś dysk? popatrz tam.

Link to post
Share on other sites

Jestem jeszcze ciekaw jednej rzeczy. Czy jeśli wszystko działało w 100%, jedynną zmienną jest dysk samsunga, to czy to właśnie on nie jest problemem. Samusng jest znany z tego, że daje dużą gwarancję na swoje dyski, ma jakieś zabezpieczenia itd i to może on blokuje jakiekolwiek wzrosty napięć.


 

 

a co widnieje po wejściu w UEFI? jaka prędkość ramu?

 

Wygląda na to że mobo nie zapamiętuje ustawień, tylko Soft od AMD przy każdym starcie systemy podbija procek...  a czy czasem nie wysunęła Ci się przez przypadek jakiaś zworka jak wymieniałeś dysk? popatrz tam.

 

Po wejściu jest auto i 2133. Lub do wyboru jest XMP Profile i 3000Mhz. 

Link to post
Share on other sites

308a76e2f10f8c64med.png

Specjalnie wyjąłem kartę i obejrzałem. Wszystko w jak najlepszym porządku. Co ma być sztywne jest sztywne i na swoim miejscu. Nic nie potopione, czyściutka płyta.  

A co do reszty, to dokłądnie jak mówisz. Za każdym razem gdy wprowadzę jakąś zmianę, to komputer się restartuje dwa razy w ciągu kilku sekund, wentalatory odpalają się dwukrotnie i startują dopiero za trzecim zastanowieniem. Wygląda to tak, jakby próbowało i się resetowało. 

Link to post
Share on other sites

Zrób reset ustawień biosu do fabrycznych, następnie wejdź i tylko wyłącz SMT. Zobacz czy zapisze - jeżeli nie to spróbuj zrobić aktualizacje biosu.

 

Obawiam się, że jednak płyta polecieć będzie musiała na GW. A powiedz nam jeszcze jakie masz PSU?

Link to post
Share on other sites

 

 

Obawiam się, że jednak płyta polecieć będzie musiała na GW
niestety na to wygląda. Nie wiem w jaki sposób miałoby to rzutować i czy to tylko przypadek czy miało to związek z awarią dysku, btw, sprawdzałeś czy działa port sata na którym chodził stary dysk? 
Link to post
Share on other sites

Problemy z nie-zapisywanie stanu Biosa miałem jedynie wtedy, gdy bateryjka w płycie już była bliska śmierci. Twój B450 to jeszcze nie tak stary model, ale warto zobaczyć czy wymiana bateryjki by nie pomogła.

Link to post
Share on other sites

 

 

Zrób reset ustawień biosu do fabrycznych, następnie wejdź i tylko wyłącz SMT. Zobacz czy zapisze - jeżeli nie to spróbuj zrobić aktualizacje biosu.

Robiłem to i samo SMT OFF nie działa, chociaż wczoraj działało  i pozostał jedynie  problem z RAM i wczytanie profilu XMP. 
Aktualizacje BIOS zrobiłem dzisiaj i już nie mam do wyboru ASRock OC lub AMD CBS, ale w pierwszej linijce mnie pyta czy życzę sobie coś tam z prądem i prosi o ustawienia prędkości BUS. Ustawiłem na 102, niżej napięcia i taktowanie, SMT OFF, o XMP. Co zapamiętało od razu i tylko na wyłączność? W CPUZ pokazuje mi BUS spead 102-102,5 :D :D :D A reszta nie. 

Ja myślę, że to nie płyta ale nieudana aplikacja narzędzia AMD CBS na samą płytę. To wygląda tak, jakby ze sobą walczył ASRock z oprogramowanie na BIOS. Raz coś zapamięta a raz nie. No mówię, wczoraj ustawiłem jakmiś cudem SMT OFF i śmigało na 6rdzeniach/6wątkach a w Ryzen Master podkręciłem na 4.25GHz i 1.393V. Wszystko grało prócz RAM, który był wciąż na 2133Mhz. Zagrałem nawet 3 mecze w CSGO na niższej rozdzielczości, bo tylko tak się dało przy tej prędkości RAM. Dziś się obudziłęm i postanowiłem zrobić update BIOS, bo nie po to mam płytę i kości umożliwiające 3000Mhz żeby się męczyć na 2133Mhz.

 

sprawdzałeś czy działa port sata na którym chodził stary dysk? 

Na tym samym porcie i na tych samych kablach mam podłączony nowy dysk. Mówię Wam, że wszystko działa dokonale do czasu, gdy zacznę się bawić UEFI w OC. 

 

warto zobaczyć czy wymiana bateryjki by nie pomogła.

Też na to wpadłem i wczoraj kupiłem pełen wielkich nadziei nową bateryjkę i biegłem szczęśliwy do domu. Skutek oczywiście zerowy :) 
Link to post
Share on other sites

Zwrot na rękojmię zrób, problem z ramem (testowanym i sprawnym gdzie indziej) podaj jako powód. Powinieneś dostać zwrot kasy lub propozycje czegoś innego bo sklep sam tego nie naprawi.

 

To nie jest normalne, poprawne zachowanie płyty.

Link to post
Share on other sites

 

 

To nie jest normalne, poprawne zachowanie płyty.

Jutro zaniosę do jakiegoś serwisu, ja nawet nie mam narzędzi, żeby posprawdzać, może gdzieś jest przebicie czy inna bzdura a ja tracę zdrowie i przybywa mi siwych włosów przez bzdurę. 

Chciałbym jeszcze tylko sprawdzić jedną rzecz - Ryzen Master ma też opcję OC ramu, ale trzeba wpisywać wszystkie wartości napięć na których się nie znam. Może się okazać, że Ryzen Master radzi sobie z tym dokonale. Pobawię się jeszcze dziś wieczorem. Jak nic nie wyjdzie to jutro leci na serwis. 
W kontakcie. 
Link to post
Share on other sites

 

 

może gdzieś jest przebicie
 

Może tak być dlatego wyjmij mobo i odpal bez obudowy.

 

 

 

Ryzen Master ma też opcję OC ramu, ale trzeba wpisywać wszystkie wartości napięć na których się nie znam. Może się okazać, że Ryzen Master radzi sobie z tym dokonale.
 

Znajdziesz je w kalkulatorze ale to nie jest wyjście z sytuacji. 

Link to post
Share on other sites

 

 

chyba że nie masz gw

Kupiłem kompa  jakieś dwa lata temu i to zdalnie, przyszedł kurierem z drugiego końca Polski. Bardzo fajny sklep, są chwaleni w necie na całą Polskę, mają swoje sociale w necie. Jak padł dysk to dostałem nowy w ciągu 4-5 dni. Ale nie wiem czy mi się chce teraz bawić w wysyłkę i czekanie  pewnie ze 2-3 tygodnie. Komp wysłużył to co miał wysłużyć, nie był do końca używany tak jak było zakładane (kupiłem mamie do pisania i pracy zamiast laptopa, a skończyło się na tym, że grałem w CSa. No odbiło po 30tce ;) ) połowa komponentów już jest wymieniona, a ja kupiłęm komputer jako całość, na fakturze jest jedna pozycja i cena. Olać to. 
Sprawdzę w najbliższym serwisie co nie działa, jak się zepsuło to po prostu kupię nowe. Na szczęście na tym levelu płyta, ram czy zasilacz to koszt max 400-500zł. 

 

Padł SSD i co nagle też płyta poszła?

Daję sobie uciąć palec, że gdy kupiłem 1600AF i bawiłem się w UEFI to nie było tam żadnej opcji pt AMD CBS. Ja na 95% obstawiam, że to spieprzone oprogramowanie i zdolny człowiek siedzący w temacie podkręci mi to tak jak należy, pobawi się ustawieniami kości RAM (których w tym BIOS są dosłownie dziesiątki!). Nie wiem skąd się tam to wzięło, ja niczego sam nie ściągałem, nie dawałem nowego BIOS. ani nic z tych rzeczy. 

BTW jak to możliwe, że OC przez program Ryzen Master jest możliwe i trzyma napięcia i taktowania? Przecież to płyta trzyma te napięcia i taktowanie a nie jakiś niewidzialny kod z programu. Więc ona musi działać. 

Link to post
Share on other sites
Sprawdzę w najbliższym serwisie co nie działa, jak się zepsuło to po prostu kupię nowe. Na szczęście na tym levelu płyta, ram czy zasilacz to koszt max 400-500zł. 

300zł... ds3h i po sprawie tylko coś tam OC cpu na nim nie do końca przyjemne - nie pamiętam dokładnie, ale bank zaraz @Rebel rozwinie. :P

Daję sobie uciąć palec,

uważaj ja też kiedyś....

 

BTW jak to możliwe, że OC przez program Ryzen Master jest możliwe i trzyma napięcia i taktowania? Przecież to płyta trzyma te napięcia i taktowanie a nie jakiś niewidzialny kod z programu. Więc ona musi działać. 

 

No to już ustaliliśmy, pamięcią UEFI jest coś nie tak - ustawiasz, dajesz save&exit i wywala.

Ryzen mastrer za każdym razem "ładuje" swoje sety przy starcie systemu dlatego działa.

 

zdolny człowiek siedzący w temacie podkręci mi to tak jak należy, pobawi się ustawieniami kości RAM (których w tym BIOS są dosłownie dziesiątki!).

Tu nie trzeba mega zdolnych ... bierzesz kalkulator do łapska i jedziesz:

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

 

Ale nie zmienia to faktu, że załatwianie sprawy przez RM to obejście tematu i to w kiepskim stylu.

 

Wydarłeś już to mobo? poświęć chwilę i zrób to zamiast od razu lecieć na serwis. 

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Wydarłeś już to mobo? poświęć chwilę i zrób to zamiast od razu lecieć na serwis. 

Rozbiorę go na części (może prócz CPU, bo chyba nie mam już pasty) i wszystko poodpinam i złożę od nowa, podłączę tylko klawiaturę i monitor i wtedy włączęznowu. Tak mam zrobić? 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

wyjmij płytę z obudowy, poodpinaj wszystko co zbędne przepnij jeszcze raz wtyczki i odpal bez obudowy (zwierając piny) tylko się nie pomyl:P instrukcje masz na stronie

Uwaga Uwaga! 

Podkręciłem Ram na 3000Mhz ustawiając... 3000Mhz i napięcie 1.35V. Bez wczytywania profilu XMP.

 

 

xD

 

xD  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...