Skocz do zawartości

Samsung R540 - Problem jedynie z systemem Windows 10


Recommended Posts

Witam Serdecznie,

Laptop Samsung R530/540.

Specyfikacja
Procesor - Core i3 2x 2.5 GHz
RAM - 4 GB
Grafika - Intel HD Graphics
Płyta główna - Bremen-C 10012.

Jest na tym laptopie problem z Windowsem 10. Nie wiem, czy to wina starszej wersji BIOS-u ale nigdzie nie idzie nowej znaleźć - jak ktoś będzie chętny pomóc w znalezieniu - podaruję punktów i będę wdzięczny. icon_smile.gif
Jeżeli chodzi o inne wersje to bez problemu się instalują i uruchamiają za każdym razem, a Windows 10 podczas instalacji stanie ---> uruchomię ponownie laptopa ---> pójdzie, oraz kiedy już zainstaluję to podczas całkowitego wyłączenia laptopa i uruchomienia ---> stanie, i będą te okienka aż do usranej, i kiedy zrestartuję to znów to samo, a kiedy jeszcze raz wyłączę i włączę to pojawia się kółeczko ładowania pod okienkami, tak więc jest tak jakieś z 3/4 razy, w sensie uruchomi się raz na 3 razy powiedzmy. Nie wiem, czy może jest to wina jakiegoś ustawienia w BIOS-ie? Patrzyłem ale niestety, sprawdzałem też co oznaczają poszczególne opcje w BIOS-ie i nie dało nic włączenie czy wyłączenie. Czy to jest wina płyty tej? Dysk jest dobry, nie ma bad sectorów, na Windows 7 nie ma żadnego problemu, idzie za każdym razem. A Windows 10 miałem też swoją instalkę oraz pobrałem czystą od producenta i to samo. Staje na "okienkach", pod nimi nie pojawia się kółeczko ładowania. A uparłem się na 10-tkę ponieważ m,am sentyment, podoba mi się grafika i Wszystko, i chciałbym używać go, ale niestety, coś ten laptop z tym systemem nie współgra... Kurcze.. bardzo proszę o jakieś sugestie...

Link to post
Share on other sites

Możliwe że problem leży w nieaktualnych lub brakujących sterownikach do chipsetu. Instalowałem Windows 10 na podobnych może nawet starszych konstrukcjach i wszystko było ok, działają bez zarzutu. Zainstaluj Sobie program Driver easy i sprawdź aktualność sterowników, wrzuć screeny z DE to ocenimy, które sterowniki warto pobrać i zainstalować przez program a które można pobrać z innego źródła. 

Link to post
Share on other sites

Przy zainstalowanym Windows 7 uruchom instalator Windows 10 na zasadzie upgrade. Ten sprawdza kompatybilność sprzętu i a nuż wyświetli informację co mu nie odpowiada.Ostatnio borykałem się z Lenovo G510 i osiągnąłem stabilny system, ale kosztem grafiki AMD R5 M230, do której po próbie instalacji czy ręcznej ze strony AMD lub z poziomu Menedżera urządzeń kończy się zawieszeniem systemu i konieczna była naprawa lub odinstalowanie niedokończonej instalacji sterownika AMD. a nawet ponowną instalacją systemu. Jak już uruchomi Ci się w miarę stabilny to przejdź do aktualizacji systemu i niech zainstaluje aktualizacje o ile to się powiedzie. Nie instaluj przypadkiem najnowszego wydania w wersji 2004 bo ona sama ze sobą ma problemy. Instaluj wersję stabilną 1909.

Link to post
Share on other sites
No i już coś takiego przeczytałem gdzieś, że karta WiFi wpływa na to, ale nie bardzo chciało mi się wierzyć. Lecz teraz się przekonałem. Jak ją wyjąłem to za każdym razem 10-tka się uruchamia, instaluje się szybciej. A jak ją włożyłem… już nie ma tego kółeczka pod okienkami:


IMAG0191.jpg


Zainstalowałem Driver Booster ale nie znalazł żadnych sterowników, spróbowałem w Menadżerze urządzeń i tam pobrało dla niej, jest to jakaś tam “broadcom 802.11n”, ale po ich zainstalowaniu jest to samo, okienka cały czas widnieją i system dalej nie idzie, a przynajmniej nie za 1 razem. Najwyraźniej 10-tka nie wspiera tego urządzenia, spróbuję jeszcze jedną rzecz ale nie wiem czy da coś, jeszcze pewne sterowniki. A co do modelu to jednak płyta główna pochodzi z modelu R540, bo na Allegro ktoś taką samą sprzedawał (jest to Bremen C-rev 1.1, 10012) bo myślałem że z 530. System nie podaje mi modelu jej, tylko jak widać, i taki i taki.


IMAG0192.jpg

No i co do BIOS-u, to chyba najnowsza wersja jest z października z tego samego roku (2010) teraz mam wersję z czerwca 2010, co widać na zrzucie. Próbowałem zaktualizować pobierając ze strony Samsung, dla laptopa R540-JA07PL (bo ta płyta pochodzi z tego modelu lapka) ale niestety nie daje się, może dlatego, że odpalam ten plik na Windows 10?


 

IMAG0193.jpg

A może ten plik wrzucić na boot’owalny pendrive?

Link to post
Share on other sites

@BlackCoffe

Przyjmując Twój tok rozumowania kolega miałyby sterowniki do sprzętu z 2012 roku starsze niż sam Windows 10. Na stronie producenta najnowsze sterowniki są do Windows 7 a dalej brak wsparcia i rób co chcesz. 

 

Program Driverbooster ma mniej obszerną bazę sterowników niż Driver easy i zdarza się że proponuje niewłaściwe sterowniki sprzętowe. Ma za to jedną dobrą cechę, mianowicie wyszukuje i instaluje w systemie brakujące komponenty Windows tj. DirectX, Flash, OpenAL czy Visual C++. Odpal DE i tam sprawdź czy są aktualizacje, na 100% program coś znajdzie. Żeby zaktualizować bios to oprócz samej ładowarki potrzebna jest też sprawna bateria inaczej aktualizacja nie ruszy. Sam stwierdziłeś że problem nie leży w bios ale karcie sieciowej. Jeśli nie ma przewidzianej aktualizacji do Twojego sprzętu to bym nic nie ruszał. Karty sieciowe do laptopów nie kosztują wiele możesz spróbować zmontować inną nowszą i może problem zniknie.   

Link to post
Share on other sites
Zerknij czy jest uwzględniona Twoja karta WLAN w tych sterownikach

No niestety, chyba nie ma? O ile dobrze patrzę...

Ale jak widać, mam zainstalowane jakieś, któe pobrał system sam, kiedy w Menadżerze kliknąłem na aktualizuj, i jakaś tam wersja jest najnowsza:

IMAG0213.jpg

lecz chodzi o to że podczas startu przeszkadza nadal, więc pozostaje albo zmienić kartę bo są i tanie jakieś używane, aby była z nowszych. Albo zasiedlenie się na Windows 7. :) Choć wspieranie siódemki skończyło się, ale można kupić klucz aktywujący na Allegro za zaledwie 15 zł więc jak coś to można się przerzucić, ale skoro dziesiątka chodzi,,a jest jedynie problem z kartą, to można równie dobrze kupić zewnętrzną WiFi małą, i nie będzie przeszkadzać w porcie. Ale tutaj pewnie nie da rady, skoro jest to starsza, widocznie gdzieś ma konflikt z dziesiątką podczas startu...

Edytowane przez BiOS-Man
Link to post
Share on other sites

Tak jak mówicie. Karta sieciowa koliduje z windows 10 i dopóki jej nie zmienicie z broadcoma na atherosa (albo na odwrót nie pamiętam która była winna tej sytuacji) to nici z windowsa 10. Też się zastanawiałem nad tym i rozwiązać ten problem można tylko sprzetowo. A taką odp znalazłem gdzieś podczas szperania forum samsunga z 2 lata temu. A wiem bo próbowałem samsunga r590 zaktualizować no i zostało na Windows 7.

Edytowane przez gural23
Link to post
Share on other sites

Tylko nie jestem pewny czy każda dowolna karta z pasującym złączem (tutaj prawdopodobnie miniPCIe) będzie działać. Z tego co kojarzę to przynajmniej niektóre laptopy mają whitelisty sieciówek zapisane w biosie i inny model nie zadziała. Tak gdzieś wyczytałem jak wymieniałem sieciówkę w jakimś dellu, jeśli to nieprawda to niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu. Dlatego dla pewności najlepiej poszukać karty z rozbiórki danego laptopa. I z mojego doświadczenia to Atheros/Qualcomm > Intel/Realtek >> Broadcom, z tymi ostatnimi już wiele razy miałem problemy ze sterownikami.

Zewnętrzna karta nano to słabe rozwiązanie bo nie dość że blokuje jedno USB to jeszcze zasięg pozostawia nieraz sporo do życzenia.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dziś przyszła mi karta z tej aukcji.

https://allegro.pl/oferta/karta-wifi-intel-dual-band-7260hmw-an-bt-9405692742?snapshot=MjAyMC0wNi0yNFQwODozMToxMi40MzFaO2J1eWVyOzk0OWE5NmI4OTU4M2EyY2IxZGFhNGM3ODY4Y2ZkNTAzMTAzZDU5ODU1Yzg5NjczZDlkMjhkMDVhNGMzOWEzNjE%3D

 

Czas realizacji 1 dzień.

Karta działa, wifi 5Ghz też jest, windows 10 wstaje własnie się aktualizuje już przez wifi.

 

Karta intel 7260HMW. Fakt, dużo rozkręcania żeby się tam dostać. Stery w windows update/stronki intela.

Tutaj film jak rozebrać:

https://www.youtube.com/watch?v=UnKWx09huJg&t

 

Laptop samsung r590

Edytowane przez gural23
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 

 

Fakt, dużo rozkręcania żeby się tam dostać

A skąd tam... Ja tylko z tyłu odkręcę klapkę od RAM-u, i trochę palcami włożę i akurat sięga do gniazda WLAN i nie ma problemu, nie muszę odkręcać całej górnej pokrywy i jeszcze czego - rozbierać całą płytę! 

A co do startu... jakimś cudem za każdym razem startuje i to z tą kartą! Czasem trudno rozwiązać problemy w tej dziedzinie... raz pod rząd nie chodzi a jak zacznie... tak już cały czas chodzi. Niby jakieś aktualizacje mi pobierało i chyba zainstalowałerm sterowniki raz jeszcze jakieś tam od Wi-Fi, i może zgrało się to. Ale być może że ma wpływ, bo trochę jednak jest start tego systemu opóźniany.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...