Skocz do zawartości

Recommended Posts

W dniu 17.09.2021 o 09:33, Artok napisał:

2. zbik90 - miał mnóstwo okazji do zakupu nowej karty, wliczając w to małą odwilż cenową w czerwcu i lipcu. Ostatecznie został wykolegowany przez duński sklep Proshop. 

E tam, przegrany się nie czuję :P Na sprzedaży rx 5700 xt byłem ponad 2k pln do przodu w marcu, choć jakbym wiedział że taka sytuacja się dłużej utrzyma to bym sobie te 2k wykopał, a karta by została :D Rozglądałem się co prawda ostatnio za czymś mocniejszym od rx 570, ale wewnętrzna cebula zabrania mi przepłacać tyle kasy za coś co mi nie jest do życia potrzebne. Nudne, zimowe wieczory spędzę w tym roku przy konsolce, tylko jeszcze się zastanawiam nad wyborem.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem mamy do czynienia z tak dużą anomalią na rynki GPU, że ciężko wyrokować kto jest frajerem, a kto nie, bo uważam, że wszyscy standardowo zachowujący się konsumenci są poszkodowani, a sklepy nie powinny po paru dniach od premiery, przyjmować zamówień na karty i ustawiać kolejek z nielegalnie przetrzymywanymi pieniędzmi. Nie wierzę też, że duże sklepy nie wykonywały analiz i nie mają "swoich dojść", aby się nie zorientować z jakimi mniej więcej czasami realizacji zamówień mają do czynienia, jeśli na każde zapytanie u producenta słyszeli "nie wiemy". Przecież całą publicystyka branżowa trąbiła i nadal to robi, że rynek dostępu do GPU dla szarego konsumenta nie zmieni się przez całe miesiące i najbliższe lata.

 

Ja podjąłem decyzję o zmianie karty graficznej na RTX 3080 w kilka miesięcy po premierze tej generacji kart nVidii i po wielu, wielu miesiącach obserwacji rynku PL i częściowo zagranicznego zdecydowałem się na kupno karty na dołku cenowym w czasie tegorocznych wakacji - kupiłem nową Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti GAMING OC 12GB GDDR6X (wersja nie "LHR") za 6699 zł w ME i sprzedałem za 2000 zł kartę MSI GeForce GTX 1080 ARMOR OC 8GB GDDR5X (kupiłem ją jako nową za 2200 zł).
Obiecałem sobie, że nie kupię RTX 3080 za więcej niż 4500 zł no i prawie mi się udało, bo kupiłem, bilansując, RTX 3080 Ti 4699 zł w cenie w sumie lekko ponad MSRP.

Czy czuję się wygranym? Tak, bo wielomiesięczne analizy cen i sytuacji na rynku zaowocowały, na dzień 19.09.2021, najlepszym możliwym dla mnie dealem (kupiłem możliwie najtaniej RTX i sprzedałem możliwie najdrożej GTX'a) no i zmieściłem się w realnych założeniach cenowych (realnych podłóg mojej własnej oceny sytuacji). No i też nie, bo takie zachowanie jak moje utrwali ceny kart graficznych już na stałe na niespotykanym wcześniej pułapie. Kolejne generacje kart graficznych, do czasu pojawienia się kolejnych graczy na rynku (na horyzoncie majaczą dwaj nowi gracze: Intel i jakaś firma z Chin), będą nadal opatrzone nierealnymi sugerowanymi cenami MSRP, a rynek i tak zrobi swoje z cenami.
Ja jestem jednak w na tyle dobrej sytuacji, że w przyszłości zrobię wymianę na zasadzie transferu piłkarskiego, a więc zamienię "dwa koty za pół miliona na psa za milion", bo mam teraz RTX 3080 Ti oraz RTX 2080 i to jest drugi argument w ramach "wygranej".
Kolejna wygrana osobista to taka, że poznałem na tym forum fantastycznych ludzi i bardzo wiele się dowiedziałem.
No i ciężko też nie dostrzec pozytywów ogólnych czyli ugruntowała się we mnie, ale też pewnie i u innych, ostrożność i bardzo ograniczone zaufanie do operacji finansowych na dużych sumach, nie traktując dużych sklepów jako gwarant uczciwości i solidności.

  • Lubię to 1
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Tiamina napisał:

To co napisałeś jest nie prawdą.Wręcz przeciwnie na każdym forum komputerowym,na każdym zachęcali do wyzbycia się starych kart na rzecz nowych tuż przed premierą i nikt nie spodziewał się takiego obrotu zdarzeń więc Nikt nie informował o kryzysie-pierwsze słyszę o jasnowidzach ;) Gdyż zaraz po premierze w krótkim czasie już były problemy z dostępnością a potem nastało szaleństwo cen,stopniowo coraz wyższe.

Zawsze tak było że przed premierą napaleńców nie brakuje tym bardziej po opublikowaniu wszelkich testów przez YouTuberów itp strony,żeby podkręcić sprzedaż i nie było inaczej tym razem.

Ale sytuacja pseudo covidowa wielu nauczyła,szczególnie tych którzy jako pierwsi chcą być w posiadaniu nowości i lansować się na forach,czyż nie jest tak i nie ważne czy miał wcześniej dobrą kartę czy potrzebna mu nowa,musi mieć i koniec.Dzisiaj kto ma hajs powie chce mieć RTX3080 wyda 7500zł i będzie miał.

A skoro były jak twierdzisz osoby informujące o zbliżającym się kryzysie to zapytaj ich teraz i niech odpowiedzą,kiedy on się skończy ;)

 

Zawsze jest tak, że zdecydowana większość użytkowników różnych forów podąża dokładnie tym samym tokiem rozumowania. Tyczy się to zarówno przewidywań sytuacji na rynku jak i wielu zależności sprzętowych. Warto mieć na uwadze to, że kiedy większość jakiś pogląd prezentuje to nie oznacza to tego, że ten pogląd pokrywa się z realiami co doskonale widać na wielu płaszczyznach w wielu różnych aspektach. Na grupach FB gdzie się wypowiadałem, a również i na tym forum sam pisałem o tym jaka najprawdopodobniej sytuacja będzie miała miejsce, w moich materiałach na YT też o tym wspominałem. Widziałem również posty ludzi także podchodzących podobnie do tematu. Także to kwestia gdzie po prostu się zagląda etc. Nie jest to żadne jasnowidzenie, tylko chłodna analiza sytuacji nie tylko na rynku IT, ale znacznie po za nie wykraczając. Informacje zawsze są dostępne, trendy i zbliżające się kryzysy odgórnie planowane wcześniej przez największe korporacje czerpiące ogromne zyski z sytuacji globalnej również.  Kryzys skończy się wtedy kiedy zbierze się masa krytyczna ludzi świadomych tego co wyrabiają globaliści zarabiający na wszelkich kryzysach, wojnach i wszelkich pseudo pandemiach nabijających kabzę kartelom farmaceutycznym. Kiedy masa krytyczna powie "DOŚĆ" wtedy się to zatrzyma :) Absolutnie na każdy temat rzetelna wiedza jest dostępna, tak samo jak w kwestii tego co się dzieje na świecie nie można czerpać informacji tylko z mediów głównego nurtu gdyż te odpowiedzialne są za dezinformację, podsycanie strachu i propagandę , a należy zawsze poznać drugą stronę medalu i łączyć kropki z kropkami tak by mieć wgląd w jak największy obraz całej sytuacji. Te same zasady przekładają się na wiele kwestii.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, mirai99 napisał:


Skilla. Zauważ, że jak ktoś serio chciał to miał kartę. 

 

 

6 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Raczej ochoty na polowanie i szukanie, kto chciał to kupił może 200-300zl drożej niż aktualna cena w polskim sklepie na niedostępne karty

 

Jest bardzo dużo ludzi którzy chcieli a nie mają.Produkt ma być normalnie dostępny w sklepie dla klienta bez kombinacji ,to nie temat myślistwo i łowiectwo.

 

3 godziny temu, EH_Gosu napisał:

Kryzys skończy się wtedy kiedy zbierze się masa krytyczna ludzi świadomych tego co wyrabiają globaliści zarabiający na wszelkich kryzysach, wojnach i wszelkich pseudo pandemiach nabijających kabzę kartelom farmaceutycznym. Kiedy masa krytyczna powie "DOŚĆ" wtedy się to zatrzyma :) Absolutnie na każdy temat rzetelna wiedza jest dostępna, tak samo jak w kwestii tego co się dzieje na świecie nie można czerpać informacji tylko z mediów głównego nurtu gdyż te odpowiedzialne są za dezinformację, podsycanie strachu i propagandę , a należy zawsze poznać drugą stronę medalu i łączyć kropki z kropkami tak by mieć wgląd w jak największy obraz całej sytuacji. Te same zasady przekładają się na wiele kwestii.

 

Tu się zgodzę sam o tym powtarzam.

Natomiast co do chłodnej analizy - przewidywaniu NIE,szkoda że sklepy na potęgę przyjmowały zamówienia i powodowały kolejkę na kilometry,czemu oni chłodno nie analizowali że mogło dojść do takiej sytuacji z klientami.Ale mniejsza z tym,jest jak jest czasu nie cofniemy.

Link to post
Share on other sites
47 minut temu, Tiamina napisał:

Jest bardzo dużo ludzi którzy chcieli a nie mają.
Produkt ma być normalnie dostępny w sklepie dla klienta bez kombinacji ,to nie temat myślistwo i łowiectwo.


W listopadzie 2020 otworzyłem komputer, otworzyłem chrome, wpisałem adres sklepu w PL, znalazłem TUF 3080 OC za ~5000zł, co jest ceną za którą ludziki dzisiaj by zabiły, dodałem do koszyka, zapłaciłem, kilka dni później dostałem i włożyłem do nowego kompa, którego składałem. TUF'y OC za tą cenę były tam od kilku dni, były też dostępne za tą cenę jeszcze przez ponad tydzień.

8 miesięcy później dostałem wreszcie mojego TUF'a OC z Xkoma z premiery i puściłem go na forum za 5000zł, aby wyszło mi że kupiłem swojego za MSRP.

Gdzie tu myślistwo/łowiectwo? 

Pomijam fakt, że w międzyczasie wysnajpiłem 6800xt (poszedł na forum też tanio) i 3080 Strix OC (poszedł do kumpla). To było chamskie F5 i obserwacja zachowań sklepów online, 6800xt wrzucali po 1-2 sztuki, Strixy jak pojawiały się w mediaekspert bodajże na stronie, to oznaczało że szyło po 1 sztuce do różnych salonów więc w okolicach godzin jak sklepy rozpakowywały dostawy i dodawały na stan trzeba było po prostu odświeżać.

  • Lubię to 3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mirai99 napisał:

Gdzie tu myślistwo/łowiectwo? 

W moim przypadku nie było tak różowo i momentami to było prawie polowanie :-)
Faktycznie jednak trafiałem czasem na okazje i tylko dlatego nie korzystałem z nich, bo twardo liczyłem na to, że ceny kart spadną do normalnego poziomu. To, że jednak na takie okazje trafiałem wynikało z rachunku prawdopodobieństwa i normalnej statystyki - po prostu czesałem intensywnie rynek.
Natomiast Twoją osobę potraktowałbym jako anamalię i mam na to teorię dlaczego tak łatwo i swobodnie te karty kupowałeś. Otóż dałeś się poznać jako osoba wyjątkowa w bardzo pozytywnym znaczeniu i na mnie zrobiło spore wrażenie to sprzedawanie RTX 3080 po 5000 zł i świadczy to o sile charakteru.
Podejrzewam zatem, że wszystkie siły na Ziemi i w Niebie Ci kibicują i stąd to co jedni nazwą karmą inni błogosławieństwem lub szczęściem :-)

  • Haha 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@mirai99 Szacunek się należy za pomoc potrzebującym. Ja miałem taką sytuację że znajomy miał mi sprzedać 3080 Trio za 4,5k zł, nagle dostał ofertę za 6k i karta poszła mimo że byliśmy dogadani. Jak widać nie każdy potrafi być bezinteresowny. Zwłaszcza że w grę wchodzą nie małe kwoty.

Edytowane przez nukalol
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to taki "średni" ten znajomy. No, ale jak dla kogoś dodatkowe tysiąc, czy tam dwa jest więcej warte niż własna przyzwoitość (szczególnie względem znajomego) to szkoda gadać. 

 

Pozdrawiam przy okazji kolegę @mirai99-trzeba takie postępowania przypominać, bo to rzadkość obecnie (niestety) 

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Eee tam, moim zdaniem to wszystko zależy od majętności znajomego

 

  • jak zarabia średnią polską pensję w granicach 2-3K netto to ja bym zrozumiał że to jednak dla niego duża kwota i trudno się mówi :(

 

  • a jak dobrze sobie żyje za jakieś 10K+ na miecha i takie akcje odwala to zwykły dziad i tyle :D

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Różnie to w życiu bywa, jak to się ładnie mówi. Dlatego też napisałem że chodzi o nie małą (przynajmniej dla mnie) kwotę. Nie zaglądam nikomu do portfela i też nie mam pretensji żadnych do tej osoby która mi tej karty nie sprzedała. Koniec końców, wyszła fajna sytuacja gdzie mogłem sprzedać moje 3070 w bardzo dobrej cenie, ostatecznie kupując 3080 za 2939 (tyle zapłaciłem w grudniu 2020) + paliwo, powiedzmy 100zł które wydałem żeby pojechać po kartę. Nie ma tego złego...

Link to post
Share on other sites
41 minut temu, Rebelmind napisał:

@Up a przypominam, że przed nami sezon przedświąteczny, z standardowymi podwyżkami :/

 

Najpierw wzrost ceny ,później robią oszukańczą promocję z ceny startowej.Niestety bardzo dużo ludzi się na to nabiera. 

  • Smutne 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy do końca 2022 rynek się ogarnie. :)

Wszyscy chcą klepać u TSMC więc może być wesoło... każdy dostanie po nadgryzionym mikrociasteczku produkcyjnym. 

 

I jeszcze blackfrajerday. Znów pewnie dużo osób zamówi GPU -> niewielu zobaczy je na oczy i zamrozi tylko sobie kilka tysięcy pln. 

 

Raczej będzie można zapomnieć (Q4 2022/Q1 2023) o RTX'ie 4070 za ok. 2,3-3k pln. %-) 
 

Link to post
Share on other sites

Intel ma wypuścić podobno GPU na poziomie 3070 w 1 kwartale 2022:

 

https://www.notebookcheck.net/Intel-Xe-DG2-Arc-Alchemist-to-have-Nvidia-GeForce-RTX-3070-and-AMD-Radeon-RX-6700-XT-firmly-in-sight-at-US-500-while-being-relatively-uncontested-in-the-US-100-150-segment.560779.0.html

 

Klepią na TSMC 6, więc może wtedy coś ceny spadną

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Dopóki kopanie jest opłacalne to trend się utrzyma. Pod koniec wiosny kursy poleciały na łeb na szyję i w lato były i lepsze ceny i lepsza dostępność, powiązanie jednego z drugim widać jak na dłoni. Przejście ETH na POS mogłoby krótkofalowo poprawić sytuację, ale górnicy przejdą wtedy pewnie na coś innego.

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, r1023 napisał:

Każdy komu zależało już dawno ma kartę, było tyle okazji że chyba tylko z lenistwa nie udało się komuś kupić, no chyba że ktoś czekał na black friday :rotfl: .

albo czeka ciągle na msrp

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...