Skocz do zawartości

Problem z kartą mSD... Brak możliwości zapisu danych.


Recommended Posts

Posiadam niecodzienny problem z kartą microSD...

 

Na codzień jest zamontowana z smartfonie, jednak nie mam możliwości zapisywania plików na wspomnianej karcie. Nie działa kopiowanie, nie działa zmiana nazwy plików, natomiast w odpowiedzi na moje starania otrzymuję komunikat o braku połączenia lub trybie Read Only. Spróbowałem podłączyć kartę do komputera, poprzez czytnik kart oraz port USB2.0 i tutaj wszystko działa jeszcze dziwniej.

 

W systemie mogę bezproblemowo zapisywać pliki, mogę zmieniać ich nazwy, mogę odczytywać zapisane pliki. Również mogę zmieniać atrybuty na archiwalne lub tylko do odczytu. Jednak po odmontowaniu karty i ponownym jej zamontowaniu w systemie Windows lub w smartfonie, skopiowanych plików nie ma, natomiast pliki o wcześniej zmienionej nazwie widnieją pod wcześniejszą nazwą. Jak to możliwe? Dodam, że ma najmniejszego problemu w dostępnie do danych już istniejących na karcie...

 

 

EDIT: Karta to Sony Class 10 32GB (40MB/s) kupiona w MediaMarkt przed kilku laty...

Edytowane przez Skaza
Link to post
Share on other sites

mSD nie posiada takiego przełącznika. Dzisiaj przeskanowałem system plików oraz powierzchnię karty dwoma programami, AVG Tune Up oraz EaseUS Partition Master. Brak błędów, testy pokazują doskonale sprawne urządzenie. Próbowałem sformatować kartę, jednak system Windows informuje o braku możliwości zakończenia operacji. W innej aplikacji proces przebiega sprawnie, ale niczego to nie zmienia na karcie - dane pozostają nienaruszone. Wszystko sprowadza się do tego, że mogę bez przeszkód korzystać z danych zapisanych na karcie (2,10 GB), ale nie mogę w żaden sposób zmodyfikować ich lub zapisać nowych. Niestety, pozostaje uznać kartę za padniętą i poszukać nowej... Cóż, wytrzymała niecałe sześć lat przy małej intensywności użytkowania.

Link to post
Share on other sites

Próbowałem i wszystko wskazuje na to, że dane zapisane na karcie są nienaruszalne. Dodatkowo postanowiłem jeszcze wykorzystać program Paragon Partition Manager 17 CE. Operacje przeprowadzane na karcie ponownie kończą się komunikatem o sukcesie, jednak to absolutnie niczego nie zmienia... Ostatnim pomysłem była próba zamontowania karty w cyfrowym aparacie fotograficznym, który posiada możliwość formatowania. Zaraz po uruchomieniu aparatu pojawia się komunikat o błędzie, natomiast próba formatowania kończy się niepowodzeniem. Zatem, to chyba czas na ogłoszenie kapitulacji? Czas poszukać zastępstwa... Czy są jakieś polecane marki dla szybkiego nośnika o pojemności 32GB?

Link to post
Share on other sites

Profilaktycznie w diskpart sprawdziłbym status tego nośnika czy nie jest przypakiem ofline

https://soisk.info/index.php/Zarz%C4%85dzanie_dyskami_DISKPART

oraz proponuję wykonać dodatkowe testy aplikacjami typu

H2Testw

http://www.hotfix.pl/h2testw-diagnostyka-pendrive-karty-pamieci-dysku-usb-a263.htm

flashfake

USB Flash Drive/Card Tester

https://www.raymond.cc/blog/test-and-detect-fake-or-counterfeit-usb-flash-drives-bought-from-ebay-with-h2testw/

Uwaga wykonanie testu niszczy dane z nośnika, przed rozpoczęciem testu należy wykonać mirror nośnika do pliku w celu zabezpieczenia danych.

Edytowane przez Fix00ser
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zatem, DISKPART pokazuje następującą informację...


ftwS2vS.jpg

 

 

 

Przeprowadziłem test Write, read and compare przy wykorzystaniu Flash Drive / Card Tester 1.14. Procedura zapisu przebiegła bardzo szybko, jednak tak naprawdę żadne nowe dane nie zostały zapisane na karcie - Wcześniej istniejące pliki nadal istnieją. Procedura odczytu i porównywania danych to nieskończone pasmo błędów... Przerwałem test, gdy prędkość operacji spadła do 0,022MB/s (czas potrzebny na wykonanie całego testu to 20 godzin). Dostępny raport wygląda następująco:

 

 

Total errors: Read fatal=0, Read recoverable=0; Write fatal=0, Write recoverable=0; Comparison=63872

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy są jakieś polecane marki dla szybkiego nośnika o pojemności 32GB?

Jeśli chodzi o szybki nośnik, to wybierasz sobie kartę, wchodzisz na stronę producenta i patrzysz na parametry. Jeśli podana jest tylko prędkość odczytu, a nie ma zapisu, omijasz tą kartę z daleka i szukasz dalej. Jest taka tradycja wśród producentów, że tragicznymi danymi się nie chwalimy. Dlatego jedne karty u danego producenta mają podany zapis, a inne nie.

 

Ja kupuję przeważnie Sandisk Extreme.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Formatowałem przy wykorzystaniu SD Card Formatter, próbowałem również zdjąć programowe zabezpieczenie przed zapisem... Dane są jakby trwale wypalone na karcie, zupełnie niezniszczalne i rzeczywiście wygląda to tak, jakby wprowadzono ograniczenie lub blokadę. Może padł kontroler na karcie, o ile posiada coś takiego... Trudno, pozostaje wymienić na nową kartę.

 

^^

Link to post
Share on other sites

Jeśli korzystasz za adaptera SD-micro SD to adapter ma przełącznik blokady zapisu i może być w niewłaściwej pozycji lub jest uszkodzony co uniemożliwia poprawny zapis na karcie. Zdarza się że taki przełącznik jest tak luźny, że w momencie wkładania karty do czytnika zmienia swoją pozycję czym utrudnia zapis, wtedy należy go zablokować właściwej pozycji np. taśmą klejącą. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...