Skocz do zawartości

Ryzen 3600 napięcie i zegary na sztywno


Recommended Posts

Przy "sztywnych" nastawach jest chłodniej i ciszej dlatego bawię się napięciami ale dziwi mnie jedna sprawa. Przy ustawieniu 4,2GHz przy 1.08V mam różne cyfry napięcia. HW Info i CPU-Z pokazują to samo a ryzen master co innego. O ile przy 4.4GHz te wartości są zbliżone we wszystkich programach (bios -1,175V  Cpu-z od 1,184 do 1.2,  Hw info tak samo), tak przy 4.2GHz ryzen master pokazuje 1,17V a reszta 1.08V.) Wszystko ta foto. 

Nie potrzebuję do mojej karty mocy więc chciałbym zostawić 4.2.

xGJCi0K.jpg

 

 

Link to post
Share on other sites

Zacna sztuka Ci się trafiła jeżeli trzyma 4.2 GHz przy napięciu rzędu 1.2V - ostatnio HWinfo wypisuje głupoty więc do czasu ogarnięcia tego problemu proponuję opierać się na wskazaniach z Ryzen Mastera.

Link to post
Share on other sites

W biosie mam ustawione 1.065V , w biosie pokazuje 1.08V. cpu-z,  hw info i occt jest 1.08V a ryzen master 1,17V. Ryzen master pokazuje core VID a nie vcore. Tak wyczytałem na reddit.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d7jgjf/ryzen_master_voltages/


Na 1.2V robi mi 4,4 GHz a w ryzen master też pokazuje 1,175


Te 4.2 na 1.08V jeszcze do końca niesprawdzone. Na razie tylko godzina occt i godzinkę przeleciał r20.

Link to post
Share on other sites

Jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie, że ręcznie ustawione VCore 1.065V plus agresywne sterowania napięciem podczas obciążenia (wysokie LLC np) i w efekcie możesz mieć faktyczne 1.17 (skokowo), aczkolwiek ja U siebie mam wszędzie tę samą wartość (Bios, HWinfo i Ryzen Master).

Link to post
Share on other sites

Też właśnie mi się tak zdaje, że mimo ustawień w biosie "bierze sobie" ile potrzebuje. Nawet jeśli ryzen master pokazuje vid to wychodziłoby, że v core jest mniejsze. Z kolei przy nastawieniu 1.175V w bios (1.184 - 1.2V) - i zegarze 4.4GHz temperatury np. w  r20 są o około 7- 8 stopni wyższe. Wychodzi, że musi brać mimo wszystko mniej przy nastawie 1.08V


7-8 stopni przy -0.025????

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

W HWINFO masz trzy wartości:

Core VID - żądanie napięcia jakie procesor wysyła do sekcji zasilania

SVI2 TFN - wg autora programu najbardziej prawdziwy odczyt napięcia procesora

Vcore (płyta główna) - napięcie pokazywane przez CPU-Z, tutaj występuje kolejna strata/regulacja i procesor może otrzymać nieznacznie niższe napięcie. Zwykle około 20mV różnicy.

Link to post
Share on other sites

Nie mówię o pełnej stabilności bo to za wcześnie, testuję linx, aida, r 20 chodzi dłuższy czas, occt, i jak na razie się nie wysypał. Został jeszcze prime95. Jeśli tak będzie chodził to naprawdę te nowe sztuki są niesamowite, patrząc na stare wpisy o napięciach przy takich zegarach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...