Skocz do zawartości

Prośba o interpretację wyników dysku.


Recommended Posts

Cześć,

 

do dziś posiadałem dwa dyski:

 

1) system SSD OCZ Vertex 4

2) dane Seagate 1TB

 

od kilku dni pojawiał się problem losowych ścinek pc (chwilowych lub stałych), działo się to zarówno w programach (wysypywały się) jak również podczas normalnego użytkowania (przeglądarka/telegram itd.).

Dziś po jednym zacięciu i manualnym restarcie win (10) ładował się bardzo długo po czym wyświetlał czarny ekran logowania, po wielu próbach w końcu udało mi się "poprawnie uruchomić PC. Pobrałem HD Tune i CrystalDiskInfo. W tym pierwszym puściłem error scan (quick)- trwał bardzo długo (wyniki poniżej), dodatkowo w zakładce "health" komunikat "caution" przy "reallocated sector count" (wartość 88). Jak widać na poniższym screenie CDinfo nie wykrył HDD wcale. Odłączyłem HDD i wszystko działa poprawnie, po ponownym podpięciu windows już go nie widzi (jest nadal widoczny w biosie i menedżerze urządzeń), dodatkowo pojawiły się problemy z rozruchem. Zmiana kabla sata (i portu na płycie) oraz zasilania nie pomaga.

 

Można jeszcze coś próbować z tym dyskiem zrobić czy dać sobie spokój i wysłać go na zasłużoną emeryturę? (pracował ok 8 lat)

 

Backup zrobiony, tak więc danych nie potrzebuję ratować, bardziej chodzi mi o to czy może nie za szybko spisałem go na straty?

 

Ostatni screen, który udało mi się zrobić:

 

1pngjpg_qaqhqqn.jpg

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

że ci bady na quick scan pokazuje, to tam musi być ciekawie. 

 

Trochę mało danych aby cokolwiek powiedzieć, smart bym musiał mieć i skan powierzchni. Odpal win XP na hirens i tam victorię, tam masz SMART i skan też można zrobić.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po podłączeniu HDD jest problem z jego wykryciem (screen 1), po niezliczonej ilości prób pojawił się przy starcie PC - port sata 1 (screen 2)

 

SS1:

1jpg_qaqrrha.jpg

SS2:

2jpg_qaqrrhq.jpg

 

Udało się uruchomić hiren's (mini XP) - ładowanie trwało ok godziny, szczęśliwie dokopałem się do vicotrii - każda próba wykonania SMART kończyła się po chwili błędem (screen 3), puściłem na kilka minut test (screen 4), zrobiłem też szybkiego formata, nic się nie zmieniło. Wystarczy odpiąć HDD i zarówno win 10 i mini XP  włącza się normalnie.

 

SS3:

3jpg_qaqrrrn.jpg

SS4:

4jpg_qaqrrrw.jpg

Link to post
Share on other sites

jeśli smart nie pokazuje, a sam SMART jest włączony w bios/uefi (bo zakładam że jest), to zbyt wiele nie pomogę, bo nie wiem z czym mam do czynienia. Wiemy że powierzchnia siada, ale bez smart nie ma się co za niego zabierać... Bo nie będę znać jego stanu. 


można jeszcze MHDD spróbować, ale do tego musisz mieć płytę co wspiera tryb IDE dla dysków SATA, czyli przy intelu haswell refresh max  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...