Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wszystkim !!! ;)

 

Złożyłem sobie taki zestawik (kupowane głównie na promocjach):

 

  • Procesor AMD Ryzen 5 3600X ( + boxowe CPU fun Wraith) - 875 zł
  • Płyta główna MSI B450 Gaming PLUS MAX - 459 zł
  • Zasilacz Seasonic FOCUS Plus Gold 850 (SSR-850FX) 800Plus Gold 850W - 465 zł
  • Pamięć RAM Crucial 16GB 3000 MHz Batalistix Sport LT Gray CL15 (2x8GB) - 269 zł
  • Dysk PNY XLR8 CS3030 500GB SSD - 279 zł
  • Monitor IIyama Prolite Xub2792QSU, 27 cali rozdzielczość 2560x1440 z AMD Sync - 1500 zł
  • Karta graficzna SAPPHIRE Radeon RX 5700 XT NITRO+ Special Edition  (OC) - 1795 zł
  • Obudowa bq Pure Base 500 (stockowe 2 wiatraki 140mm) - 339 zł

 

Czytałem wątek:

http://forum.benchma...emperatury
 

Na wstępie zaznaczę że nie mam problemów z procesorem ale czytając różne fora i opinie pojawiło się kilka pytań. Pytania są ogólne bo złożyłem kompa tydzień temu i chce jak najlepiej poprawić funkcjonalność:

  1. Jak dać opóźnienie w biosie na procku które w wątku powyżej ustawiono na 3 sec? I czy polecacie tak zrobić? Oraz co do biosu to czy ustawiać voltaż jakiś na sztywno? I jak to zrobić?
  2. Czy powinienem coś jeszcze zmieniać oprócz tego opóźnienia, grzebać w biosie i/lub AMD Ryzen Masterze?
  3. Jakie chłodzenie dobrać do tego procka? Budżet nie gra roli w zasadzie.
  4. Do obudowy dodać powinienem wiatraki? Jeśli tak to jakie? 3x 140mm? Czy 2 takowe wystarczą?
  5. Czytałem także o opcji w biosie smart fun - pytanie jak to ustawić i czy warto? Czy to coś daje?

P.S.

 

Tak wiem że wszędzie piszą że niby to normalne na tych prcesorach że skaczą temperatury, ale może coś wiecie jak zminimalizować te skoki temperatury i ciągłe włączanie i wyłączanie fun CPU.

 

EDIT:

 

Skorzystałem ze stronki:

 

https://pclab.pl/news81531.html

 

  1. Ściągnąłem sterowniki chipsetu i ustawiłem wszystko tak jak opisano tam: AMD Ryzen Balance w opcjach zasilania i jest poprawa w temperaturach bez stresu
  2. Ściągnąłem także AMD Ryzen Master do monitorowania pracy procesora, czy tam coś powinienem zrobić, żeby poprawić prace procesora?
Edytowane przez PRORIFT
Link to post
Share on other sites

 

 

Oraz co do biosu to czy ustawiać voltaż jakiś na sztywno? I jak to zrobić?

Woltaż na sztywno możesz ustawić jeżeli osiągniesz dzięki temu lepsze wyniki, niż na auto. Jeżeli ręcznie ustawisz dajmy na to 4.4Ghz na 1.3V, a procesor na automacie będzie do tego wymagał 1.4V to jasne, że ręczne ustawienie będzie lepsze.

 

 

Jakie chłodzenie dobrać do tego procka? Budżet nie gra roli w zasadzie.

Noctua Nh-D15 skoro masz taką głęboką kieszeń. Przeżyje AM4 i AM5. A schodząc na ziemię - Fera 3/Gelid Phantom/Fortis 3/Grandis 2. W kolejności od najtańszego do najdroższego.

 

Do obudowy dodać powinienem wiatraki?

Jeżeli chcesz poprawić przepływ powietrza to jasne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Woltaż na sztywno możesz ustawić jeżeli osiągniesz dzięki temu lepsze wyniki, niż na auto. Jeżeli ręcznie ustawisz dajmy na to 4.4Ghz na 1.3V, a procesor na automacie będzie do tego wymagał 1.4V to jasne, że ręczne ustawienie będzie lepsze.

 

 

Noctua Nh-D15 skoro masz taką głęboką kieszeń. Przeżyje AM4 i AM5. A schodząc na ziemię - Fera 3/Gelid Phantom/Fortis 3/Grandis 2. W kolejności od najtańszego do najdroższego.

 

Jeżeli chcesz poprawić przepływ powietrza to jasne.

 

Dziękuję kolego, ustawiłem woltaż na 1.3875 V na sztywno i odpaliłem Diviniti original sin, zauważyłem ścięcia delikatne podczas gry i po minucie mi się komputer zresetował, wróciłem do wcześniejszych ustawień. Czy coś źle zrobiłem? Chcialbym to ustawić ręcznie bo ogólnie w większości forów co czytałem też piszą, że manualne ustawienie jest lepsze i te wszystkie automatyczne domyślne ustawienia są słabe. Woltaż ustawiałem w aplikacjii AMD Ryzen Master. Nie zmieniałem taktowania, tak jak pisałeś wcześniej na 4.4Ghz, czy to miało wpływ?

Edytowane przez PRORIFT
Link to post
Share on other sites

Nie jestem zwolennikiem podkręcania przez Ryzen Master, wolę ręcznie przez BIOS. Plus to co mogę od siebie dodać to nie zaczynaj od tak wysokiego taktowania. Na start 4.0 przy napięciu dajmy na to 1.32-1.35 i stopniowo podwyższaj zegar, aż do utraty stabilności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...