Skocz do zawartości

podkrecanie i5-6600k (wplyw na pobór prądu)


Recommended Posts

jako, że mam swój procesor ze 4 lata odczuwam, że warto byłoby go trochę podkręcić bo aktualnie lata na 3.5ghz fabrycznie.

 

Nigdy tego nie robiłem ale widziałem kilka dobrych poradników aby tego dokonać. Pytanie tylko czy po podkręceniu (chciałbym podkręcić do około 4-4.2ghz) pobór prądu będzie jakoś sporo większy?

 

Pytam, ponieważ nie zawsze gram w gry a komputer jest często włączony przez cały dzień i nie chciałbym, aby pobierał wtedy jakieś duże ilości brądu względem fabrycznych ustawień.

Link to post
Share on other sites

 

 

czy po podkręceniu (chciałbym podkręcić do około 4-4.2ghz) pobór prądu będzie jakoś sporo większy?

Nie będzie dużej różnicy, strzelam że około 10W (pod obciążeniem) w zależności od wymaganego napięcia. Nie podałeś reszty podzespołów ale takie "oc" raczej też ci różnicy nie zrobi, jeśli chłodzenie i zasilacz na to pozwalają to celuj od razu w okolice 4,4ghz

 

 

nie zawsze gram w gry a komputer jest często włączony przez cały dzień i nie chciałbym, aby pobierał wtedy jakieś duże ilości brądu

Jeśli pozostawisz włączone funkcje oszczędzania energii (EIST, c-states itp) to w spoczynku będzie ciągnął mniej więcej tyle co teraz. Napięcie możesz ustawić na offset z powyższych względów.

Jeśli masz jakieś dalsze pytania odnośnie podkręcania tego procesora to przede wszystkim podaj pełną specyfikację komputera.

Link to post
Share on other sites

Moja specyfikacja:

RAM: Team Group Dark 16GB (2x8GB) DDR4 3000MHz

MOBO: Gigabyte Z170-Gaming K3

CPU:  Intel Core i5 6600K

PSU: Super Flower Golden Green HX 550W "80 Plus Gold" Power Supply

GPU: Zotac GeForce GTX 1060 Mini 6144MB GDDR5 PCI-Express

Chłodzenie CPU: Firmy Silentium PC (Fortis) ale modelu nie pamietam.

 

Prosiłbym o porady jak podkręcić ten procesor z pełnymi ustawieniami biosu, aby w spoczynku ciągnął mniej prądu. Pierwszy raz planuje podkręcać tego procka więc dobrze byłoby mieć jakiś poradnik. Szukałem na necie ale dużo poradników na youtube jest niepewnych.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Wracam po czasie do pytania. Podkręciłem procesor do 4.5ghz zmieniając opcję w biosie zaznaczoną na screenie (60% upgrade).

 

Przesyłam linka do aktualnych ustawień.

 

https://imgur.com/a/Xvtzwhy

 

Czy są to dobre ustawienia. Jak najlepiej to sprawdzić czy procesor jest stabilny?

 

Tutaj jeszcze screen do CPU-Z:

 

https://imgur.com/J4rfiAv

Link to post
Share on other sites

Automatyczne podkręcanie to kiepska opcja, praktycznie zawsze vcore jest zachowawczo zawyżany żeby zapewnić 100% stabilności. Można potraktować te ustawienia jako jakiś punkt odniesienia i stopniowo, małymi kroczkami obniżać napięcie. Nie wiem jakie tam masz dostępne możliwości, jeśli offset (preferowane) to daj od razu -0.05v i ewentualnie obniżaj dalej jak będzie git. Do testowania polecam np. OCCT z ustawieniami duży pakiet danych, może być no AVX też. Monitoruj na bieżąco temperaturę, dobrze żeby nie przekraczała 80st, idealnie poniżej 70st ale z fortisem myślę że problemów nie będzie. W biosie przestaw XMP na enabled bo ramy nie chodzą na fabrycznych ustawieniach. W razie kolejnych pytań pisz

Link to post
Share on other sites

Jednak trochę zmieniam plan działania. Chciałbym tylko sprawdzić czy dobrze to planuje zrobić. Tutaj są screeny z nowymi ustawieniami jakie planuje ustawić.

 

Tutaj zamiast korzystać z opcji 'Performance Upgrade' planuje zmienić 'CPU Clock Ratio' na 45. Dodatkowo X.M.P profile z 'Disabled' na 'Profile 1'

QQ32Ign.jpg

 

Tutaj trochę nie rozumiem, ponieważ za każdym razem gdy wejdę w tę zakładkę to wyświetla mi się inny Vcore. Dlatego mój plan to zacząć od 1.275V i sprawdzać temperatury po czym obniżać o 0.05V jeżeli jest stabilnie.

RHSJC3a.jpg

 

Czy z tego powodu, że ustawiłem Vcore na stałe 1.275V będzie utrzymywać się to samo napięcie na stałe nawet w momencie gdy komputer nie będzie obciążony?

 

Czy będzie miało to duży wpływ na zużycie prądu?

 

Są jakieś ustawienia w BIOSIE których nie uwzględniłem na screenach a powinienem? Jeżeli tak to dodam.

Edytowane przez melon210
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy z tego powodu, że ustawiłem Vcore na stałe 1.275V będzie utrzymywać się to samo napięcie na stałe nawet w momencie gdy komputer nie będzie obciążony?

Tak. Jak podświetlisz Vcore to z pomocą "+" na klawiaturze powinieneś mieć możliwość ustawienia na "normal". Wtedy odblokuje się dynamic vcore (dvid), więc będziesz miał automatyczne napięcie z możliwością jego korygowania. Upewnij się że masz włączone C-states i EIST, na screenach ich nie widzę ale muszą gdzieś być

Link to post
Share on other sites

Nie. Dynamic vcore będziesz miał domyślnie na +0,000 więc w praktyce tak jak auto i możesz sobie manipulować w górę albo w dół. Przykład: mnożnik x45, płyta daje pod obciążeniem 1,4v czyli o wiele za dużo. Ustawiasz -0,100 i pod obciążeniem masz już 1,3v, skutek uboczny taki że "na luzie" napięcie będzie też obniżone i może powodować niestabilność bez obciążenia, albo np. od razu po wyłączeniu gry. Trzeba poeksperymentować z różnymi ustawieniami. Load Line Calibration (albo inaczej, nie pamiętam jak to się nazywa w Gigabyte) wpływa na napięcie pod obciążeniem i też może być potrzeba zmiany tego ustawienia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...