Skocz do zawartości

Przypadkowe zawieszanie komputera z częstym BSoD.


Recommended Posts

Witam. We wrześniu zakupiłem nowe części do komputera:

i5 9600K

MSI RTX 2060 Super

Z390 UD

Thermaltake Smart Pro RGB 850W 80+

 

Ze starego zestawu posiadam

pamięć: 8GB (2x4GB) Crucial Ballistix 2400mHz

oraz obudowę Zalman R1.

dyski: ssd na system oraz hdd na dane

 

Po złożeniu komputera i instalacji windowsa we wrześniu miałem problem - różnie, po paru minutach lub sekundach, w windowsie lub w jakiejś grze dochodziło do całkowitego zacięcia się komputera (dochodziło nawet to zacięcia się ledów na klawiaturze). Komputer czasami trzeba było wyłączyć przyciskiem zasilania, a czasami wyskakiwał BSoD z komunikatem: MACHINE CHECK EXCEPTION i sam się resetował. Serwisant poddał diagnozie części, przeinstalował windowsa i powiedział, że wszystko jest ok, ale problem dalej się pojawiał - dopiero podczas drugiego serwisowania odpiął niektóre porty USB z przedniego panelu i komputer zaczął działać bez zarzutu. 
Do ostatniego tygodnia - podczas gry w CoD: Warzone, gdzie wcześniej nie miałem problemów zacząłem zauważać dość długie ścinki (w menadżerze zadań wykazywało 100% użycie procesora). Inne gry działały  normalnie, aż po paru dniach i w nich, a w końcu i w samym Windowsie zaczął pojawiać się problem z września. Serwisant odpiął pozostałe porty USB, przycisk reset, a nawet wentylatory z obudowy zrzucając na nią winę.

Moje pytanie: czy faktycznie to może być wina obudowy? 
Dodam, że chciałem sprzedać komputer w okolicach maja, gdyż nie będę miał już czasu na gry i średnio opłaca mi się dokładać te paręset złotych w nową obudowę i usługę montażu. Części mimo, że sprawdzone ponownie w serwisie mógłbym sprzedać, ale boję się, że sprzedam komuś kota w worku. Co sądzicie?

 

EDIT: nigdy nie podkręcany, różne wersje sterowników były sprawdzane, również komputer działał bez żadnych peryferiów i wykazywał ten problem. Nigdy również nie dochodziło przez te 6 miesięcy do jakiś ścinek i błędów pod wpływem najbardziej wymagających gier.

Edytowane przez fuckmylife
Link to post
Share on other sites

Pierwsze co się nasuwa to, że problematyczny może być RAM skoro pochodzi ze starszego zestawu. Drugie może to wina wysokich temperatur, przydałoby gdybyś dał screena z HWMonitora. Co do serwisanta to on chyba sam nie wiedział co temu komputerowi dolega i tak na ślepo sprawdzał co pomaga. Dziwi mnie, że  skoro widział, że odpięcie części rzeczy pomagało nie podmienił zasilacza [nawet mimo golda mogła się trafić trefna jednostka]. 


A wg tego wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3642260.html#18350452  spróbuj z aktualizacją BIOSu płyty głównej. Może tu jest pies pogrzebany.

Link to post
Share on other sites

We wrześniu problem pojawiał się również na starym zasilaczu (630w) oraz na płycie, którą kupiłem, ale z której ostatecznie nie korzystałem bo tu na forum dowiedziałem się, że może być za słaba pod tez zestaw :) Dodam, że jest to już trzeci zestaw z tym RAMEM i obudową - na wcześniejszych dwóch nigdy nie było takich problemów.

 

Co do tematu z elektrody - widziałem go, ale obecnie nawet nie za bardzo mogę włączyć HWMonitor, nie mówiąc o wykonaniu screenów gdyż dość szybko po włączeniu dochodzi do zawieszenia.

Edytowane przez fuckmylife
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się właśnie czy to nie wina tego, że BIOS nie obsługuje tego procesora bądź, że sam procesor jest uszkodzony. Co do RAMu to może być tak, że nie współpracuje z tym prockiem, zwłaszcza jak jest starszy. Mistrzem wybrzydzania przy RAMie jest Ryzen, ale może te mocniejsze intele też tak mają. 

Link to post
Share on other sites

Może coś się powoli psuło przez ten czas. Dziwne jest zachowanie serwisantów. 

Co do RAMu to twój procesor woli nieco szybsze RAMy niż posiadasz https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/134896/intel-core-i5-9600k-processor-9m-cache-up-to-4-60-ghz.html

Link to post
Share on other sites

Procesor powinien z palcem w nosie działać nawet na domyślnym taktowaniu RAM na 2133 MHz. Nie przypuszczam by obudowa miała związek z zawieszaniem się systemu czy BSOD, chyba że jest jakieś przebicie lub styk obudowy z płytą gł. Możesz wejść do biosu i podać jaką masz wersją bios. Sprawdź działanie komputera na karcie zintegrowanej i również utwórz bootowalnego pendrive z programem MemTest i po uruchomieniu z niego PC wykonaj test RAM. Jak dostaniesz się do systemu na karcie zintegrowanej wrzuć plik dump na jakiś hosting, a tu wklej linka do niego.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Test wykazał 0 błędów. Niestety w danym folderze znajdują się jedynie pliki z wcześniejszymi datami (np z wczoraj).

 

edit: mam za to na pendrive raport tekstowy i html.

 

Komputer po 40 minutach bez zawieszenia (przeglądanie internetu), screeny z HwMonitor:

 

https://www.imageupload.net/image/3tY2r
https://www.imageupload.net/image/3twob
https://www.imageupload.net/image/3tp3Z

 

Poniżej link, a w nim raporty wspomniane przeze mnie z MemTestu, te które znalazłem oraz ten z HwMonitor w formie tekstu:

 

https://www41.zippyshare.com/v/AmQtfUze/file.html

Edytowane przez fuckmylife
Link to post
Share on other sites

 

 

jedynie pliki z wcześniejszymi datami (np z wczoraj).
Mogą być z wczoraj i jeden wcześniejszy pprzecież dotyczą one tego problemu. Mógłbyś podać screeny nie z tego zaczarowanego HWMonitor tylko z HWiNFO zakładka  Sensors, jest bardziej szczegółowy dokładniejszy i co ważne przejrzysty. Link z Zippyshare nie otwiera się błąd wczytywania strony.
Link to post
Share on other sites

Tu są te pliki, mam nadzieję, że się otwierają.

https://megawrzuta.pl/download/79ae25a712c0173d8f623abe03239c4c.html

https://megawrzuta.pl/download/bb9bcbc0bb2545303c7fe5fc82b0a8b9.html

 

A tutaj screeny z HWInfo:

https://www.imageupload.net/image/3WGPz
https://www.imageupload.net/image/3WgdW
https://www.imageupload.net/image/3WVgA
https://www.imageupload.net/image/3W8cy
https://www.imageupload.net/image/3W7AQ
https://www.imageupload.net/image/3WFNc

 

Dodam, że komputer działa od 17 tym razem bez problemu, również po włączeniu np. Red Dead Redemption 2 (screeny wykonywane zaraz po wyłączeniu gry, która działała około 15-20 minut).

Edytowane przez fuckmylife
Link to post
Share on other sites

Zastanawiające jest włączanie się na karcie graficznej opcji zabezpieczeń Performance Limit Power przy 30W poboru mocy gdzie karta ma maksymalny pobór do 175W i do tej wartości nie powinna ta opcja się włączyć. BSODY obejrzę za chwilę.

BSOD-y wstępnie wskazują na problemy z procesorem na co wskazuje błąd sterownika intelppm.sys dlatego pobierz narzędzie Intela do diagnostyki CPU https://downloadcenter.intel.com/download/19792/Intel-Processor-Diagnostic-Tool

Po instalacji uruchom test i czekaj na zakończenie. Możliwa jest też wada płyty gł lub jej biosu dlatego zaktualizuj bios do najnowszego jak wyżej pisałem.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Ok. Czy zwykły laik poradzi sobie z instalacją BIOSu? Po zakończeniu testu w jakiej postaci są wyniki, będę je mógł tutaj umieścić?
Płytę główną bym wykluczał ponieważ takie same problemy były przy użyciu innej.

 

Wyniki testu IPDT:

https://megawrzuta.pl/download/10ba57a4227c964d4778b864d286d6cd.html

Edytowane przez fuckmylife
Link to post
Share on other sites
Czy zwykły laik poradzi sobie z instalacją BIOSu?

Pobierasz paczkę bios ze strony Gigabyte i wypakowujesz ( są tu 4 pliki). Ciebie interesuje tylko plik z nazwą Z390UD.10c i ten plik kopiujesz na pendrive, który ma być sformatowany na FAT32. Uruchamiasz PC ponownie i wchodzisz do biosu. Na dolnym pasku z prawej masz narzędzie Q-Flash. Klikasz na nie i następnym krokiem jest wskazanie pendrive z plikiem biosu. Możesz też podczas procesu post klikać w klawisz F8. Dla pewności będąc w Q-Flash  możesz wykonać kopie obecnego biosu na tym USB. Potem klik na aktualizuj bios i czekasz na zakończenie i ponowne uruchomienie PC.

 Zapomniałem Test CPU przeszedł poprawnie

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Ok. Narazie od 6 godzin komputer działał bez większej awarii. Skoro test wyszedł pozytywnie to mniemam, że przynajmniej procesor mogę sprzedać jako sprawny. 

Czy jak coś pójdzie nie tak z instalacją BIOSu, coś może się zepsuć? 

Sprzęt chcę sprzedać - taki plan już jest od kupienia go, więc boję się żeby czegoś nie zepsuć.

Czy możliwe jest, że serwisant dobrze ocenił awarię i pochodzi ona z obudowy, a ja coś mogłem ruszyć i nie dochodzi do tego problemu, który występował? 

Edytowane przez fuckmylife
Link to post
Share on other sites

Z aktualizacją biosu zawsze podejmuje się jakieś ryzyko tym bardziej, że Gigabyte poszło na jakieś oszczędności i płyta nie ma dual biosu.

 

a ja coś mogłem ruszyć i nie dochodzi do tego problemu, który występował?
W sumie to tylko jak wyżej, z obudowy musiałoby być jakieś przejście napięcia na płytę gł.lub jakiś kabelek z brakiem izolacji. Miałem do czynienia z PC, którego obudowa delikatnie porażała prądem (mocniejsze mrowienie) a mimo to sprzęt pracował poprawnie,
Link to post
Share on other sites

Niestety nie wiem w takim razie czy chcę ryzykować z aktualizacją BIOSu ponieważ czuję, mimo iż brzmi to jako łatwa sprawa, że coś może pójść nie tak i mogę zepsuć jeszcze bardziej.

Co do kwestii sprzedaży na części, co radzicie? Które części w takim przypadku mogę odsprzedać z czystym sumieniem jako sprawne i czy któreś w ogóle?

Link to post
Share on other sites

Do aktualizacji płyt głównych Gigabyte masz aplikację @bios(dostępna na stronie producenta w supporcie do płyty), która pobierze i wymusi aktualizacje biosu z pod systemu operacyjnego, przy czym sam proces aktualizacji nie przebiega całkowicie pod systemem ale również na poziomie bios. Procedura jest w miarę bezpieczna(o ile nie nastąpi zanik zasilania). 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy się podejmę, skoro coś mogę zepsuć. Być może oddam do jeszcze jednego serwisu, w którym to sprawdzą.

Jednak komputer wykazywał te same ''objawy'' na innej płycie głównej (AsRock B360 Pro), więc to jest zastanawiające.

Czy istnieje program do sprawdzenia poprawnego działania karty graficznej? Jeśli przeszła by ten test, to czy na podstawie jego i tego testu procesora, który wykonywałem wcześniej mógłbym sprzedać te części jako 100% działające? 

Link to post
Share on other sites

Masz grafę, która potrafi mieć kłopoty z pamięciami. Najszybszym sposobem jest umieszczenie jej w innym kompie i przetestowanie. Tak samo jeżeli chodzi o twój komp, musisz umieścić inną grafę w nim i zobaczyć czy będą problemy. Testy syntetyczne nie zawsze wykazują problemy z danym podzespołem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...