Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wymieniłem starą pastę w laptopie na mx-2

Stara pasta miała konsystencje glinki a tam gdzie kkleks wystawał poza rdzeń, na radiatorze, jak zaschnięty wosk

 

Natomiast temperatury się nie poprawiły, zrobiłem stress test w Prime95 i w grze

Także jestem zawiedziony.

 

Kwestia tyczy się

http://forum.benchmark.pl/topic/291710-thinkpad-t430-problem-z-ha%C5%82asem-i-temperaturami/

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

1.Starałem się dać mało, kapło mi się za dużo, w końcu laptopowy Core jest malutki a IHS tam nie ma przecież. Nadmiar zabrałem patyczkiem ( mam taki zestaw do elektroniki do podważania itd) i rozsmarowałem palcem włożonym w worek foliowy. Raczej na pewno nie ma za dużo. Pasta była dość lepka.

 

2. Po tych kilku minutach Prime95 już wskakiwało na te temperatury max i przez kolejne kilka min je trzymało, już nie rosły. Nie bawiłem się w godzinne obciążenie. Stress test robiłem analogicznie przed wymianą.

 

Nie wiem czy kolega zajrzał do wątku przytoczonego

Chodzi, że taki sam laptop, inna sztuka, ma 10+ stopni niższe temp, nawet z małym haczykiem. Liczyłem, że nowa pasta termo załatwi temat. W spadek o 10 st po wygrzaniu się nie wierzę. Tym bardziej, że Mx-2 wedle testów w zasadzie od razu powinien notować poprawe.

 

 

Stara pasta chyba była fabryczna. Nie wiem. Laptop poleasingowy.

Co do głosności to:

Bios sterujący wiatrakiem ustawia 2gi lvl prędkości wiatraka powyżej 50 stopni.

Laptop druga sztuka podczas odpalania FHD YT 50fps w zasadzie tej temperatury nie przekraczał więc nie wskakiwał na wyższe obroty.

 

Ta sztuka którą posiadam wskakuje na 60 z haczykiem ( po downgrejdzie procesora do taktowania jak w i3 z drugiej sztuki, by była pełna porównywalność) więc siłą rzeczy wskakuje na 2 a nawet i na 3ci tryb więc te 10 stopni robi duzą róznice.

 

Oczywiście moge ręcznie zmusic wiatrak by wskakiwał na drugi // trzeci tryb dopiero przy 65 stopniach ale to przeciez nie o to chodzi, tylko chodzi o to by chłodzenia dawało rade to ogarnąć tak jak w tamtej drugiej sztuce.

 

Oglądałem heatsink i nie widziałem żadnych uszkodzeń.


Przy okazji foto jak wyglądała ta "fabryczna pasta" Ewidentnie zapakowana ilość straszna. Z Core troche juz patyczkiem zdjałemWuk6MKL.jpg

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

:right: Starą pastę lub nową ale poprzednio stosowaną należy wytrzeć całkowicie z każdego elementu a następnie zmyć resztki alkoholem izopropylowym.

 

:right: Aby odczuć różnicę w chłodzeniu trzeba wydać pieniądze na coś porządniejszego niż MX-2. Powyżej 8 W/(mK) termoprzewodności. Poza tym należy zwrócić uwagę na jakość termopadów (jeśli są).

 

:right: Na IHS można dawać kropki, kreski, uśmiechnięte buźki lub pentagramy. Goły rdzeń traktuje się inaczej. Należy pastę rozsmarować. Cienką jednolitą warstwą.

 

:right: Należy zaktualizować bios do najnowszej wersji i nie grzebać więcej.

 

Finito.

Link to post
Share on other sites

Z przedostatnim, to nie koniecznie trzeba rozprowadzać po gołym rdzeniu, chyba, że mowa o rdzeniu przy skalpie procka, pod ihs, ale w laptopie, to pomińmy.

 

Ewentualnie jeśli nakłada ciekły metal, to fakt, wtedy już trzeba rozprowadzić po całym rdzeniu.

 

A tak wystarczy kropeczka, motylek czy ślimaczek, jak kto woli, aby nie za dużo ;)

 

A przy aktualizacji biosu trzeba się zabezpieczyć w starą wersję przed instalacją nowej, po aktualizacji laptop potrafi czasem wariować ;)

Edytowane przez eryk93
Link to post
Share on other sites

90% sadzącym kropeczki na gołym rdzeniu udaje się dać więcej niż mniej i wypisują że nie trzeba rozsmarowywać, tylko że kiedyś dadzą za mało i nie rozejdzie się samo wszędzie lub powstaną puste miejsca. Zazwyczaj w serwisach mówi się że to frajerzy nie potrafili sobie nawet pasty wymienić jak trzeba i teraz płacą za wymiany układów setki złotych. Wystarczy nie być leniwym bo rozsmarowanie nie boli ale też trzeba nie traktować naiwnie gołego rdzenie tak samo jak rdzenia pod IHS.

Link to post
Share on other sites

Jeśli pastę dobrze  położyłeś i masz gorsze wyniki, to potwierdza się teoria mówiąca że nowa pasta = niższe temperatury to stan umysłu. Być może masz rozszczelnioną rurkę heat pipe i to powoduje słabe odprowadzanie ciepła z procesora.

 

Tak na marginesie: zmieniłem kiedyś z ciekawości w nówce boxowym intelowym coolerze fabryczną pastę na MX-4 i temperatury były o 3-4 stopnie gorsze niż na fabrycznym intelowym glucie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...